Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"500+" na pierwsze dziecko. Zmiany w programie. Kogo obejmie świadczenie?

1
Podziel się

Program "500+" czekają zmiany. Nowelizacja ustawy obejmie m.in. wypłatę środków na pierwsze dziecko. Podpowiadamy, kogo obejmie świadczenie i jakie zmiany wprowadzono.

"500+" na pierwsze dziecko. Zmiany
"500+" na pierwsze dziecko. Zmiany (East News)
bDSxSGdh

"500+" na pierwsze dziecko. Zmiany we wnioskowaniu

Zmiany w programie "500+" zostały przyjęte przez Sejm pod koniec kwietnia br. Jedną z kluczowych nowelizacji jest wypłata świadczenia także na pierwsze dziecko. Do tej pory pieniądze wypłacane były dopiero na drugie i kolejne. Zlikwidowano również próg dochodowy.

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - mówiła minister rodziny Elżbieta Rafalska.

bDSxSGdj

Jak podkreśla ministerstwo rodziny zmiany w programie "500+", po podpisaniu przez prezydenta, wejdą w życie od 1 lipca. Od tego terminu wszyscy mogą składać wnioski internetowe. - Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła Rafalska.

Zobacz także: Zobacz: Podwyżki dla nauczycieli kosztem 500+ na pierwsze dziecko? Wiceminister odpowiada

Aktualnie wniosek o "500+" rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeżeli się spóźnią, świadczenie za ten miesiąc przepada. Wprowadzone zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty pieniędzy za pierwsze miesiące.

bDSxSGdp

500+ na pierwsze dziecko. Świadczenie trafi także do rodziców dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Znowelizowany program "500+" obejmie także dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu m.in. interwencyjnego, socjalizacyjnego oraz specjalistyczno-terapeutycznego.

Świadczenie będzie przyznawane na wniosek dyrektora danej placówki. Jak zapewnia ministerstwo rodziny, w tym przypadku "500+ w szczególności powinno być przeznaczane na rozwój zainteresowań wychowanków oraz zwiększanie ich szans rozwojowych i edukacyjnych.

Jak zapowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany w ustawie o "500+" ograniczą również biurokrację. Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną o przyznaniu świadczenia, gmina wyśle informację mailem. - Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada resort rodziny.

bDSxSGdq

Świadczenie "500+" może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Odpowiedni wniosek należy natomiast złożyć raz w roku.

bDSxSGdK
KOMENTARZE
(1)
Antycebulak
2 lata temu
To rozdawnictwo zle sie skonczy. Ludzie pracujacy powinni dostac nawet na 1 dziecko ale co z tymi co przez cale zycie nie pokalali sie praca? Zycie patologii na socjalu to w polsce norma i spoleczne przyzwolenie......bo im sie nalezy, potam co i z jakiej przyczyny. Dwa lata pelnego socjalu i koniec . Zaznaczam ze razem z zona pracujemy i wychowujemy 6 latka.