Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Alkohol legalnie na Bulwarze. Sąd uznał, że uchwała rady miasta nie narusza prawa

9
Podziel się:

Szczecinianie będą mogli pić alkohol na Bulwarze Gdyńskim – zadecydowali radni. Nie spodobało się to prokuraturze, która uznała, że wpłynie to na poczucie bezpieczeństwa w centrum miasta i zaskarżyła uchwałę. Sąd nie dopatrzył się nieprawidłowości.

Od marca 2018 r. rady miasta mogą ustalać strefy, w których picie alkoholu jest zgodne z prawem
Od marca 2018 r. rady miasta mogą ustalać strefy, w których picie alkoholu jest zgodne z prawem (East News, Lech Gawuc/Reporter)

W marcu 2018 r. samorządy dostały prawo do ustalania stref, w których legalnie można spożywać alkohol. Rada miasta w Szczecinie skorzystała z nowych uprawnień kilka miesięcy później i podjął uchwałę umożliwiająca picie alkoholu o mocy do 12 proc. na Bulwarze Gdyńskim.

Załącznikiem do uchwały była mapka precyzyjnie pokazująca granice tego obszaru, o zezwoleniu informują też stosowne znaki na Bulwarze. Pozytywną opinię na temat pomysłu wyraził komendant Państwowej Straży Pożarnej oraz komendant miejski policji. Wreszcie, zastrzeżeń do utworzenia strefy nie miała gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wojewoda zachodniopomorski, któremu przekazano uchwałę, nie wniósł sprzeciwu ani skargi do sądu. Zrobił to natomiast prokurator Prokuratury Rejonowej Szczecin-Prawobrzeże, zwracając się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie o stwierdzenie nieważności uchwały.

Zobacz także: Obejrzyj: Biała lista podatników. "Warto sprawdzić dane na rachunku"

Argumentował, że zezwolenie spożywania alkoholu w miejscu publicznym będzie zakłócać bezpieczeństwo i porządek publiczny. Przywołał dane, z których wynika, że w okresie od czerwca do grudnia 2018 r. w rejonie bulwarów odnotowano 113 interwencji policyjnych, spośród których 45 dotyczyło osób pod wpływem alkoholu.

Z kolei w okresie od 1 maja 2018 r. do 8 maja 2019 r. policja zarejestrowała 296 zdarzeń, podczas gdy rok wcześniej w analogicznym okresie było ich zaledwie 82.

Rada miasta zakwestionowała ten sposób porównywania liczby interwencji w okresie obowiązywania uchwały oraz wcześniej, bo w tabelach są także zdarzenia, których funkcjonariusze nie potwierdzili lub dotyczą np. kontroli drogowych.

WSA nie dostrzegł sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem i tym samym – podstaw do stwierdzenia jej nieważności. W rezultacie oddalił skargę prokuratora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Heńka
5 lata temu
cyt.: "Zrobił to natomiast prokurator Prokuratury Rejonowej...." - podać nazwisko tego stachanowca. !
aleksander
5 lata temu
we Francji jakos nie ma zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych i nie wplywa to na bezpieczenstwo ! tu zagrozeniem sa wyznawcy "religii pokoju i milosci blizniego"....
Warszawiak 12...
5 lata temu
Jestesmy narodem pijakow.......
Królewna Nawa...
5 lata temu
Rozpijanie pańszczyźnianych ma w Rzeczpospolitej piękną tradycję.
zawislak
5 lata temu
Polska glupota nie ma dna