Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Budujemy coraz mniejsze domy na coraz mniejszych działkach. Jakie projekty wybierają Polacy?

159
Podziel się:

Polacy budują coraz mniejsze domy – ich średnia powierzchnia to około 140 m2. Wybieramy mniejsze działki z uwagi na brak wystarczających środków finansowych na kupno większych posesji i wybudowanie większego obiektu. Budujemy domy proste, o dachu dwuspadowym, najczęściej parterowe z poddaszem użytkowym.

Budujemy coraz mniejsze domy na coraz mniejszych działkach. Jakie projekty wybierają Polacy?
Można już mówić o pewnym trendzie dotyczącym budowania coraz mniejszych domów na mniejszych działkach (WP)

W 2020 i 2021 roku Polacy wybierali projekty domów w przedziale od 100 do 150 m2, jak wynika z badania przeprowadzonego przez oferteo.pl. Takie pomysły wskazała jako pożądane połowa respondentów.

W ubiegłym roku zainteresowanie domami o powierzchni od 150 do 200 m2 zmalało o 7 punktów procentowych. Można już mówić o pewnym trendzie dotyczącym budowania coraz mniejszych domów na mniejszych działkach. Z czego on wynika? Jakie projekty najlepiej się w niego wpisują

Popularne projekty domów jednorodzinnych – do 150 m2

Nie tylko badania serwisu ogłoszeniowego potwierdzają, jakie projekty domów wybierają Polacy. Wskazują na to również dane gromadzone przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jeszcze w 2015 roku średnia powierzchnia użytkowa nowo budowanego obiektu jednorodzinnego wynosiła dokładnie 146,4 m2. W 2016 roku było to 145,8 m2, a w latach 2017-2019 zmniejszyła się ona z poziomu 145,1 m2 do 143,3 m2.

Zobacz także: "Pomysł na dom". Nowoczesna stodoła dla dużej rodziny. Zaskakujący koszt budowy

Mniejsze domy, mniejsze działki

Jednym z czynników, które mogą wpływać na wybór coraz mniejszych projektów domów w Polsce, jest to, że inwestorzy kupują mniejsze działki. Nie pozwalają one naturalnie na budowę dużego obiektu przeznaczonego do zamieszkania.

O ile w 2019 i 2020 roku co trzeci Polak (32 proc. respondentów pytanych przez Oferteo) wybierał działkę o powierzchni od 5 do 10 arów, o tyle w 2021 roku wynik ten był o 6 punktów procentowych wyższy.

Grunty o wielkości od 5 do 10 arów wybrało 38 proc. badanych, od 10 do 20 arów – 31 proc. W 56 proc. przypadków były to działki położone na terenach wiejskich lub na terenie niewielkich miasteczek, liczących sobie do 20 tys. mieszkańców.

Gdzie popularne są większe projekty domów?

Jeśli brać pod uwagę popularne projekty domów w Warszawie, wyraźnie widać, że tam średnia powierzchnia użytkowa inwestycji polegających na budowie i oddaniu do użytku domów jednorodzinnych w 2019 roku wyniosła 194,1 m2.

Stosunkowo duże obiekty realizowane były w tym samym roku w Olsztynie, gdzie średnia powierzchnia użytkowa nowych inwestycji jednorodzinnych wyniosła 188,2 m2. W Łodzi wyniosła ona 180,4 m2.

Gdzie buduje się najmniejsze domy?

GUS podaje, że w 2019 roku najmniejsze inwestycje mieszkaniowe były podejmowane na terenie Rybnika i Chełmna. Tam średnia powierzchnia użytkowa nowo powstałych budynków jednorodzinnych wynosiła odpowiednio 117,3 m2 oraz 110,7 m2.

Dla porównania – najmniejsze domy w USA, Australii czy w Holandii to domy "na kółkach", czyli obiekty mobilne o powierzchni nieprzekraczającej 20 m2.

Powody popularności małych projektów domów

Małe domy budujemy na małych działkach, które są łatwiej dostępne i po prostu tańsze. Powodem, dla którego widoczny jest taki trend w realizacji inwestycji mieszkaniowych, jest też rosnąca inflacja. Ceny materiałów drastycznie drożeją, dlatego wybieramy mniejsze obiekty, które da się stosunkowo taniej wybudować.

Popularne domy parterowe można tanio wybudować, co więcej, tańsze będą również koszty ogrzewania takiego obiektu, zwłaszcza o prostej bryle. Zmniejsza się w Polsce ilość gruntów budowlanych do dyspozycji, a rosną ich ceny.

Wielu Polaków nie może sobie pozwolić na kupno działki budowlanej i budowę domu ze względów finansowych – kredyty hipoteczne są coraz droższe, z uwagi na rosnące stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego.

Jakie są najpopularniejsze projekty domów jednorodzinnych?

Warto zastanowić się, jakie domy buduje się w Polsce. Wiemy już, że są one małe, pasujące do coraz mniejszych działek, jakie kupujemy. Natomiast jakie są popularne projekty w naszym kraju?

