Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet do rewizji. Jerzy Kropiwnicki: dochody nie muszą pokryć wydatków

Rewizja budżetu państwa na 2020 rok w sytuacji rozwoju pandemii koronawirusa będzie konieczna i nie należy starać się o utrzymanie równowagi wydatków i dochodów - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jerzy Kropiwnicki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jerzy Kropiwnicki jest jednym z członków Rady Polityki Pieniężnej. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- Uważam, że rewizja budżetu będzie konieczna, ale nie należy starać się o utrzymanie równowagi wydatków i dochodów. W sytuacjach ekstremalnych finansowanie z deficytu jest całkowicie uzasadnione. Zaciąganie długu, branie pożyczki publicznej jest całkowicie uzasadnione - ocenił Kropiwnicki.

To oznacza, że zapowiadany z dumą przez premiera Mateusza Morawieckiego kilka miesięcy temu zerowy deficyt nie uda się zrealizować. A jeszcze nawet na początku tego roku wydawało się to realne. Byłoby to historyczne osiągnięcie, bo od lat nie udawało się rządom bilansować dochodów i wydatków.

Kropiwnicki uzasadnia, że powyższe kroki ku zwiększeniu wydatków budżetowych mają "wspomóc dotkniętych zarazą pracowników zatrudnionych na umowach śmieciowych oraz emerytów i rencistów o najniższych dochodach" oraz "wesprzeć szpitale i dobrze zaopatrzyć programy walki z wirusem".

Można przestać się łudzić. Budżet nie będzie zrównoważony

- Dziś tylko bezradna wobec nowego wyzwania Komisja Europejska broni zapisów Traktatu z Maastricht oraz za cnotę uważa równowagę budżetową i wdraża procedury "ostrożnościowe" wobec tych, którzy przekraczają limity deficytu i długu - podsumował.

Zgodnie z ustawą budżetową zarówno dochody, jak i wydatki budżetu państwa mają wynieść po około 435,3 mld zł. Planowany deficyt sektora finansów publicznych w 2020 roku, według metodyki unijnej, ma wynieść 1,2 proc. PKB, czyli poniżej wartości referencyjnej dla deficytu nominalnego sektora instytucji rządowych i samorządowych, która wynosi 3 proc. PKB.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koronawirus, budżet, rpp, jerzy kropiwnicki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-03-2020

Polak wyborcaNiech jeszcze więcej porozdają pińcetplusów , 13-tek , 14-tek.... 20-tek i oczywiście minimum 10 mld (dla tępego , pisiego luda: minimum 2 mld rocznie … Czytaj całość

16-03-2020

Stefan J.ale pan premier zapewniał Naród o wspaniałym, zrównoważonym budżecie i co ? kakao, amen.

16-03-2020

AndrzejA ten z Lodzi pogoniony dostal stolek w Warszawie. Juz patrzec na te mordy z pis nie mozna.

Rozwiń komentarze (14)