Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Brexit. Co dalej z Brytyjczykami przebywającymi w Polsce? Urząd wyjaśnia

12
Podziel się:

Urząd do Spraw Cudzoziemców uspokaja obywateli Wielkiej Brytanii, którzy przebywają na terenie Polski. Po brexicie nikt ich z kraju nie będzie wyrzucać. Ale muszą pamiętać o kilku kwestiach.

Urząd do Spraw Cudzoziemców zapewnia, że nikt nie odeśle Brytyjczyków na Wyspy.
Urząd do Spraw Cudzoziemców zapewnia, że nikt nie odeśle Brytyjczyków na Wyspy. (Shutterstock.com)

Co to oznacza w praktyce dla obywateli Zjednoczonego Królestwa, przebywających w Polsce? Urząd do Spraw Cudzoziemców zapewnia, że w trakcie jedenastomiesięcznego okresu przejściowego (trwającego do 31 grudnia 2020 roku), nie zmienią się zasady ich pobytu nad Wisłą. Nie zniknie w tym czasie bowiem zasada swobodnego przepływu osób między Wielką Brytanią a UE.

Prawo do pobytu będzie przysługiwać także po zakończeniu okresu przejściowego. Cieszyć się nim będą wszyscy, którzy korzystali z niego na terenie Polski zgodnie z prawem UE. Warunkiem tutaj jest skorzystanie z tego prawa przed końcem okresu przejściowego i wciąż mieszkają w naszym kraju.

Zobacz także: Zobacz też: Brexit. "To jest trochę mit, że Brytyjczycy żałują swojej decyzji"

A co ze prawem stałego pobytu? Mogą na niego liczyć wszyscy, którzy przebywają w Polsce co najmniej przez 5 lat. W ten okres wliczają się również czas legalnego pobytu lub pracy zgodnie z prawem Unii - zarówno przed okresem przejściowym jak i po nim. Zarówno pobyt, jak i praca, wliczą się do okresu, na podstawie którego obywatel Wielkiej Brytanii uzyskuje prawo do stałego pobytu.

Potwierdzeniem posiadania prawa pobytu lub prawa stałego pobytu będzie dokument z adnotacją, że został wydany zgodnie z umową wystąpienia. Wydadzą go Brytyjczykom urzędy wojewódzkie.

Kiedy będą musieli ubiegać się o te dokumenty (przypominające z wyglądu dowód osobisty)? Po zakończeniu okresu przejściowego, czyli po 31 grudnia 2020 roku.

Od lutego nastąpi jedenastomiesięczny termin przejściowy. W jego trakcie Zjednoczone Królestwo stanie się w praktyce niegłosującym członkiem UE. Do końca roku będzie członkiem jednolitego unijnego rynku. Ponadto wciąż będzie wpłacało składki do budżetu UE.

Ustawa regulująca proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - nazywana w skrócie WAB - to formalne przeniesienie na grunt brytyjski porozumienia wynegocjowanego w UE przez Johnsona.

Uchyla ona m.in. ustawę o przystąpieniu Zjednoczonego Królestwa do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (jednocześnie przywraca jej obowiązywanie do końca okresu przejściowego), a także zabezpiecza fundusze, które Wielka Brytania zapewniła UE w procesie negocjacji. Ponadto reguluje granicę między Irlandią a Irlandią Północną oraz wskazuje okres, do którego Wyspy będą podlegać pod europejski system prawny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Krakus
4 lata temu
Wyrzucic Richard Lucas, PMR Corporate, z Krakowa. Pro-zydowstwo, Pro-Brexitu, kumpel Sikorskiego i kochajacy bardzo mlody kobiety i z bratem w The Economist ktory zmiazdzia Polske kazdy jak sie da. Fuck Off from poland, Richard Lucas!
Rudy
4 lata temu
Nie będę tęsknił za wiecznie zapitymi i sikającymi po kątach angolami
DD22
4 lata temu
PO co ten brexit UK stracą na tym.
aqs
4 lata temu
Będzie dobrze
Irek
4 lata temu
Polska banasiowa Karczewski: jestem czysty. Niczym Banaś...Z tej samej PIS-iej huty szkła kryształowego