Ze statystyk wyłania się projekt domu jednorodzinnego o zwartej bryle i mało skomplikowanym, dwuspadowym dachu. W 2019 roku większość, bo 70 proc. budynków oddanych do użytku, była kryta takim dachem. 14 proc. inwestorów wybrało dach wielospadowy, a 16 proc. – dach kopertowy, jednospadowy lub płaski.

Oferteo.pl dostarczyło z kolei informacji dotyczących najpopularniejszych projektów domów w Polsce w latach 2020-2021. Ankietowani w badaniu serwisu ogłoszeniowego wskazali, że najchętniej budują obiekty parterowe z poddaszem użytkowym. Co trzeci ankietowany wybierał budynki parterowe, a zaledwie 1,4 proc. respondentów wybudowało dom o więcej niż dwóch kondygnacjach.

Wiemy też, że Polacy są wierni od lat preferowanej technologii. Największą popularnością cieszą się domy murowane, wybierane przez 76 proc. respondentów. Co 10. inwestor wybiera obiekt drewniany budowany w technologii szkieletowej, czyli tak zwaną kanadyjkę.

Polski rynek nieruchomości jednorodzinnych – prognozy na przyszłość

Wprowadzenie przepisów o możliwości wybudowania domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę najpewniej zwiększy popularność małych projektów.

Rosnąca inflacja i drożejące kredyty mogą przyczynić się do tego, że popularne domy w Polsce o mniejszej powierzchni będą wznoszone coraz częściej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(159)
Olina
6 miesięcy temu
Ludzie dali się zaprogramować, żeby mieć jak najmniej. I tak dociskają śrubkę żeby wszystko było droższe i mniejsze, bo bardziej ekologiczne. Ci którzy dali się na to nabrać nie dość że nie potrafią manifestować dobrobytu i bogactwa to jeszcze ściągają innych w dół, bo po co taki wielki dom, landara, po pustych pokojach będziesz chodził, dzieci się wyprowadzą itd, a somsiad to sprzedać nie może... Przestańcie się zamartwiać tym co będzie za 20 lat. Potrzeby się zmieniają i dom też można zmienić, tak jak na zachodzie. Widzieliście żeby zamożny człowiek mieszkał w małym domu? Niedługo dom 50m2 to będzie luksus, a to standardowe 120 m2 to landara. Dalej powtarzajcie jaj mantrę za nowym porządkiem, że małe jest piękne, zamiast przyznać że jest po prostu niewygodne.
Wojtek
2 lata temu
Mniejszy dom to mniejsze koszty utrzymania, poza tym od dawna, naturalnie odeszło się od domów wielopokoleniowych. No i ostatecznie, mniejszy dom łatwiej sprzedać. Sam mam, praktycznie zaprojektowane 120m i nie wiem po co więcej (poza kaprysami i życiem na pokaz) sąsiad postawił niepraktyczny moloch i teraz płacze, że rachunki itp. I trzyma rodzinę w 17-18 °C.
Dziękuję za u...
2 lata temu
Stawiają landary po 150-200 m.kw. a potem na forach płacz. Najpierw, że materiały wykończeniowe drogie, później, że paliwo drogie a dojechać do pracy w mieście trzeba naście km, aż w końcu jak to ogrzać. Gaz drogi, ekogroszek drogi, prąd drogi...
wiedenczyk
2 lata temu
Na zachodzie to moze nawet mniej jak 5% robotnikow ma swoje domy/mieszkania a reszta wynajmuje bo ROBOTNIKA nie stac na kupno mieszkania/domu. W Austri to moze nawet mniej moze 2-3 robotnikow na setke a WIEC 2 LUB 3% MA WLASNE MIESZKANIA. Pisze to z wlasnych obserwacji jakie widze wokol siebie we Wiedniu. No ale polak WIDZIAL W KINIE jak to ROBOTNIK wraca z pracy w fabryce i go prywatny szofer przywozi, ogrodnik go wita przed domem gdy strzyze trawe, zonusia robotnika tylko stroi sie przed lustrem na spotkanie z mezem bo ona nie pracuje tylko jest w domu sluzaca i druga kobieta jest jeszcze do bawienia dzieci. POLAK WIDZIAL W KINIE i nikt mu nie powie jak jest ! A gdzie to jest powiedziane ze kazdy robotnik w Polsce MUSI miec wlasne mieszkanie ? W krajach zachodnich i Ameryce wlasne domy/mieszkania ma TYLKO 3-4% (procent) robotnikow, a pozostali WYNAJMUJA lokale mieszkalne. Czy POLSKA jest najbogatszym krajem na swiecie gdzie kazdy robotnik ma swoj dom/mieszkanie ? Cos wam sie do reszty w tych glowach w Polsce popyrtalo i kazdy zgrywa HRABIEGO na wlosciach, na milionach hektarow.
Piotr
2 lata temu
Ja mam dom w Warszawie i jestem bardzo zadowolony.
...
Następna strona