Notowania

Jerzy Kropiwnicki nie wierzy, że podwyżka akcyzy na alkohol i tytoń pomoże budżetowi. Za to zwiększy szarą strefę

Podwyżka akcyzy na alkohol i tytoń nie zwiększy wpływów do budżetu państwa i może rozwinąć szarą strefę - ocenił na swoim blogu członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jerzy Kropiwnicki jest zdania, że podwyżka akcyzy na alkohol i tytoń nie zwiększy wpływów do budżetu państwa (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS)

- Rząd podniósł akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. Prominentni przedstawiciele władz państwowych komentowali tę decyzję na sposób dwojaki: jedni sugerowali, że jest to narzędzie walki ze szkodliwymi nałogami, inni (tych było więcej) twierdzili, że dzięki temu zwiększą się dochody budżetu państwa. Niestety, takich skutków nie będzie. Ani jednych, ani drugich - napisał.

Członek RPP wskazał na teorię Arthura Laffera, ilustrowaną tzw. krzywą Laffera, zgodnie z którą podnoszenie podatków nie zawsze daje wzrost wpływów do budżetu państwa.

Mateusz Morawiecki nie może być zadowolony - podwyżka akcyzy przyniesie mniej niż planował
Rząd przegrywa z kalendarzem i konstytucją. Podwyżka akcyzy się opóźni

- Niezależnie od różnych zastrzeżeń, wysuwanych przez krytyków tej teorii, doświadczenie historyczne wskazuje na zasadność takich hipotez. (...) Podwyżki akcyzy w Polsce na alkohol np. w latach 1999-2001 spowodowały spadek wpływów budżetowych. Także zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe spowodowało spadek wpływów do budżetu państwa – napisał Kropiwnicki.

Obejrzyj: Emilewicz: "Wstydliwie niska akcyza nie służy celom społecznym"

I kontynuuje: "Wyjaśnienie okazało się dość łatwe: Polacy bynajmniej nie zrezygnowali z używek. Wzrósł natomiast obrót w tzw. szarej sferze. Wzrósł przemyt papierosów i wódki oraz produkcja bimbru. Obniżenie akcyzy w 2002 r. dało wzrost wpływów podatkowych i skurczenie się 'szarej strefy'. Czemu tego doświadczenia decydenci nie biorą pod uwagę?".

Przypomnijmy, że w listopadzie Sejm przyjął ustawę zakładającą 10-proc. podwyżkę akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe, co ma skutkować wpływami do budżetu państwa na poziomie 1,7 mld zł.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych zaproponowała poprawkę, aby akcyza na wyroby tytoniowe i alkoholowe wzrosła w roku 2020 o 3 proc. - tak jak zapisano w projekcie budżetu państwa na 2020 r. - a nie o 10 proc., jak w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy – informuje PAP.

Senat zajmie się nowelą ws. akcyzy na najbliższym posiedzeniu 17-18 grudnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: jerzy kropiwnicki, akcyza na alkohol, alkohol, budżet, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-12-2019

GośćNa bank będzie kwitła szara strefą ,choćby zza wschodniej granicy. Do budżetu państwa mniej wpłynie a niżeli szacuje rząd.

09-12-2019

maxbimber tańszy i lepszy od wódy

09-12-2019

ZmMam recepture na dobry bimber

Rozwiń komentarze (13)