Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Bezpieczny kredyt 2 proc. na wyczerpaniu. Ekspert wyjaśnia, co stanie się ze złożonymi wnioskami

32
Podziel się:

Z nowych danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że przyszłoroczny budżet na dopłaty do Bezpiecznego kredytu 2 proc. jest na wyczerpaniu. A niewykluczone, że już się skończył - pisze Interia Biznes. Ekspert wyjaśnia, co będzie z wnioskami, dla których teoretycznie pieniędzy powinno zabraknąć.

Bezpieczny kredyt 2 proc. na wyczerpaniu. Ekspert wyjaśnia, co stanie się ze złożonymi wnioskami
"Bezpieczny kredyt 2 proc." to rządowy program dopłat do rat na pierwsze mieszkanie (Adobe Stock, Unkas Photo)

Money.pl pisał niedawno, że przed końcem roku znów rozgorzał popyt na "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Mowa, przypomnijmy, o rządowym programie dopłat do rat na pierwsze mieszkanie. Wszystko wskazuje na to, że jego budżet się kończy.

Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), udostępnionych na prośbę money.pl, do 17 listopada klienci podpisali z bankami ponad 37 tys. umów o tani kredyt. Odpowiadają one sumie dopłat w wysokości 677 mln zł - z 941 mln zł przewidzianych w ramach przyszłorocznego limitu, z którego wyjątkowo już korzystamy w tym roku.

Wszystko to oznacza to, że wykorzystanych zostało już blisko 72 proc. zabudżetowanych pieniędzy na dopłaty do rat. Zaznaczmy, że przy 75 proc. bank obsługujący program powinien wstrzymać dalsze przyjmowanie wniosków. Mnóstwo dokumentów wciąż nie zostało jednak jeszcze zarejestrowanych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prof. Marek Belka: inflacja przyspieszy, ale nie radykalnie

Więcej pieniędzy na Bezpieczny kredyt 2 proc.?

BGK o wstrzymaniu wniosków będzie mógł najwcześniej poinformować w styczniu przyszłego roku. Tymczasem Krzysztof Bontal, ekspert kredytowy Proferto i redaktor portalu pierwszemieszkanie.com.pl, w rozmowie z Interią Biznes powiedział, że być może budżet programu na 2024 r. już został przekroczony.

Co stanie się zatem z wnioskami o kredyty 2 proc., dla których pieniędzy teoretycznie powinno zabraknąć?

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków następuje dzień po wydaniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego o tym specjalnego komunikatu. Przekazane informacje pozwalają z prawdopodobieństwem zbliżającym się do pewności stwierdzić, że wstrzymanie nastąpi 2-3 stycznia 2024. Koniec składania nowych wniosków nie powinien wpływać na wnioski już złożone. Zapisy ustawy mówią, że ze względu na brak limitu, wszystkie wnioski o Bezpieczny kredyt 2 proc., które zostaną zarejestrowane w bankach do 31 grudnia 2023 roku będą miały zarezerwowane środki na dopłaty - wyjaśnia ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Marek
5 miesięcy temu
Nam udało się dostać kredyt na dobrych warunkach poza takimi akcjami. Kupiliśmy dzięki temu super mieszkanie pod Krakowem od dewelopera SuperKrak. Swoją drogą, genialna firma, naprawdę. Dotrzymują wszelkich ustaleń i są zawsze do dyspozycji.
Robert
5 miesięcy temu
Ci co mają ten kredyt będą płakać
Pucio
5 miesięcy temu
Każda władza dostanie w wyborach " kopa " jak nie będzie tanich mieszkań.
Tresi
5 miesięcy temu
Jak się nie będzie budować mieszkań to będzie tragedia narodowa. W zasadzie już jest. Moim zdaniem powinno się zniesć mnustwo podatków, którymi obciążone są wszystkie firmy i ustalić rozsądny podatek na budowę mieszkań. Odciazyc kredytowo budowlankę. I zapewnić tanie tereny pod budowanie.
Sprawiedliwy
5 miesięcy temu
Trzeba było zarezerwować mieszkanie w Maju a z początkiem Lipca złożyć wniosek o kredyt. Ci co czekali do ostatniej chwili teraz będą musieli obejść się smakiem.
...
Następna strona