Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Banki nie mogą kserować dowodów osobistych. Kluczowe stanowisko prezesa UODO

7
Podziel się:

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych twierdzi, że banki nie powinny kserować dowodów osobistych klientów. A przynajmniej nie we wszystkich przypadkach. Urząd właśnie opublikował stanowisko w tej sprawie.

Kserowanie dowodu osobistego w banku jest niezgodne z przepisami - uważa UODO
Kserowanie dowodu osobistego w banku jest niezgodne z przepisami - uważa UODO (East News, LUKASZ SOLSKI/East News)
bEISWoKZ

UODO odpowiedział na pytanie, skierowane przez prezesa Związku Banków Polskich. Chciał on bowiem jasnej instrukcji, czy banki mogą wykonywać kserokopie dowodów osobistych swoich klientów.

Do tej pory prawo do tego dawały im m.in. przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ponadto szef ZBP zwracał uwagę na decyzję, wydaną w 2013 roku przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, czyli poprzednika prezesa UODO.

Prezes Urzędu stwierdził jednak, że ta "opiera się na nieobowiązujących obecnie przepisach prawnych".

bEISWoLb

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Co to oznacza? "Zdaniem Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych art. 112b ustawy Prawo bankowe nie pozwala bankom wykonywać kserokopii i skanów dowodów osobistych klientów, żeby np. założyć konto bankowe czy zbadać zdolność kredytową klienta. Wystarczy wówczas spisanie danych z dokumentów tożsamości" - czytamy w stanowisku UODO.

bEISWoLh

Co więcej, prezes Urzędu wskazuje, że "kopiowanie dokumentów tożsamości budzi wątpliwości organu nadzorczego". Dlatego Prezes UODO "stanowczo sprzeciwia się takiej praktyce przy każdej czynności".

"Sporządzenie kopii dowodów tożsamości jest legalne jedynie wtedy, kiedy wynika to wprost z przepisów rangi ustawy. Tymczasem art. 112b Prawa bankowego pozwala przetwarzać do celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych. Przepis ten nic nie mówi o tym, że banki mogą sporządzać kopie dowodów tożsamości" - pisze szef Urzędu.

A to oznacza spore zmiany dla banków, które do tej pory bardzo często wykonywały kserokopie dowodów osobistych swoich klientów. Teraz będą to mogły robić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

bEISWoLi

"Jest to możliwe w określonych w tej ustawie przypadkach takich jak np. przeprowadzanie transakcji okazjonalnej o równowartości 15 tys. euro lub większej albo przypadkach, gdy zachodzi podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu" - wyjaśnia prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEISWoLC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
dogoniat
rok temu
jasne nie mogą ale skanują a jak nie skanują to w aplikacji przy zakładaniu rzeba przekazać wraz z selfie zdjęciem. Co tu za kity wypisujecie. Tak samo play kseruje
....
2 lata temu
BANKI SKANUJĄ DOKUMENTY NAWET PRZY SPRZECIWIE KLIENTA TZN KLIENT NIE MOŻE ZAREAGOWAĆ GDY PANI Z DOWODEM SAMA IDZIE DO SKANERA ZAMIAST TYLKO SPRAWDZIĆ DANE. ZWYKLE KOŃCZY SIĘ TO INFORMACJĄ O RZEKOMYM PRAWIE DO TEGO BANKÓW. BANKI MOGĄ TEŻ DYSKRETNIE ROBIĆ ZDJĘCIE LUB FILMOWAĆ DOKUMENT Z KAMERKI UMIESZCZONEJ PRZY KOMPUTERZE KONSULTANTA.
Thiiiiii
2 lata temu
Banksterzy robią co chcą w Polsce.....narazie...TSUE nadchodzi!!!!!!!
bEISWoLD
nick
2 lata temu
ten baran uod niech otwiera portfel , bo zapłaci za tę plagę oszustw która dzięki niemu wybuchnie. im głupszy tym lepszy dla złodziei z pis
Jemio
2 lata temu
Nawet Lotto do gry przez internet, żąda kopii dowodu osobistego. Tak jakbym chciał wyprać 3zl dziennie, w ew. wygranych.