Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Bon turystyczny wydłużony? Wiceminister: pracujemy nad tym

49
Podziel się:

Pracujemy nad wydłużeniem działania bonu turystycznego - wyjaśniał w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. Dodał, że nie wzbudził on takiego zainteresowania, na jakie liczył rząd.

Bon turystyczny wydłużony? Wiceminister: pracujemy nad tym
Bon turystyczny. Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zapowiada jego wydłużenie. (PAP, Łukasz Gągulski)

Wiceminister Gut-Mostowy na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki musiał odpowiadać na szereg pytań związanych z obecnym lockdownem w Polsce. Poruszony został również temat bonu turystycznego. W ocenie wiceszefa resortu rozwoju "nie jest on panaceum, które miało uratować branżę turystyczną".

- Bon miał wspierać i wspiera branżę turystyczną, oczywiście przez to, że od wielu miesięcy miejsca noclegowe są zamknięte. Korzystanie z tych bonów jest znacznie mniejsze, niż się spodziewaliśmy, ale w tym zakresie pracujemy na rozwiązaniami wydłużającymi w czasie działanie bonu - podkreślał wiceminister.

Spotkanie z branżą turystyczną

A kiedy nastąpi "odmrożenie" stoków narciarskich? Gut-Mostowy tłumaczył, że nie może podać terminu otwarcia stoków narciarskich, ponieważ decyzja w tej sprawie należy do Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Ministerstwo rozwoju może tylko rekomendować pewne rozwiązania, ale decyzja należy do ministra odpowiedzialnego za zdrowie - podkreślał Gut-Mostowy.

Zobacz także: Bunt przedsiębiorców. Bielecki: słabym się pogarsza. Firmy toną, więc szukają rozwiązań

Wiceminister ujawnił, że w czwartek w siedzibie resortu rozwoju spotkali się przedstawiciele ministerstwa i branży turystycznej oraz innych sektorów. Na spotkaniu zgłoszone zostały nowe postulaty. Padła też zapowiedź, że w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej odbędzie się "spotkanie wyjaśniające".

Regiony górskie ucierpiały najmocniej

Wiceminister musiał się również tłumaczyć z tego, że wsparcie dla gmin turystycznych obejmuje wyłącznie regiony górskie. Gut-Mostowy wyjaśniał, że - jak wynika z danych statystycznych - zdecydowana większość zimowego ruchu turystycznego odbywa się w pasie południowym, w rejonach górskich.

- Mamy świadomość, że cała branża turystyczna w całej Polsce jest poszkodowana, nie jesteśmy w stanie zrekompensować tych strat, natomiast ta skala obrotów, która odbywa się na stokach narciarskich zimą i strata dla gmin, w których są one zlokalizowane, jest znacznie wyższa niż w innych gminach - wskazał.

O jakich liczbach mowa? Gut-Mostowy podkreślał, że stoki narciarskie w sezonie zimowym (który trwa ok. 90 dni) notuje obroty na poziomie ok. 450-500 mln złotych. Zawieszenie ich działalności skutkuje znacznie mniejszymi wpływami dla gmin górskich.

- Wydatki na stokach to tylko jedna trzecia wydatków turystycznych, co powoduje, że strata dla branży wynosi ponad 1 mld złotych - dodał wiceminister.

Polski Bon Turystyczny to elektroniczny dokument, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Realizowany jest od 1 sierpnia 2020 roku. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku.

Bon nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 złotych.

Na mocy rozporządzenia rządu ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do 31 stycznia 2021 roku hotele, stoki narciarskie, baseny, siłownie i dyskoteki są nieczynne, w restauracjach jedzenie tylko "na wynos".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
...
3 lata temu
Odwołajcie ten nakaz noszenia maseczek to turystyka bardzo na tym zyska (oczywiście jak ją otworzycie). Zainteresowanie turystyką spada głównie przez nie, ponieważ kto by chciał przez większość czasu męczyć się noszeniem maseczek? To ma być wypoczynek, a nie.
Olka
3 lata temu
Mam bon na 1k, wykupiłam wakacje nad naszym pięknym morzem przez biuro podróży za 2k. Z wyżywieniem, żeby nie było. W tym samym hotelu na własną rękę musiała bym zapłacić dwa razy tyle - sprawdzałam wielokrotnie. Straciłam pracę w wyniku covida, nie ubolewam, ale... dla kogo to wsparcie? Ani dla turystyki, ani dla nas Polaków!!!
Nexxt
3 lata temu
A kiedy mieli je Polacy wykorzystać? Jak w końcu były dostępne, to się wakacje skończyły, a przypominam że to bony dla dzieci. Jak była możliwość wyjazdu na ferie, to pozamykali wszystko. Więc nie fanzolcie, że Polacy nie chcą skorzystać! Oni po prostu nie mogą!
POPISku
3 lata temu
stoki nigdy już chyba nie zostaną otwarte, właściciele zbankrutują
Jam
3 lata temu
Jak bon turystyczny mial wzbudzic zainteresowanie obywateli jak wszystko pozamykaliscie bezprawnie
...
Następna strona