Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|
aktualizacja

Budżet UE. KE sugeruje rozwiązanie dla Polski i Węgier

1542
Podziel się:

Państwa, które mają wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Rozwiązanie to miałoby otworzyć drogę do przyjęcia wieloletniego budżetu.

Budżet UE. KE sugeruje rozwiązanie dla Polski i Węgier
Ursula von der Leyen, szefowa KE. Dostawca: PAP/EPA. (PAP/EPA, PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL, OLIVIER HOSLET / POOL)

- Unia czeka na zielone światło w sprawie kolejnych ram finansowych i funduszu odbudowy Next Generation EU - podkreśliła von der Leyen. Jak zaznaczyła, szefowie państw i rządów 27 państw członkowskich w lipcu wypracowali kompromis w sprawie tego pakietu, który uwzględnia najważniejsze elementy, w tym mechanizm warunkowości.

- Dla tych, którzy mimo to mają wątpliwości, jest jasna droga - może to przesłać do Trybunału Sprawiedliwości. To jest miejsce, w którym normalnie dochodzi do wyjaśnienia kwestii prawnych - zaznaczyła von der Leyen.

- W lipcu wszystkie 27 krajów porozumiało się w sprawie mechanizmu praworządności. Chodzi tutaj o naruszanie zasad praworządności, które mogłoby zaszkodzić budżetowi europejskiemu. Chodzi tylko o to. To jest stosowne, proporcjonalne i niezbędne rozwiązanie. Bardzo trudno wyobrazić sobie teraz, że ktokolwiek w Europie mógłby mieć coś przeciwko temu - przekonywała.

Zobacz także: Obejrzyj też: Budżet UE. Nie będzie pieniędzy? Kościński: nie przyjmuję takiego wariantu

Jej zdaniem skierowanie tych przepisów przez Polskę i Węgry do TSUE byłoby lepsze niż blokowanie całego pakietu finansowego "kosztem milionów Europejczyków, którzy oczekują pilnej pomocy".

Jak wskazywała, chodzi o tych, którzy "musieli zamknąć swoje restauracje i sklepy, których egzystencja jest zagrożona, o ludzi, którzy martwią się o swoją pracę, również w Polsce i na Węgrzech" - argumentowała.

Przekonywała, że sprawa ta jest szczególnie ważna obecnie, gdy przez pandemię koronawirusa dziennie umierają tysiące osób.

Po ubiegłotygodniowym szczycie unijnym, który bardzo krótko zajął się problemem mechanizmu warunkowości, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział negocjacje, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkie państwa członkowskie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier Viktor Orban skierował zaś list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

UE zależy na jak najszybszym porozumieniu, by w życie mógł wejść wieloletni budżet na lata 2021-2027 oraz fundusz odbudowy. Wartość tego bezprecedensowego pakietu finansowego wynosi 1,8 biliona euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1542)
Polak
3 lata temu
Polska musi być suwerennym krajem, za żadne pieniądze nie możemy jej oddać unii. Polska powinna jak najszybciej wprowadzić opodatkowanie podatkiem obrotowym , wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe i kasa będzie, nie potrzebujemy pożyczki z miliardach które i tak musimy spłacić, wolał bym by kasa spływała do budżetu na bierząco.
Polak
3 lata temu
Polska musi być suwerennym krajem, za żadne pieniądze nie możemy jej oddać unii. Polska powinna jak najszybciej wprowadzić opodatkowanie podatkiem obrotowym , wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe i kasa będzie, nie potrzebujemy pożyczki z miliardach które i tak musimy spłacić, wolał bym by kasa spływała do budżetu na bierząco.
Polak
3 lata temu
Polska nie zgodzi się na nic co może nam odebrać swobodne decyzje i suwerenność kraju Polska.
Osi
3 lata temu
Jak stare przysłowie mówi jak polaka chzesz ukarać to poswól mu żąndzic to sam się ukara. Polska to jest kraj który lubi brać a nie dać. Trzeba te kraje ukarać.
axe
3 lata temu
Moze to i smieszne , ale nie dla mnie. Nie mogac mianowac sedzióe polski sejm spada o stopien nizej niz parlament Brandenburgiiw Poczdamie, który ma takie mozliwosci.
...
Następna strona