Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Budowa domu tym sposobem jest tańsza. Bank udzieli na to kredytu?

9
Podziel się:

W czasach wysokiej inflacji Polacy szukają oszczędności i dlatego coraz częściej pytają w bankach o kredyt na budowę domu systemem gospodarczym, a więc metodą pozwalającą na znaczne obniżenie kosztów robocizny. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu takiego kredytu, ponieważ jest on udzielany na specyficznych warunkach.

Budowa domu tym sposobem jest tańsza. Bank udzieli na to kredytu?
Budowa domu systemem gospodarczym może obniżyć koszt inwestycji o 20 proc. (Adobe Stock, jarizpj)

Budowa domu systemem gospodarczym – na czym polega i dlaczego się opłaca?

Budowa systemem gospodarczym polega na tym, że inwestor samodzielnie organizuje proces budowlany, a więc zatrudnia indywidualnie wykonawców do poszczególnych prac, a część robót wykonuje wręcz własnymi rękami. Metoda ta pozwala zatem na znaczne obniżenie kosztów robocizny.

Ile kosztuje budowa domu systemem gospodarczym?

Aktualnie koszt budowy domu w 2022 r. tą metodą do stanu surowego zamkniętego wynosi około 2000 zł/ m2, natomiast z pomocą firmy wykonawczej – co najmniej 2500 zł /m2.

Szacunkowo więc budowa domu systemem gospodarczym to koszty niższe o 20 proc. Ten sposób realizacji inwestycji pozwala zatem sporo zaoszczędzić, a przynajmniej zniwelować wzrost cen materiałów, które w ciągu ostatniego roku podskoczyły o 30 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tomek zbudował dom za 65 tysięcy. W środku dwie sypialnie, salon i kuchnia

Jaki kredyt na budowę domu systemem gospodarczym wybrać?

Na realizację inwestycji możesz zaciągnąć nawet najprostszy kredyt gotówkowy na dowolny cel, który nie wymaga dopełniania wielu formalności. Jest on jednak udzielany do kwoty 250 tys. zł, a więc może okazać się niewystarczający na pokrycie wszystkich kosztów budowy domu. Ponadto taki kredyt jest dość drogi i może być spłacany przez maksymalnie 10 lat, co przełoży się na wysokie miesięczne raty.

Lepszą alternatywą jest celowy kredyt na budowę domu, czyli kredyt hipoteczno- budowlany. Ma on znacznie niższe oprocentowanie, a jego okres spłaty może wynieść nawet 35 lat i dlatego można go otrzymać w dużo większej kwocie.

Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt na budowę domu systemem gospodarczym?

Zanim udasz się do banku po kredyt na budowę domu systemem gospodarczym, najpierw przygotuj kosztorys inwestycji. Dla bezpieczeństwa oszacuj koszty o 10 proc. wyższe, dzięki czemu w trakcie budowy nie zabraknie ci pieniędzy np. z powodu wzrostu cen materiałów. Do złożenia wniosku kredytowego potrzebne ci będą także inne dokumenty m.in. pozwolenie na budowę i projekt budowlany.

Jeśli planujesz budowę systemem gospodarczym, a kredyt ma mieć formę kredytu celowego, musisz sobie zdawać sprawę, że bank udzieli ci go w wysokości do 80 proc. przyszłej wartości nieruchomości. Będzie ona oszacowana przez rzeczoznawcę i niekoniecznie pokryje się z twoim kosztorysem budowy. Od tej wyceny będzie zależał wymagany przez bank wkład własny, który wyniesie 20 proc. oszacowanej wartości nieruchomości. Nie musisz jednak dysponować gotówką, by go pokryć, ponieważ może nim być działka budowlana, o ile ma odpowiednią wartość rynkową.

Kredyt budowlany będzie wypłacany przez bank w transzach wraz z postępem prac. Aby je otrzymać, będziesz musiał rozliczyć zakończenie kolejnych etapów inwestycji np. poprzez dostarczenie do banku faktur oraz kopii z dziennika budowy.

Pamiętaj także, że na wybudowanie domu bank da ci maksymalnie 36 miesięcy. Przez ten okres obowiązywać będzie tzw. karencja w spłacie kredytu, czyli będziesz w tym czasie spłacać jedynie odsetki. Pełne raty kapitałowo-odsetkowe zaczniesz regulować dopiero po zakończeniu inwestycji.

Ze względu na dogodne warunki spłaty kredyt na budowę domu system gospodarczym może być korzystnym rozwiązaniem. Przed jego zaciągnięciem należy jednak dobrze zaplanować inwestycję, zarówno pod kątem kosztów, jak i czasu jej realizacji.

Szymon Machniewski, ekspert porównywarki finansowej totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(9)
Sandra
3 tyg. temu
My nareszcie kupiliśmy swoje własne mieszkanie i musimy je tylko jeszcze wyremontować, ale o to się nie martwię, bo działa u nas świetna ekipa Budo Dekoracja, która jest niesamowita.
Agata
3 tyg. temu
My postanowiliśmy kupić mieszkanie w Rowach, Apartamenty Lubicz, jest cudowne.
anna
miesiąc temu
Panie Kaczyński gdzie sa dopłaty do pierwszego mieszkania zawsze były,to wielki ciężar dla młodych , zawsze były teraz nie ma,jak to mozliwe,nawet w PRL były
Wpropagandzie
miesiąc temu
Artykuł sponsorowany przez bank...dobranoc
Starej daty
miesiąc temu
Historia kołem się toczy. Powrót do korzeni. W tej przebrzydłej komunie praktycznie każdy tak budował i na budowę domu stać było robotnika pracującego 8 godzin w państwowej firmie, pod warunkiem że nie miał lewych rąk i nie bał się naprawdę ciężkiej pracy na budowie. Nie było dźwigów, pomp do betonu, koparek, a nawet prostych narzędzi. Dziś "młodzi wykształceni z wielkich miast" liczą że wszystko zrobi firma, a to kosztuje, więc zapożyczają się na resztę życia i zostają NIEWOLNIKAMI banku/pracodawcy. Nie wspomnę o koszmarnych osiedlach budowanych jak przez kalkę przez patodeweloperów na działkach o powierzchni 300 m2.