Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

AstraZeneca wciąż w grze. Zawieszenia szczepień w Polsce nie będzie. "Nie mamy przypadku zgonu"

678
Podziel się:

AstraZeneca nie znika z harmonogramu szczepień. Polska na razie nie pójdzie drogą takich krajów jak Dania czy Norwegia, które zawiesiły szczepienia preparatem od tego producenta. - W Polsce nie mamy na dziś żadnego potwierdzonego przypadku zgonu po szczepionce firmy AstraZeneca - mówi money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

AstraZeneca wciąż w grze. Zawieszenia szczepień w Polsce nie będzie. "Nie mamy przypadku zgonu"
Akcja szczepień wciąż trwa. AstraZeneca nie będzie zawieszona (KPRM)
bEBXyMHV

W czwartek duński urząd zdrowia poinformował, że na dwa tygodnie zawiesza szczepienia preparatem AstraZeneca - aż do wyjaśnienia sprawy. A ma związek z doniesieniami o zakrzepach krwi, które miały się pojawić u kilku zaszczepionych osób. I miały doprowadzić do śmierci jednej z nich

Duńczycy zapewniali, że nie rezygnują ze szczepienia definitywnie, chcą jednak wyjaśnić tę kwestię. I dlatego poczekają. Na podobny ruch krótko później zdecydowały się takie kraje jak Norwegia i Islandia.

Na liście tych, którzy z preparatu AstraZeneca chwilowo nie korzystają, są już także Łotwa, Estonia, Litwa, Luksemburg oraz Austria. Choć warto dodać, że w tych przypadkach z użytku wypadła jedna z partii szczepionek - ABV5300.

bEBXyMHX
Zobacz także: Dr Konstanty Szułdrzyński o niepożądanych odczynach poszczepiennych po szczepionce AstraZeneca

Austriacy taką decyzję podjęli również po doniesieniach o zakrzepach krwi. Problemy pojawiły się u dwóch pielęgniarek, które otrzymały preparat z tej samej serii. I choć sami Austriacy mówią, że nie ma dowodów na związek przyczynowo skutkowy podania szczepionki z zakrzepem, to odłożyli na półkę wspomnianą serię preparatu. Nie jest on wydawany z magazynu.

Pozostałe kraje również zatrzymały daną serię. A warto dodać, że ponad 1 milion dawek powędrował do 17 krajów Unii Europejskiej.

bEBXyMId

Polska na razie nie dołączy do tej grupy. - W Polsce nie mamy na dziś żadnego potwierdzonego przypadku zgonu po szczepionce firmy AstraZeneca - mówi money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z Europejską Agencją Leków, nasi specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Państwowego Zakładu Higieny i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych na bieżąco analizują wszystkie dane o szczepieniach - dodaje.

A Europejska Agencja Leków przekonuje, że na ten moment nie ma dowodów, by ryzyko zakrzepów po przyjęciu szczepionki było podwyższone. Na 3 mln osób, które przyjęły preparat firmy AstraZeneca, zarejestrowano łącznie 22 przypadki zatorów zakrzepowych. To 0,0007 proc., czyli 7 na każdy milion.

I właśnie na stanowisko europejskiej agencji powołuje się polski resort zdrowia. Skoro Europejska Agencja Leków nie wydała negatywnej rekomendacji, to nie ma powodów do zawieszenia akcji.

bEBXyMIe

- Dotychczas najczęściej zgłaszanie działania niepożądane/niepożądane odczyny poszczepienne, związane ze szczepionką przeciw COVID-19 AstraZeneca, są łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu - informuje Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

- Z dotychczasowych informacji wynika, że liczba zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie jest wyższa niż obserwowana w populacji ogólnej - dodaje. I jak przypomina, EMA jest przekonane, że "korzyści wynikające ze szczepionki nadal przeważają nad ryzykiem i można ją nadal podawać w trakcie dochodzenia w sprawie przypadków zakrzepicy z zatorami".

Jak podkreśla Grzegorz Cessak, w Polsce analiza jednej z serii preparatów już się odbyła. - Wstępnie nie potwierdzono związku szczepienia z wystąpieniem epizodu zakrzepowo-zatorowego - informuje.

Warto dodać, że Polska kupiła w sumie 20 mln szczepionek od firmy AstraZeneca. Z tego 4 mln może powędrować do krajów spoza Unii Europejskiej - o ile oczywiście nie będą wykorzystane w Polsce. W sumie kontrakty Polski na dostawy szczepionek opiewają na blisko 100 mln dawek (czyli dla ponad 50 mln osób). Szczepionki będą kosztować ponad 2 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBXyMIy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(678)
Barbara
4 miesiące temu
Europejska Agencja Leków nie wydała negatywnej rekomendacji ale nikt nie uświadamia, że szczepionki zostały warunkowo dopuszczone na 1 rok !!!!!!
grzech
5 miesięcy temu
w jednym z warszawskich szpitali w niedzielę zmarł 29 latek - niecałe dwa tygodnie wcześniej przyjął pierwszą dawkę preparatu atra-zeneca, był to zdrowy młody człowiek, zgon wywołały zakrzepy w mózgu.
Edward
6 miesięcy temu
Nie ma zgonów??? A nauczycielka z Leszna lat 36??? Nauczycielka z Gdańska - żyje ale kiedy do siebie dojdzie po powikłaniach??? Wy po prostu nie przyjmujecie do wiadomości problemów poszczepiennych!!!
bEBXyMIz
Dodac
6 miesięcy temu
A co jest z nauczycielka z Leszna, ktora zmarla po szczepionce. Druga z Gdańska ma powazne powikłania.
,,,
6 miesięcy temu
Ja nie mam współistniejących ,nic mi nie wiadomo .Mam pytanie ktoś wie co z naszym numerem 1 z tą panią ze zdjęcia Alicja Jakubowska ,bo dostała ,a później cisza o niej .Nie ma zniknęła ,czy co ??
...
Następna strona