Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

69 tys. zł na wymianę pieca. Rusza trzecia odsłona rządowego programu

213
Podziel się:

We wtorek rozpocznie się nabór wniosków w ramach trzeciej części rządowego programu "Czyste powietrze". Na termomodernizację i wymianę pieca można otrzymać tym razem 69 tys. zł dotacji. Liczy się jednak dochód.

69 tys. zł na wymianę pieca. Rusza trzecia odsłona rządowego programu
W programie "Czyste Powietrze" złożono dotychczas wnioski na 6,45 mld zł dofinansowania - najwięcej w woj. śląskim. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Ta odsłona rządowego programu skierowana jest do osób o niższych dochodach. Obowiązują nowe zasady. Na termomodernizację i wymianę pieca można otrzymać 69 tys. zł dotacji. Ale obowiązują progi dochodowe.

Po wsparcie mogą sięgnąć osoby z miesięcznym dochodem nie większym niż 900 zł lub 1260 zł na osobę (dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych).

W "Czystym Powietrzu" nadal obowiązują dwie części programu. Pierwsza, w której można zdobyć podstawowy poziom dofinansowania do 30 tys. zł - przeznaczona jest dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. zł. Druga - tu można sięgnąć po podwyższony poziom wsparcia do 37 tys. zł - dla tych, u których przeciętny miesięczny dochód na osobę to maksymalnie 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

25 stycznia 2022 r. wystartuje nabór wniosków do trzeciej części programu, gdzie przewidziano 69 tys. zł maksymalnej dotacji przy 90 proc. kosztów kwalifikowanych.

Zakres wsparcia to nadal termomodernizacja, możliwość wymiany okien i drzwi, i oczywiście wymiany kotła, czyli źródła ciepła - tłumaczyła w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Czyste Powietrze". Zmiany w programie

Przy naborze dla trzeciej części programu obowiązywać będzie nowy załącznik (nr 2b "Koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania dla Części 3 Programu dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania"). Dokument ten oraz zmieniony program jest już dostępny na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Wniosek można złożyć albo w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, albo w gminie, jeżeli gmina współpracuje w programie, albo w banku, jeżeli ktoś potrzebuje wsparcia kredytowego.

Zobacz także: Money. To się liczy

Liczbę transz rozliczeń i wypłat dotacji dla najwyższego poziomu dofinansowania zwiększono do pięciu (z trzech obowiązujących w pozostałych częściach programu). Najwyższy poziom dofinansowania nie będzie dostępny w ścieżce bankowej, czyli Kredycie Czyste Powietrze, który jest dostępny w przypadku pierwszej i drugiej części programu.

