Notowania

"500 plus" na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego. "W lipcu pierwsze wypłaty"

W połowie maja prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej rządowego programu "500 plus". Świadczenie zostanie rozszerzone i pieniądze będą wypłacane na każde dziecko. - Bardzo zależy na tym, żeby wypłaty były w miarę możliwości jak najszybciej - zapowiedziała w poniedziałek minister rodziny Bożena Borys-Szopa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
"500 plus" na pierwsze dziecko od lipca. Na zdj. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa

- Chcemy obalić mit, jakoby chcielibyśmy wypłaty dokonać w październiku. Nie, rządowi premiera Mateusza Morawieckiego bardzo zależy na tym, żeby wypłaty były w miarę możliwości jak najszybciej. Jestem przekonana, że nasze samorządy będą się starały - zadeklarowała w Katowicach minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, cytowana przez PAP.

Jak informowaliśmy w połowie maja, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tzw. 500 plus). Świadczenie zostanie rozszerzone i pieniądze będą wypłacane na każde dziecko, nie jak do tej pory dopiero na drugie i kolejne.

- Jestem przekonana co do tego, że będą (w lipcu - PAP) pierwsze wypłaty, ponieważ wiem, że samorządy są gotowe - tak było 3,5 roku temu, tak było co roku, więc jestem przekonana, że pierwsze wypłaty będą. Pieniądze 1 lipca będą na koncie samorządów na pewno - zapewniła Borys-Szopa, podkreślając, iż rządowi zależy na szybkiej i płynnej realizacji programu.

Wnioski o to świadczenie będą przyjmowane od 1 lipca - drogą elektroniczną, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia.

Zobacz: UE krytykuje "500 plus". "Nikt nie rezygnuje z pracy dla pięciuset złotych"

Nowelizacja ustawy o "500 plus". Zmiany we wnioskowaniu

Zmiany w ustawie o "500 plus" obejmą także m.in. likwidację progu dochodowego oraz zmianę zasad we wnioskowaniu.

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - mówiła pod koniec kwietnia ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Zmianom ulegnie również wnioskowanie. Obecnie wniosek o "500+" rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2019

SzczęśliwaNie idę do pracy po co mi to. Super uwielbiam nic nie robić dzięki Pis

25-06-2019

alaDobrze ! Dać matkom, niech spokojnie w domu wychowują dzieci. Nie wszystkie matki chcą pracować. Mają do tego prawo.

24-06-2019

suwerenA ja się nie zgadzam, nie będę pracować na cudze dzieci i tyle w temacie

Rozwiń komentarze (6)