Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Afera Srebrnej. Kaczyński nadal nie chce zapłacić austriackiemu architektowi

412
Podziel się:

Po tym, jak w 2019 r "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania, z których wynikało, że Jarosław Kaczyński odmówił austriackiemu architektowi wynagrodzenia za wykonana pracę, prezes PiS wystąpił przeciw "GW" do sądu, żądając m.in. przeprosin. Pierwsza rozprawa odbyła się w zeszły poniedziałek.

Afera Srebrnej. Kaczyński nadal nie chce zapłacić austriackiemu architektowi
Jarosław Kaczyński nadal odmawia zapłaty Geraldowi Birgfellnerowi (PAP, Radek Pietruszka)

1 marca odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie, jaką Jarosław Kaczyński skierował przeciwko "Gazecie Wyborczej" za to, że w 2019 roku opublikowała zapis rozmów pomiędzy prezesem PiS a Geraldem Birgfellnerem, austriackim architektem, który zaangażowany był w prace nad inwestycją na działce przy ul. Srebrnej w Warszawie.

Jarosław Kaczyński nadal nie jest skłonny wypłacić Austriakowi żądanego przez niego wynagrodzenia. Podtrzymuje, że nie należy się ono.

W 2019 roku "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania rozmów Jarosława Kaczyńskiego z austriackim architektem Geraldem Birgfellnerem. W latach 2017-18 Birgfellner pracował nad projektem budowy 170-metrowego biurowca, składającego się z dwóch wież. Pracę zlecił mu Kaczyński. Budynek miał powstać na działce użytkowanej przez powiązaną z PiS-em spółkę Srebrna.

W połowie 2018 r. stało się jasne, że miasto nie wyda zgody na tak wysoką zabudowę w tym miejscu i Srebrna ogłosiła Birgefellnerowi, że zamyka przedsięwzięcie.

Zobacz także: Krzysztof Brejza kreśli czarny scenariusz dla Jarosława Kaczyńskiego

Nagranie, dzięki którym opinia publiczna dowiedziała się o zaangażowaniu Jarosława Kaczyńskiego w wielomilionową inwestycję, powstało w połowie 2018 roku. Birgfellner obawiał się, że nie otrzyma wynagrodzenia za swoją pracę, więc nagrał trzy spotkania (w sumie było ich 17), w którym osobiście uczestniczył prezes PiS.

Kaczyński zachęcał do pójścia do sądu

W nagraniu z lipca 2018 roku Jarosław Kaczyński zapewniał, że zapłaci Birgfellnerowi (z którym jest skoligacony rodzinnie), ale musi mieć podstawę prawną. Tą podstawa miałby być wyrok sądu nakazujący zapłatę, wobec czego przekonywał Austriaka, by wystąpił z powództwem.

Birgfellner wystąpił do sądu z cywilnym pozwem o zapłatę. Domagał się od Srebrnej 1,3 mln euro za 14 miesięcy prac, podczas których zlecał szereg czynności zewnętrznym podmiotom. Rozprawa ugodowa odbyła się 27 listopada 2019 r. Srebrna odrzuciła żądanie, uznając, że jest niezasadne. Szerszych wyjaśnień spółka nie złożyła.

Reprezentujący Birgfellnera adwokat Roman Giertych powiedział, że jego klient ma jeszcze 1,5 roku na kontynuację sprawy, "czeka jednak, aż w Polsce zmieni się sytuacja, tak by mógł liczyć na sprawiedliwe potraktowanie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(412)
Brak
3 tyg. temu
Za przygotowanie oferty się nie placi,sa bezpłatne, brak wz to brak możliwości budowy
mały ale furi...
2 lata temu
To oddał w końcu te pieniądze ???
Kristoff
3 lata temu
Wszyscy już zdążyli zapomnieć, jak to było i co dokładnie było na tych taśmach (zanim ocenisz ten wpis przypomnij sobie, czy sam słuchałeś) i znowu można ludziom wciskaś kit o złym Kaczyńskim.
Program +
3 lata temu
Tak się robi interesy z PiS i państwem PiS. Wychodzi się jak Zabłocki na mydle,a swoją drogą to trzeba mieć tupet aby być przeklętym i iść do sądu.
Prawda
3 lata temu
Niestety ale ten człowiek jest nawiedzony i wie wszystko najlepiej. Traktuje siebie jak najwyższego władcę któremu nie godzi się kogokolwiek przepraszac
...
Następna strona