Do tej pory w rządowym programie złożono ponad 384 tys. wniosków na 6,45 mld zł dofinansowania - najwięcej w woj. śląskim (ponad 64,5 tys. wniosków na ok. 885 mln zł). W skali ogólnopolskiej podpisano ponad 307 tys. umów na ponad 5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(213)
Gosia
rok temu
Ciekawe kto się na ta dotację załapie. Jak ktoś ma 2000 zł to na pewno ma z czego odłożyć na modernizację. Ale propaganda jest
einsteiN.... ...
rok temu
najpierw wrobili ludzi w olej opałowy, że tanio:), potem że gaz tanio propan z butli :), teraz ze piece na gaz ziemny, ale kondensacyjne, że tanie:), a jak interes słabnie to trzeba wymyslić pompy ciepła:):):), kiedy pasta wodorowa i piec na nią?????? i pompy ciepła do lamusa.........................a jest jeszcze geotermika ale to kosztuje ale i można na tym nieźle zarobić ..no kołnierze myśleć kolejna wersja maybacha czeka ???..... albo i plajta jak ludzie wyjdą ................. Ludzie oni nas biorą za durniów i w białych kołnierzykach to robią a kto zarabia kołnierzyki, nie robotnik za 2500-3500 a stare dobre czasy mineły i dla tych w urzędach bo ci jak maja teraz 3200-3700 po 40 latach nawet pracy to dobrze, ale co to za wypłaty kiedys to urzędnicy stali?. A teraz pełno ogłoszeń w urzędach wewnętrzny nabór ale dla swoich z kręgu adoracji i ogólnie nabory zewnętrznie poodobnie, stara gwardia się trzyma???????????, kierowniki, dyrektory poklepywani po plecach i pchani na kolejne posadki mierny , bierny ale wierny, stare przysłowie i nic się nie zmieniło, koleś kolesia wprowadza i całą rodzinę do gry w instytucji jakiejkolwiek, rządowej, miejskiej czy gminnej ....żeeeeenada . A w urzedach to same młódki po szkole bo starsi odchodzą do firm na 4500-5500 i brak perspektyw w urzędzie brak możliwości awansu ....awans oczywiście tylko dla swoich i dla swoich wystawione ogłoszenia a w kadrach mówią po co nam kłopot robisz i startujesz do konkursu???, kilka podyplomówekj st. doktoranckie, mało dla nich?, ty tu nic nie znaczysz , znaczy nie liczysz się w grze, a gra trwa, ludzie to widzą i milczą . Ale ludzie jak ich się leje to przyjmuja to na klatę i nic nie robią, może bedzie lepieej???, a banda cwaniaków kręci miliony i kokosy i rozbija sie porche i lamborgjinii. No ale jest jesze geotermika i tu kołnierze wyczują bniznes?, no bo kolejne wersje Maybacha a może coś egzotycznego jak KOENIGSEGG Gemera i podobnie Porche 919 Hybrid, Tesla Model S Plaid+ i Rimac C Two wszystkie 1,9 do setki potem będzie 1,7 i 1,5 więc mają co robić kołnierze w pomnażaniu kasy???. człowiekU obudŹ siĘ !!!
🤣haha
2 lata temu
To ci co mają kopciuchy nadal bedą je mieć tam, gdzie nie ma gazu. Już od tego roku nie ma dotacji na wymianę starego pieca na węgiel na nowy 5 klasy. Zmuszą biednych ludzi do likwidacji i czym bedą ogrzewać domy? Jak się kogoś przymuszq do wymiany to trzeba pokryć 100% kosztów,a jak nie to walcie się
To są ekoterr...
2 lata temu
A kto będzie płacił rachunki za gaz który już nigdy nie będzie tańszy a któregi ceny wzrosły o 800%? Kto nas w to wrobił? W Austrii gaz już jest zakazany gdyż nie jest paliwem ekologicznym. To jest chore i te wszystkie organizacje alarm smigoey stóp smog i czyste powietrze da jak ekoterrorysci na usługach Putina. Zobaczcie co się dzieje z cenami paliw i energii. Taniej już nigdy nie będzie będzie tylko drożej a błękitne paliwo jakim jest gaz wkrótce będzie miało cenę złota. Forsowanie polityki gazowej i zakazy innych urządzeń jak peket kominki etc to ekoterroryzm na usługach rządu. Jedynym rozsądnym kryterium jest certyfikacja urządzeń grzewczych i jakość opału. Wszelkie inne zapisy są nielegalne dyskryminujące i monopolistyczne. To tak jak by nagle stwierdzić że od jutra można będzie używać tylko Apple iPhone czy windowsa a inne systemy czy telefony są nielegalne. Stop ekoterroryzmiwi! Dziś nie jeden piec gazowy ma gorsze parametry użytkowe od innych ogrzewaczy gdyż najzwyczajniej wychodzi to w czasie jego eksploatacji z pomiaru sonda. Terroryści nie mogą stanowić w Polsce prawa. To żadna ekologia a jedynie działanie na szkodę państwa i społeczeństwa. Dziś nie jedna elektrownia czy piec węglowy lub na paliwo stałe ma lepsze parametry techniczne i czystość spalin jak elektrownia czy kocioł gazowy. To co jest robione to złodziejstwo i ekoterroryzm na skalę przemysłową. Jeśli ktoś ma już zainstalowany piec zgodny z wcześniej uznana i zatwierdzona polska normą to prawo nie może działać w stecz bez względu na to czy jest to uchwała samorządu czy rządu. Urządzenie raz dopuszczone do eksploatacji może być wymienione jedynie na koszt tego komu przeszkadza. To oznacza że należy wystawić rachunek organizacjom ekoterroryczym za wymianę. Lub jeśli chcą komuś wymienić to muszą pokryć koszty tej wymiany. Ludzie nie dajcie się więcej okradać. To jest zwykle złodziejstwo które nie ma nic wspólnego z ekologia. W innych krajach Europy jedyna podstawą do akceptacji i dopuszczenia do eksploatacji urządzeń grzewczych jak i opału jest tylko i wyłącznie certyfikat spełnienia wymogu ekoprojektu oraz jakość opału. Nie usuwa się też urządzeń na koszt konsumenta oraz nie zakazuje się ich używania gdy były wprowadzone przed zmianą przepisów na podstawie wcześniej obowiązującego prawa. Prawo nie może działać wstecz. To zwykła bandziora i złodziejstwo. Nie wolno zakazywać nakazywać i preferować ludziom urządzeń że względu na ich typ i rodzaj opału można jedynie określić wymóg certyfikacji i jakości. To właśnie dla tego i za chwilę polska będzie musiała wyłączyć z dnia na dzień wszystkie elektrownie węglowe. To zasługa ekoterrorystow a nie ekologow. To samo dzieje się z piecami kotłami i kominkami kozaki etc wszyscy robią to ci chce Putin i Gazprom oraz monopol gazowy. To nie jest ekologia a złodziejstwo polityczno biznesowe. Nie dajcie się okradać
Luna tore
2 lata temu
Patodotacje
...
Następna strona