Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
15.09.2019 09:46

Budowa dróg w Polsce. BGK policzył koszty dogonienia zachodu Europy

Z raportu BGK wynika, że zrównanie infrastrukturalne zachodu ze wschodem Europy do 2030 r., może kosztować nawet 570 mld euro. Pomóc ma rozwój Trójmorza w naszej części kontynentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Infrastrukturalne dogonienie Europy Zachodniej będzie bardzo kosztowne.

Wnioski wynikające z lektury raportu BGK nie są dla nas zbyt optymistyczne. Zasypanie tej luki rozwojowej w infrastrukturze jest wyjątkowo kosztowne. Łatwiej będzie można to uczynić we współpracy z innymi państwami regionu.

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka w wywiadzie dla WNP przypomina, że Fundusz Trójmorza zainicjował BGK wraz z podobnymi instytucjami z 10 państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Obejrzyj: PKN Orlen rozgląda się za nowymi stacjami poza Polską. "Ciągle monitorujemy rynek"

W jej ocenie, to właśnie on ma być uzupełnieniem "wehikułu finansowego" służącemu rozwojowi tej części kontynentu. Jak zaznaczyła, fundusz Trójmorza nie ma za zadanie zastąpić rządów w rozwoju infrastruktury, ma być tylko uzupełnieniem tych starań na zasadach komercyjnych.

Dalszy rozwój nowych technologii to obowiązkowy punkt w strategii każdego rządu.
Gigantyczne pieniądze na inwestycje z Funduszu Trójmorza. To pomysł polskiego banku rozwoju

Jak podkreśliła, fundusz został już zarejestrowany, ma swojego menadżera. Obecnie trwa wybór odpowiednio wykwalifikowanych menedżerów i ekspertów do realizowania poszczególnych zadań.

Najważniejsze z nich to: transport, energia, infrastruktura cyfrowa.

Jak już pisaliśmy w money.pl, Fundusz Trójmorza już po niecałym roku intensywnych prac nad tą koncepcją podpisał – wespół z rumuńskim bankiem rozwoju - akt założycielski Funduszu. Idea powołania do życia takiego instrumentu finansowego, wspierającego przedsięwzięcia finansowane ze środków publicznych i europejskich, przyszła ze strony zarządu BGK.

Projekt ma na celu zwiększenie konkurencyjności państw regionu Trójmorza (położonych między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury transportowej, energetycznej oraz cyfrowej.

GPW i 6 giełd regionu szykuje indeks Trójmorza - CEEplus

Funduszem zarządza niezależny podmiot – firma Fuchs Asset Management. Fundusz działa na zasadach komercyjnych i na prawie międzynarodowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, infrastruktura
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-09-2019

realistaPis to wszystko pokona, niedługo ogłosi że przegonilismy zachód, pinokio i krasnal potrafią tak lgac.

15-09-2019

staryNastępny twór do robienia kasy .

15-09-2019

aleksnajlepiej jest krytykować i nic nie robić a najlepiej kraść ,szkoda mi was wełniane istoty ,boli was że coś się w Polsce ruszyło ,oj boli

Rozwiń komentarze (12)