Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

60 tys. dla prezesa spółdzielni. "To nie wyjątek, w Warszawie zarabiają prawie 70 tys."

218
Podziel się

Prezes spółdzielni mieszkaniowej Pojezierze w Olsztynie ma zarabiać miesięcznie 60 tys. zł, a jego zastępcy - po 40 tys. - To wcale nie jest rekord - zapewnia nas senator Lidia Staroń. W większości spółdzielni zarobki szefostwa to jednak pilnie strzeżona tajemnica. - Na pewno nie ujawnimy - słyszeliśmy.

Teoretycznie zarobki prezesów spółdzielni powinny być jawne. W praktyce jednak jest tak bardzo rzadko
Teoretycznie zarobki prezesów spółdzielni powinny być jawne. W praktyce jednak jest tak bardzo rzadko (PAP, Monika Kaczyńska)
bDgPzbiZ

O gigantycznych zarobkach prezesów spółdzielni napisał "Fakt". Według dziennika na pensje trzyosobowego zarządu olsztyńska spółdzielnia przeznacza co miesiąc nawet 140 tys. zł. Pojezierze kontroluje 11 tys. mieszkań, w których mieszka nawet około 33 tys. osób.

- Czy to prawda? Czy zareagują państwo w jakiś sposób na tę publikację? - pytamy się w sekretariacie spółdzielni. - Trudno mi powiedzieć, czy zareagujemy - słyszymy tylko.

Zdaniem bezpartyjnej senator Lidii Staroń, mocno zaangażowanej w sprawy spółdzielcze, pensja z Olsztyna bynajmniej nie jest rekordowa - W jednej z warszawskich spółdzielni prezes pobiera aż 68 tys. zł - mówi money.pl Staroń.

bDgPzbjb

500+ i podniesienie płacy minimalnej. Ekspert: "łatwiej będzie kupić mieszkanie. Obejrzyj wideo:

Zdaniem senator wysokie, często nieproporcjonalne do zakresu obowiązków pensje władz spółdzielni to tylko jeden z problemów. Bardzo często bowiem zdarza się, że zarobki w spółdzielniach są pilnie strzeżoną tajemnicą, zauważa Staroń.

Sprawdziliśmy - zadzwoniliśmy do kilkunastu dużych spółdzielni z całego kraju, zadając dwa pytania. Pierwsze dotyczyło tego, czy zarobki prezesów są jawne dla wszystkich, a drugie - czy mogą być ujawnione, jeśli poproszą o to sami członkowie spółdzielni.

W żadnej ze spółdzielni nie usłyszeliśmy jednak odpowiedzi twierdzącej. Wszędzie natomiast był kłopot z odpowiedzią. W jednej spółdzielni zostaliśmy nawet przekierowani do inspektora RODO. - Ja na pewno nie udzielę takiej informacji - usłyszeliśmy jednak tylko.

bDgPzbjh

A teoretycznie wszelkie uchwały spółdzielni powinny być do wglądu jej członków - w tym te dotyczące zarobków kierownictwa.

- Znany problem - kwituje senator Staroń. - Zajmowaliśmy się wieloma takimi sprawami. Często są już konkretne wyroki sądów, nakazujące ujawnienie zarobków. Ale nierzadko prezesi odpowiadają: "I co z tego, że jest wyrok. I tak nie ujawnimy" - opowiada senator.

Staroń tłumaczy więc, że niezbędne jest wprowadzenie przepisów karnych. - One powinny sankcjonować takie działania. Zarówno prezesa, jak i rady nadzorczej spółdzielni - tłumaczy senator.

bDgPzbji

"Zarobki to tylko część problemu"

Lidia Staroń przekonuje, że w ogóle zasady, na jakich działają spółdzielnie, powinny się zmienić. Pomysłem senator jest, aby wybory zarządu i członków rady nadzorczej spółdzielni odbywały się w sposób tajny, bezpośredni i były wyznaczane w dniach wolnych od pracy, czyli tak jak w wyborach powszechnych. - Jak wyglądają dzisiaj wybory w spółdzielni to wiemy, decyzje zapadają na przykład o 3 w nocy - mówiła senator.

Staroń zapewnia, że ma już projekt ustawy, który będzie to wszystko regulował, w tym jawność zarobków prezesów. - Wszystko jest już gotowe. Czekamy tylko na początek nowej kadencji - mówi money.pl senator.

Czy ustawa ma szansę przejść przez parlament? - Poczekajmy na konkrety, aż ustawa zostanie złożona - mówi money.pl Radosław Fogiel, zastępca rzecznika prasowego PiS. Przyznaje, że jest świadomy tego, że działanie wielu spółdzielni wzbudza kontrowersje. Z drugiej strony mówi nam, że nie zawsze politycy powinni regulować działalność takich instytucji. - Wiele tu powinno zależeć od samych członków spółdzielni - dodaje Fogiel.

