Notowania

Brudna ropa w rurociągu "Przyjaźń". Rosja dogadała się z Białorusią

Białoruś i Rosja porozumiały się w sprawie rekompensat za zanieczyszczoną ropę, która w ubiegłym roku popłynęła rurociągiem "Przyjaźń". Szczegółów na razie jednak nie zdradzono.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Białoruś i Rosja porozumiały się w sprawie rekompensat za zanieczyszczoną ropę (Fot: East News)

Biuro prasowe białoruskiego rządu poinformowało jedynie, że porozumienie zostało osiągnięte. Szczegółów jak dotąd nie ujawniło.

Wiadomo jednak, że jest to efekt rozmów białoruskiego wicepremiera Igora Łaszenki i pełniącego obowiązki wicepremiera Rosji Dmitrija Kozaka. Urzędnicy spotkali się w piątek w Moskwie.

Scenariuszy rekompensat było wiele. Jak pisaliśmy w money.pl, jednym z wariantów rozpatrywanych przez Białoruś w negocjacjach z rosyjskim Transnieftem było podniesienie taryf na tranzyt rosyjskiego paliwa na zachód.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Żeby zrekompensować sobie straty, Mińsk musiałby podnieść taryfy nawet o 21,7 proc. Jeśli Rosjanie nie zgodziliby się na takie rozwiązanie, sprawa mogłaby znaleźć finał w sądzie.

Przypomnijmy, że chodzi o zanieczyszczoną ropę, która pojawiła się wiosną ubiegłego roku w rurociągu Przyjaźń. Przez wiele tygodni był on przez to nieczynny, więc i dostawy surowca znacznie się zmniejszyły.

- Nie mamy z Polską umowy - mówi szef rosyjskiego Transnieftu Nikołaj Tokariew.
Ropa z Rosji. Problematyczna kwestia odszkodowań za zanieczyszczony surowiec

Białoruś szacowała, że spowodowało to spadek tranzytu o 4,7 mln ton, czyli równowartość 23 mln dolarów. Z kolei gdyby wziąć pod uwagę straty związane ze zmniejszonym eksportem produktów naftowych, to sięgną one 302 mln dolarów.

Później jednak roszczenia Mińska się zmniejszyły i mówiono o 70 mln dolarów. Jak wygląda ogłoszone właśnie porozumienie? Tego na razie nie wiadomo.

Białoruś chce od Rosji więcej pieniędzy. Wszystko przez straty, poniesione przez zanieczyszczoną ropę w rurociągu Przyjaźń
Białoruś chce odszkodowania od Rosji. Chodzi o brudną ropę

Białoruski operator miał również pretensje, że Rosjanie nie chcieli umieścić punktów pomiarowych przy granicy rosyjsko-białoruskiej i białorusko-polskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-01-2020

ehhhJeśli nie chcą ujawnić treści porozumienia to Łukaszenko dostał po pysku jak zbity pies.

21-01-2020

Mocarstwo wungloweA my mamy wungiel na pincet lat 💪

21-01-2020

atytalMożna się dogadać z Rosją? Jak widać można tylko, że trzeba tego chcieć!

Rozwiń komentarze (8)