Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

500+. Wniosek nie wymaga składania dodatkowych dokumentów

3
Podziel się:

Wniosek o 500 + nie wymaga dołączania żadnych dodatkowych dokumentów. Nie ma obowiązku m.in. dostarczenia orzeczenia o rozwodzie, separacji czy o miejscu zamieszkania dziecka - przypomina ministerstwo rodziny.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa (PAP, Tomasz Gzell)

- To rodzic, prawidłowo wypełniając i podpisując wniosek, deklaruje, że dziecko zamieszkuje z nim i jest na jego utrzymaniu, nie pozostaje pod opieką naprzemienną i spełnia pozostałe kryteria, np. wieku. Robi to pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia - przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Jak tłumaczy szefowa resortu, ustawa o 500+ nigdy nie wymagała dodatkowych zaświadczeń, niezależnie od stanu cywilnego osoby składającej wniosek.

- Tym bardziej, że stan cywilny weryfikowany jest samodzielnie przez organ właściwy lub wojewodę poprzez usługę PESEL - tłumaczy minister.

Zobacz także: Oglądaj też: 500+ dla wszystkich wcale nie taki idealny. "Lepiej mieć próg dochodowy"

Wnioski o świadczenia wciąż można składać drogą internetową, ale jak przypominała szefowa resortu, od 1 sierpnia moża to zrobić również w urzędzie. Jak informowaliśmy w money.pl, w związku z faktem, że pieniądze przysługują obecnie także na pierwsze dziecko i nie obowiązują kryteria dochodowe, większość wniosków jest rozpatrywana pozytywnie.

Decyzje negatywne zdarzają się głównie wtedy, gdy zarówno matka, jak i ojciec dziecka, którzy się rozstali, starają się o 500+. Z odmową musi się również liczyć rodzic, który złożył wniosek jednocześnie z drugim rodzicem. To samo dotyczy rodzin, które pobierają już podobne zasiłki za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Zofija
5 lata temu
Mimo, że nie pobieramy świadczeń za granicą, musimy wypełnić pełno dodatkowych dokumentów A Pani w okienku mnie poinformowała, że czas oczekiwania na decyzję to minimum rok SZOK
Tata
5 lata temu
Niestety MOPR-y nie maja takiej wiedzy. Jako ojciec samotnie wychowujący syna musiałem udowodnić, że nie jest "wielbłądem"... tzn. dostarczyć wszystkie dokumenty rozwodowe i porozwodowe.
Hanka katolic...
5 lata temu
A polskim dziecia mieszksjacym z rodzicami za granica 500+ sie nalezy czy sa znowu polakami gorszej sorty dla PISu