- Przyznam, że jestem bardzo ciekawy, co z tego wszystkiego wyniknie - mówi nam pracownik administracyjny dużej spółdzielni z północy kraju. - Szczegółów pomysłu Staroń jeszcze nie znam. Pewne pomysły wydają się jednak sensowne, bo nie da się ukryć, że dziś wiele spółdzielni to po prostu folwark prezesów. Zarabiają krocie, wszystko pod siebie ustawiają. A znam takich, którym nie wystarczy bycie prezesem tylko jednej spółdzielni. Niektórzy kierują nawet... kilkoma. To przecież patologia - słyszymy.

bDgPzbjj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDgPzbjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(218)
Waldek
12 miesięcy temu
BAnda złodziei. Co roku podnoszą opłatę za zarządzanie a tu takie zarobki
Mieszkaniec
12 miesięcy temu
Społdzielnie to patologia nie mozemy utrzymywać darmozjadów koniec z rozdawnictwem
rrrrrr
12 miesięcy temu
zdelegalizowac spółdzielnie na rzecz wspólnot mieszkaniowych z maksymalną wielkością 1 bloku.....
bDgPzbjD
ten
12 miesięcy temu
spóldzielnie mieszkaniowe to jeden wielki skansen czasów komunistycznych
Fgh
12 miesięcy temu
To wiadomo od 30 lat Podobnie jak to że w sejmie od 30 lat siedzi mafia
Najnowsze komentarze (218)
habor
11 miesięcy temu
Spółdzielnie mieszkaniowe, to największe bastiony minionej słusznie ery komuny!
Patooooosia
11 miesięcy temu
Relacje rodem ze spółdzielni Alternatyw 4. Model ten nadal dominuje niestety. PA-TO-LO-GIA z PA-TO -GEN-NYCH ustaw spółdzellczych oraz z podłej ich realizacji.
zumba
12 miesięcy temu
tępota ludzka w tych komentarzach nie zna granic
olo
12 miesięcy temu
Staroń do tej pory nie wykonała wyroku sądu i nie przeprosiła człowieka, którego niesłusznie oskarżyła i zniszczyła mu życie. Są też zarobki gdzie prezes zarabia 4000- 5000 zł.O tym Staroń już nie mówi.
pytanie
12 miesięcy temu
A nie jest patologią jak ktoś jest posłem, ministrem czy premierem, a jeszcze zasiada w różnych gremiach partyjnych czy nawet Radach Nadzorczych spółek skarbu państwa - jednocześnie?????????
Też z Olsztyn...
12 miesięcy temu
Mam na własność garaż w spółdzielni "Jaroty", płacę czynsz jak za zboże. Jednym ze składników jest DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA! To mój samochód chodzi na tańce, za które i tak trzeba zapłacić, czy co? To jest dopiero skandal. Prezes Jarot nie może patrzeć na p. Staroń i już kilkakrotnie obsmarowywał ją w spółdzielczej gazetce. Bardzo chętnie Ją poprzemy, wszyscy członkowie, z wyjątkiem beneficjentów pewnie.
Henryk
12 miesięcy temu
Spółdzielnie mieszkaniowe to relikt komunistów i ostoja b. funkcjonariuszy SB i b. milicjantów. Dopóki tego nie rozwalimy my wszyscy członkowie spóldzielni mieszkaniowych będziemy płacili haracz.
rik
12 miesięcy temu
patologia i komuna!
bDgPzbjv
WIKING19
12 miesięcy temu
To dla senatu pilna sprawa p.Grodzki,a nie wyjazdy donosicielskie
Emeryt
12 miesięcy temu
Dlaczego spółdzielniami mieszkaniowymi nie interesuje się Pan Prezydent Andrzej Duda. Czy to nie jest MEGA SKANDAL, że byle prezes spółdzielni zarabia więcej niż Prezydent i Premier Rządu razem wzięci. Dlaczego te dwie najważniejsze osoby w państwie zostawiły " odłogiem " temat prezesów spółdzielni i patologii. Brawo Pani senator Staron. Trzymam kciuki.
edzio
12 miesięcy temu
wywalić zastępców prezesów, oraz zastępców zastępców prezesów, to już prawie 100,000zł miesięcznie będzie na remonty
Faraon
12 miesięcy temu
Wystarczy zapis, że każda nieruchomość w sprawie zarządu nieruchomością decyduje samodzielnie tzn. decydują wyłącznie osoby posiadające prawo do lokalu w tej nieruchomości a zarząd sprawowany jest na zasadach ustawy o własności lokali.
bo trzeba wzi...
12 miesięcy temu
w swoje ręce - u nas na Elbląskiej 37 remont trwa kilkanaście lat - trwał i przerwali, podobno nie mają pieniędzy - nie wierzymy, bo są ogromne zyski w naszym budynku z pożytków, a po za tym ogromne rodzinostwo rozkwitło w WSM
nie do uwierz...
12 miesięcy temu
Nie rozumiem,jak taki PRL-owski relikt przetrwał do dziś i co zastanawiające; ma się bardzo dobrze.W Katowicach pewna spółdzielnia sprzeniewierzyła 2,5 mln złotych i teraz mamy bez przerwy podwyżki czynszów.
...
Następna strona