Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bon turystyczny. Uwaga na oszustów

3
Podziel się:

ZUS i Polska Organizacja Turystyczna ostrzegają przed oszustami, którzy próbują sprzedać bony. Za samą próbę sprzedaży bonu turystycznego grożą wysokie kary.

Bon turystyczny. Uwaga na oszustów
(PAP)
bEEBpYBN

Bon nie podlega wymianie na gotówkę - informuje ZUS i ostrzega: osoby, które próbują sprzedawać swoje bony w internecie to najprawdopodobniej oszuści.

Uważać należy szczególnie na osoby, które proponują odpłatną pomoc przy aktywacji bonu. Pod żadnym pozorem nie należy nikomu podawać danych logowania do systemu PUE ZUS, w którym aktywuje się bon.

System zawiera dane, do których nie powinny mieć dostępu żadne osoby trzecie.

bEEBpYBP
Zobacz także: Oglądaj też: Bon turystyczny. Słabe zainteresowanie przedsiębiorców

Jak przekonują prawnicy, próba sprzedaży bonu, sama w sobie, jest przestępstwem.

"Ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny (nawet do jednego miliona złotych), karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat trzech. Należy być wyjątkowo czujnym na takie procedery i uważać na oszustów, którzy będą próbowali wyłudzić w ten sposób pieniądze." – komentuje mecenas Adam Ziębicki z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

bEEBpYBV

Próby wyłudzenia pieniędzy na bon turystyczny rozpoczęły się jeszcze zanim ustawa weszła w życie.

Przykładowo, oszuści dzwonili i podawali się za menadżera hotelu. Informowali, że w obiekcie, który reprezentują, można wykorzystać bon, ale warunkiem skorzystania jest natychmiastowe przelanie pewnej części pieniędzy, która uzupełni bon o wartości 500 zł.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Jeśli dana osoba ma więcej niż jedno dziecko, to otrzyma jeden bon, którego wartość będzie odpowiadać liczbie dzieci. Zatem jeśli ktoś ma na przykład troje dzieci, to otrzyma bon o wartości 1500 zł. Będzie mógł nim zapłacić raz albo kilka razy do wyczerpania kwoty bonu.

bEEBpYBW

Bonu nie trzeba wykorzystywać całości "na raz". Będzie można nim pokryć płatności na mniejsze kwoty. Aktualny stan środków można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS: wybieramy z górnego menu zakładkę "Ogólny" i przechodzimy do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEBpYCq
KOMENTARZE
(3)
Zft
rok temu
Fajna sprawa ten bon, pis jest wielki
krzychu
rok temu
Polscy oszuści mają wylane na kary i sądy , chyba że zaczną obcinać kończyny ! Z całym szacunkiem "mirek123", to ile jeszcze trzeba rozdać żeby było stać?
mirek123
rok temu
duzo rodzin nie skorzysta z bonu bo ich nie stac na wczasy a samego dzieciaka nie podle
bEEBpYCr