Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Będzie można jeździć bez dokumentów. Prezydent podpisał ustawę

148
Podziel się:

Już niedługo nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy podczas kierowania samochodem. Takie ułatwienie zakłada nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, którą w czwartek podpisał prezydent Andrzej Duda.

Podczas kontroli drogowej już niedługo nie trzeba będzie okazywać prawa jazdy funkcjonariuszom
Podczas kontroli drogowej już niedługo nie trzeba będzie okazywać prawa jazdy funkcjonariuszom (East News)

Nowelizacja zakłada szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów, w tym m.in. zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu w procesie pierwszej rejestracji pojazdu (obecnie historia pojazdu jest możliwa do sprawdzenia w centralnej ewidencji pojazdów), wprowadzenie możliwości zachowania numeru rejestracyjnego przy przerejestrowaniu, a także czasowej rejestracji pojazdu przez starostę, a w przypadku nowych pojazdów - przez sprzedawców w imieniu kupujących.

Po wejściu w życie nowelizacji, osoby z polskim prawem jazdy nie będą miały obowiązku posiadania tego dokumentu przy sobie i okazywania podczas kontroli. Dane kierowcy będą mogły być sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców, podobnie jak dziś ma to miejsce w przypadku dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu.

Rozwiązanie to - jak wynika z noweli - wejdzie jednak dopiero trzy miesiące po opublikowaniu komunikatu ministra infrastruktury w tej sprawie. Przez najbliższe tygodnie dokument lepiej więc ze sobą wozić.

Zobacz także: mBank webinary odc. 1: Inwestuj jak milioner- to proste!

Zniesiony ma też zostać obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od uprzedniej ostatniej rejestracji nie zmienił się właściciel oraz nalepki kontrolne. Te przepisy mają wejść w życie dopiero po 24-miesięcznym vacatio legis.

Nowela określa procedurę wymiany informacji z państwami członkowskimi o pojazdach zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustala też zasady synchronizacji systemu przez wytwórcę dowodów rejestracyjnych i funkcjonowania systemu teleinformatycznego integralnie z systemem teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Jednak przepisy dotyczące możliwości upoważnienia salonu sprzedaży pojazdów samochodowych, przyczep lub motorowerów przez właściciela nabytego w nim pojazdu do złożenia przez ten salon wniosku o rejestrację tego pojazdu lub do odebrania przez ten salon decyzji o czasowej rejestracji pojazdu wejdą w życie po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia. Z kolei przepisy znoszące obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej - po upływie 24 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(148)
mlody ..
4 lata temu
polski rzad pis wycofal sie z przepisow ruchu drogowego w polsce calej , polski rzad pis w wprowadzil odnowa posiadania dokumentow do samochodow w polsce , kazdy kierowca musij posiadac przy sobie prawo jazd ksero ze zdieciem wlasnym , dowod rejestracyjny ppojazdu swojego , ubezieczenie pojazdu , PZU , OC , NW, auto asistas wrazie wypadku lub stluczki pojazdu na trasch i autostradach , i trasach przelotowych w mistach , gminach i wsiach w polsce calej potrzebne , polska policja ma prawo ukarac kierowce za brak dokumentow wysoka grzywna wynoszaca az 2000 tys zl grzywna ukarac kazdego kierowce w polsce ...
no własnie
4 lata temu
cytuję "a co z act 447??? i roszczeniami bezspadkowymi???"
stop
4 lata temu
a co z act 447??? i roszczeniami bezspadkowymi???
Zastanawiam s...
4 lata temu
komu i czemu, mają służyć takie pomysły? Ja tego nie popieram. Niech się lepiej zajmą sprawą kredytów, branych przez oszustów, na podstawie skradzionych danych osobowych.
klon
4 lata temu
nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy - ALE BAJER TYLKO DROGÓWKA MA PALTOPY do weryfikacji - HA HA HA ZWYKŁA POLICJA I STRAŻ MIEJSKA NIE MA - === I PO MANDACIKACH HA HA HA
...
Następna strona