Notowania

Bezpłatny pobyt rodziców w szpitalu od lipca. Minister zdrowia ogłasza zmiany

- Pobyt dla rodziców i opiekunów przy chorych dzieciach i osobach niepełnosprawnych w stopniu znacznym w placówkach będzie bezpłatny - ogłosił w niedzielę prof. Łukasz Szumowski. Finansowanie pobytu rodziców w szpitalach ma przejąć NFZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Staśkiewicz/East News)
- Chcielibyśmy, aby od pierwszego lipca weszło to jako produkt NFZ - powiedział minister.

- Chcemy, by przepisy gwarantujące, że szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów towarzyszącym dzieciom oraz osobom niepełnosprawnym zaczęły obowiązywać od lipca - powiedział PAP w niedzielę szef resortu zdrowia. - To inwestycja, nie koszt - ocenił.

Zwolnienie rodziców z opłat za pobyt w szpitalu znalazło się w nowelizowanej już w lipcu zeszłego roku ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zmiana wejdzie w życie dopiero rok później.

O zwolnieniu rodziców z opłat za szpital mówił już poprzedni szef resortu zdrowia, Konstanty Radziwiłł, ale dopiero jego następca Łukasz Szumowski zdecydował się na konkretne kroki w tej kwestii.

Obejrzyj: Tak wygląda jedzenie w polskich szpitalach

- Chcielibyśmy, aby od pierwszego lipca weszło to jako produkt Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedział minister. Zaznaczył, że opłaty będą przez NFZ refinansowane "w pewnej stawce", której wysokość jest obiektem analiz resortu.

Szumowski wskazuje, że "korzyść z tego, iż mama jest z dzieckiem jest tak duża, i emocjonalna, i medyczna, i ludzka, że to jest inwestycja, a nie koszt".

Choć już teraz tak wiele szpitali nie pobiera żadnych opłat od rodziców czy opiekunów niepełnosprawnych, ale wiele placówek żąda kilku złotych dziennie jako opłaty za media.

Szpitale i przychodnie nie mogą wprowadzać w swoich regulacjach wewnętrznych dodatkowych obowiązków po stronie pacjentów.
Ochrona zdrowia. Zmiany opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej

Są też takie szpitale czy inne placówki medyczne, które wymagają opłat rzędu kilkunastu złotych za dobę.

Nie brakowało też sygnałów, że niektóre szpitale pobierają nawet opłaty za ładowanie telefonu, używanie czajnika elektrycznego, a nawet szafy.

Na takie praktyki jednego ze szpitali do sądu poskarżył się Rzecznik Praw Pacjenta. RPP uznał, że takie praktyki naruszały prawo pacjentów do godności.

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta i wydał przełomowy wyrok. NSA uznał, że szpital nie ma prawa podbierać od pacjentów dodatkowych opłat za korzystanie z wyposażenia oddziału.

Szpital stosował jeszcze inną niewłaściwą praktykę. Zobowiązywał pacjentów do zabierania ze sobą leków przyjmowanych na stałe w oryginalnych opakowaniach na cały okres pobytu w placówce. Rzecznik Praw Pacjenta uznał takie postępowanie szpitala za ograniczanie praw pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że szpital ma obowiązek zapewnić hospitalizowanym pacjentom wszystkie niezbędne leki, w tym także te przyjmowane na choroby przewlekłe. Wyrok jest ostateczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ochrona zdrowia, szpitale w polsce, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-05-2019

ja123Szpitale zamykaja, likwiduja oddzialy ,ale za to bedzie darmowy pobyt na w/w!!!!!!!!!

19-05-2019

Dziękujemy Ci, PiS!Kto zapłaci? Szpitale, czyli samorządy, czyli my.

19-05-2019

JanA gdzie byliście do tej pory ??

Rozwiń komentarze (148)