Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|
aktualizacja

Budżet UE formalnie przyjęty. Fundusz Odbudowy blisko wejścia w życie

3
Podziel się:

To już koniec wątpliwości co do przyszłości budżetu unijnego na lata 2021-2027 i związanego z nim Funduszu Odbudowy. Po środowej zgodzie Parlamentu Europejskiego kraje członkowskie w ramach Rady UE przyjęły w czwartek budżetowe rozporządzenie.

Budżet UE formalnie przyjęty. Fundusz Odbudowy blisko wejścia w życie
Budżet UE i Fundusz Odbudowy mają zielone światło na wejście w życie. (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bEKASMyJ

Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2021-2027 (czyli de facto budżet UE) oraz Fundusz Odbudowy warte są razem 1,8 biliona euro. Sam Fundusz to przeszło 750 miliardów euro środków. Pieniądze te mają posłużyć na odbudowę gospodarek europejskich po pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Bruksela oczekuje, że większość sektorowych programów finansowania UE zostanie przyjęta na początku 2021 roku i że będą obowiązywać z mocą wsteczną od początku stycznia.

Fundusz Odbudowy oczekuje teraz akceptacji państw unijnych. Aby go wdrożyć, decyzja UE w sprawie zasobów własnych będzie musiała zostać ratyfikowana we wszystkich państwach członkowskich zgodnie z ich wymogami konstytucyjnymi.

bEKASMyL
Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Tadeusz Gołębiewski w mocnych słowach o oferowanej pomocy

Na mocy decyzji Komisja Europejska zostanie upoważniona do pożyczenia kwoty do 750 miliardów euro w cenach z 2018 roku na rynkach kapitałowych w celu zaradzenia skutkom kryzysu związanego z COVID-19.

Większość tych środków zostanie przekazana za pośrednictwem instrumentu naprawy i odporności o wartości 672,5 miliardów euro, który wesprze publiczne inwestycje i reformy w państwach członkowskich poprzez dotacje i pożyczki, pomagając im w radzeniu sobie z ekonomicznymi i społecznymi skutkami pandemii.

bEKASMyR

Kalkulacje przedstawione przez Komisję Europejską wskazują, że Polska może liczyć na 23,1 mld euro w formie dotacji. 18,9 mld euro trafi nad Wisłę do końca 2022 roku, natomiast 4,1 mld - do końca 2023 roku. O ostatniej transzy zadecyduje jednak przegląd wskaźników gospodarczych, a zwłaszcza spadek realnego PKB w latach 2020-2021. Natomiast 34,2 mld euro trafi do nas w formie pożyczek.

Każdy kraj członkowski będzie musiał przygotować Krajowy Plan Odbudowy. To on będzie podstawą sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy. Wsparcie z tego Funduszu państwa otrzymają w momencie, kiedy wskażą konkretne inwestycje, dzięki którym będą mogły powrócić na ścieżkę rozwoju, lub też zreformować się w dziewięciu obszarach takich jak m.in. zdrowie, transformacja energetyczna, innowacyjność czy edukacja.

Parlament Europejski zatwierdził w środę w głosowaniach liczący 1,8 bilionów euro pakiet unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy. Za przyjęciem rozporządzenia w sprawie długoterminowego budżetu UE na lata 2021-2027 głosowało 548 europosłów, przy 81 osób się mu sprzeciwiło a 66 - się wstrzymało.

bEKASMyS

W ubiegłym tygodniu na szczycie UE przywódcy osiągnęli polityczny kompromis w sprawie unijnego budżetu. Zgoda PE była wymagana, aby wszedł on w życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKASMzm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Wł.R.
10 miesięcy temu
Nie popłyną grafomanie ,a państwa pod zastaw ludzi pożycza te pieniądze. OGARNIJ się !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Look
10 miesięcy temu
Zapomnieliście dodać że.. Ochrona beneficjentów funduszy Aby zapewnić, że beneficjenci końcowi, którzy liczą na wsparcie UE i są od niego zależni – tacy jak studenci, rolnicy lub organizacje pozarządowe – nie zostaną ukarani za działania swoich rządów, będą oni mogli złożyć skargę do Komisji za pośrednictwem platformy internetowej, która pomoże im w zapewnieniu otrzymania należnych kwot. Komisja będzie mogła również dokonać korekty finansowej poprzez zmniejszenie kolejnej transzy wsparcia UE dla danego kraju. Kolejne kroki Nowe rozporządzenie, które zostało przegłosowane przez Parlament, ma zastosowanie do wszystkich funduszy UE w ramach zarządzania dzielonego od 1 stycznia 2021 r. Posłowie chcą, aby mechanizm ochrony praworządności zaczął działać od 1 stycznia W rezolucji podsumowującej środową debatę nad pakietem WRF, posłowie kwestionują deklarację ze szczytu UE dotyczącą zawieszenia mechanizmu praworządności do czasu potwierdzenia przez ETS. Oświadczenia polityczne Rady Europejskiej w sprawie mechanizmu praworządności są „zbędne”, ponieważ nie są prawnie wiążące. Pakiet obejmujący długoterminowy budżet UE, ożywienie gospodarcze i uwarunkowania dotyczące praworządności ma „historyczne znaczenie”. Zasada jednomyślności w Radzie jest przestarzała i przynosi efekty odwrotne do zamierzonych Rezolucja w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2027, porozumienia międzyinstytucjonalnego, instrumentu na rzecz odbudowy gospodarczej UE oraz rozporządzenia w sprawie rządów prawa została przyjęta w głosowaniu w środę wieczorem 496 głosami do 134, przy 65 wstrzymujących się. Parlament popiera porozumienia polityczne w sprawie długoterminowego pakietu budżetowego, który obejmuje nowy mechanizm ochrony praworządności, i podkreśla jego „historyczne znaczenie”. Mechanizm ochrony praworządności musi być w pełni stosowany od 1 stycznia Jednak konkluzje Rady Europejskiej z 11 grudnia, w których stwierdza się, że Komisja Europejska nie powinna stosować mechanizmu ochrony praworządności do czasu podjęcia przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości decyzji o ewentualnym unieważnieniu tego instrumentu, są „zbędne”. W porozumieniu między PE i Radą wyraźnie stwierdzono, że będzie on stosowany od 1 stycznia, podkreślają posłowie. Zgodnie z traktatami UE Rada Europejska „nie wykonuje funkcji ustawodawczych”. Posłowie uważają zatem, że „żadna deklaracja polityczna Rady Europejskiej nie może być uznana za interpretację prawa”. Komisja jest „całkowicie niezależna”, a konkluzje Rady „nie mogą być wiążące dla Komisji w stosowaniu aktów prawnych”, dodają posłowie. Niepotrzebne opóźnienia w odniesieniu do pakietu finansowego UE w wyniku zasady jednomyślności Parlament wyraża głębokie ubolewanie, że wymóg jednomyślności w Radzie niepotrzebnie opóźnił przyjęcie m.in. decyzji w sprawie WRF i zasobów własnych. Nadchodząca konferencja w sprawie przyszłości Europy powinna pracować nad przezwyciężeniem tych przeszkód.
stary Polak
10 miesięcy temu
info dla dzienniarza. wystarczy że jeden kraj z 27 nie ratyfikuje umowy o pożyczce. kogo tam teraz zatrudniaja w tej german-wp.pl?
bEKASMzn