Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|

Bon turystyczny wydłużony? Wiceminister: pracujemy nad tym

49
Podziel się

Pracujemy nad wydłużeniem działania bonu turystycznego - wyjaśniał w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. Dodał, że nie wzbudził on takiego zainteresowania, na jakie liczył rząd.

Bon turystyczny wydłużony? Wiceminister: pracujemy nad tym
Bon turystyczny. Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zapowiada jego wydłużenie. (PAP, Łukasz Gągulski)
bDJJHxGt

Wiceminister Gut-Mostowy na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki musiał odpowiadać na szereg pytań związanych z obecnym lockdownem w Polsce. Poruszony został również temat bonu turystycznego. W ocenie wiceszefa resortu rozwoju "nie jest on panaceum, które miało uratować branżę turystyczną".

- Bon miał wspierać i wspiera branżę turystyczną, oczywiście przez to, że od wielu miesięcy miejsca noclegowe są zamknięte. Korzystanie z tych bonów jest znacznie mniejsze, niż się spodziewaliśmy, ale w tym zakresie pracujemy na rozwiązaniami wydłużającymi w czasie działanie bonu - podkreślał wiceminister.

Spotkanie z branżą turystyczną

A kiedy nastąpi "odmrożenie" stoków narciarskich? Gut-Mostowy tłumaczył, że nie może podać terminu otwarcia stoków narciarskich, ponieważ decyzja w tej sprawie należy do Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

bDJJHxGv

- Ministerstwo rozwoju może tylko rekomendować pewne rozwiązania, ale decyzja należy do ministra odpowiedzialnego za zdrowie - podkreślał Gut-Mostowy.

Zobacz także: Bunt przedsiębiorców. Bielecki: słabym się pogarsza. Firmy toną, więc szukają rozwiązań

Wiceminister ujawnił, że w czwartek w siedzibie resortu rozwoju spotkali się przedstawiciele ministerstwa i branży turystycznej oraz innych sektorów. Na spotkaniu zgłoszone zostały nowe postulaty. Padła też zapowiedź, że w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej odbędzie się "spotkanie wyjaśniające".

bDJJHxGB

Regiony górskie ucierpiały najmocniej

Wiceminister musiał się również tłumaczyć z tego, że wsparcie dla gmin turystycznych obejmuje wyłącznie regiony górskie. Gut-Mostowy wyjaśniał, że - jak wynika z danych statystycznych - zdecydowana większość zimowego ruchu turystycznego odbywa się w pasie południowym, w rejonach górskich.

- Mamy świadomość, że cała branża turystyczna w całej Polsce jest poszkodowana, nie jesteśmy w stanie zrekompensować tych strat, natomiast ta skala obrotów, która odbywa się na stokach narciarskich zimą i strata dla gmin, w których są one zlokalizowane, jest znacznie wyższa niż w innych gminach - wskazał.

bDJJHxGC

O jakich liczbach mowa? Gut-Mostowy podkreślał, że stoki narciarskie w sezonie zimowym (który trwa ok. 90 dni) notuje obroty na poziomie ok. 450-500 mln złotych. Zawieszenie ich działalności skutkuje znacznie mniejszymi wpływami dla gmin górskich.

- Wydatki na stokach to tylko jedna trzecia wydatków turystycznych, co powoduje, że strata dla branży wynosi ponad 1 mld złotych - dodał wiceminister.

Polski Bon Turystyczny to elektroniczny dokument, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Realizowany jest od 1 sierpnia 2020 roku. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku.

bDJJHxGD

Bon nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 złotych.

Na mocy rozporządzenia rządu ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do 31 stycznia 2021 roku hotele, stoki narciarskie, baseny, siłownie i dyskoteki są nieczynne, w restauracjach jedzenie tylko "na wynos".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJJHxGW
Źródło:
KOMENTARZE
(49)
placek
miesiąc temu
Podatki obniżcie! a bonami to się możecie podetrzeć
elmi
miesiąc temu
Za te bony turystyczne mozna sobie kupic katalog z urlopami na Bali i pocztowki krajoznawcze z Krakowa.
Fcde
miesiąc temu
Takimi działaniami podbiliscie ceny wypoczynku do niebotycznych kwot. Napiszcie że o to chodziło.
bDJJHxGX
Bon
miesiąc temu
za który w cześci mieli płacić pracodawcy. Wsadźcie go dobie w ...
żorż
miesiąc temu
no bo ciężko się za niego browary i fajki kupuje...
...
Następna strona