Notowania

Borówka amerykańska jest bardzo polska. Jesteśmy znaczącym eksporterem tych owoców

W 2018 r. Polska była drugim, po Hiszpanii, producentem borówki amerykańskiej w Unii Europejskiej. Prawie całą produkcję borówki stanowiły owoce deserowe. Ogromne ilości sprzedajemy za granicę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Anglicy, Holendrzy i Niemcy zajadają się amerykańskimi borówkami z Polski

Rozwój tych upraw rozpoczął się po wejściu Polski do UE. Od tego czasu do ubiegłego roku zbiory borówki wzrosły z 4 tys. ton do ponad 25 tys. ton.

- Tak dynamiczny wzrost produkcji borówki wysokiej w Polsce jest wynikiem coraz większego zainteresowania ze strony konsumentów krajowych oraz rosnącego popytu eksportowego - oceniają eksperci KOWR, których cytuje PAP.

Anglicy, Holendrzy i Niemcy zajadają się amerykańskimi borówkami z Polski
Borówka amerykańska nie taka amerykańska. Polska jest znaczącym eksporterem tych owoców

Głównym kierunkiem eksportu borówki w ubiegłym roku były kraje Unii Europejskiej, głównie Wielka Brytania (2,7 tys. ton, 40 proc. wolumenu eksportu), Niemcy (1,6 tys. ton, 24 proc.) oraz Szwecja (0,5 tys. ton, 8 proc.). A poza UE owoce wysyłano do Norwegii i Szwajcarii (po 0,1 tys. ton, po 2 proc.). W 2018 r. na rynek unijny sprzedano 96 proc. wolumenu całego eksportu.

Obejrzyj: Rolnictwo. Ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczeń od suszy

Biuro Analiz i Strategii KOWR ocenia, że "w najbliższych latach można spodziewać się dalszego wzrostu eksportu borówki". Perspektywicznymi rynkami będą kraje Azji Południowo-Wschodniej i pozostałe kraje europejskie.

Warzywa są w tym roku rekordowo drogie
Ceny warzyw i owoców. Zdrowy tryb życia nadal bardzo drogi

Największymi światowymi producentami borówki są Stany Zjednoczone, Kanada, Peru i Meksyk.

Borówki są bardzo dobrym towarem eksportowym, gdyż jagody są trwałe i łatwo je transportować. Dlatego jej sprzedaż za graniczę dynamicznie rośnie. W latach 2012-2018 eksport borówki zwiększył się z 2 tys. ton do 6,7 tys. ton, tj. blisko 3,5-krotnie.

Dane Ministerstwa Finansów za 5 miesięcy 2019 r. wskazują na utrzymanie znacznej dynamiki wzrostu sprzedaży zagranicznej.

- Od stycznia do maja 2019 r. z Polski wywieziono 2-krotnie więcej borówki niż w analogicznym okresie 2017 roku - informują eksperci KOWR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: borówka amerykańska, rolnictwo, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2019

AtytalJeszcze 2-3 lata a borówki amerykańskie będą w skupie po 0,80 zł. Taki jest efekt polskiej rzeczywistości i zaczną się karczowania plantacji bo … Czytaj całość

20-07-2019

zkżeby jej (tej borówce) tylko susza i opady deszczu, gnębiące nieustannie na zmianę nasz nieszczęśliwy kraj nie zaszkodziły, bo zaraz trzeba będzie ze … Czytaj całość

20-07-2019

MrocznyBorówka, jabłka, ziemniaki, cebula, marchew i krzyk, że Ruskie grymaszą i że im nie smakuje. Takie polskie imperium. I jeszcze kilka niemieckich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (25)