Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Magda Żugier
|

Alarmujący wzrost L4 z kodem "C". Co oznacza ta litera?

8
Podziel się:

W Polsce rośnie liczba zwolnień lekarskich z kodem "C", co oznacza niezdolność do pracy z powodu nadużycia alkoholu. W 2023 roku wystawiono ponad 6600 takich zaświadczeń, głównie dla mężczyzn. Z kolei w 2024 roku lekarze w całej Polsce wystawili blisko 9,5 tys. zaświadczeń lekarskich.

Rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu nadużycia alkoholu
Rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu nadużycia alkoholu (Getty Images, natalia gdovskaia)

Kod "C" na zwolnieniu lekarskim oznacza, że niezdolność do pracy wynika z problemów zdrowotnych związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu. Do takich problemów zalicza się m.in. marskość wątroby, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także kłopoty z układem krążenia i oddechowym.

Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa ZUS z województwa podlaskiego, wyjaśnia, że to lekarz decyduje, czy choroba jest wynikiem nadużycia alkoholu. Jeśli tak, w zaświadczeniu lekarskim umieszcza kod "C"

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Patrzę na konto, a tam dwa miliony marek". Tak zbudował ogromny biznes

Statystyki ZUS

Z danych ZUS wynika, że liczba zwolnień L4 z kodem 'C' dynamicznie wzrosła. W porównaniu z rokiem 2022, zanotowano wzrost o 7,6 proc., przy czym zwolnienia trwające do 5 dni wzrosły aż o 12 proc. Ponad 75 proc. takich zwolnień dotyczy mężczyzn, a ich liczba wzrosła o 7,8 proc. w skali roku.

W 2023 roku najczęściej takie zwolnienia wystawiane były mężczyznom w wieku 40-44 lata (18,7 proc. przypadków) oraz kobietom w wieku 30-34 lata (22,3 proc. przypadków).

Natomiast w 2024 roku lekarze w całej Polsce wystawili blisko 9,5 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. To o 44,9 proc. więcej niż w 2023 r. Z danych ZUS-u wynika też, że w ub.r. liczba dni nieobecności z ww. powodu wyniosła 99,6 tys.

Kody literowe na zwolnieniach L4

Kody literowe na zwolnieniach L4 reprezentują powody niezdolności do pracy. Obecnie stosuje się pięć kodów literowych od A do E:

  • Kod A: niezdolność do pracy z powodu tej samej choroby, jeśli przerwa między zwolnieniami nie przekracza 60 dni.
  • Kod B: dotyczy ciąży.
  • Kod C: odnosi się do nadużycia alkoholu.
  • Kod D: dotyczy gruźlicy.
  • Kod E: oznacza niezdolność wynikającą z choroby zakaźnej o dłuższym okresie wylęgania lub innej choroby z opóźnionymi objawami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
Sebek
2 miesiące temu
No i takie L4 powinno byc nie płatne. Pacjent sam sie doprowadził do stanu w ktorym nie może on pracować wiec niech sie martwi o siebie sam. Ciekawe czy i jak spadłoby spożycie..
ARTUR
2 miesiące temu
Każdy chce mieć emeryturę więc " ciężko " na to pracuje a dokumenty są potrzebne do obliczenia w ZUS :):)
Obserwator
2 miesiące temu
Co jak co ale zwolnienia z powodu chlania być nie powinno. Kropka. To nie choroba. Tak samo jak ciąża to nie choroba. Są nadużycia