Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KIB
|

Budżet UE. KE sugeruje rozwiązanie dla Polski i Węgier

1542
Podziel się

Państwa, które mają wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Rozwiązanie to miałoby otworzyć drogę do przyjęcia wieloletniego budżetu.

Budżet UE. KE sugeruje rozwiązanie dla Polski i Węgier
Ursula von der Leyen, szefowa KE. Dostawca: PAP/EPA. (PAP/EPA, PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL, OLIVIER HOSLET / POOL)
bDAExxkl

- Unia czeka na zielone światło w sprawie kolejnych ram finansowych i funduszu odbudowy Next Generation EU - podkreśliła von der Leyen. Jak zaznaczyła, szefowie państw i rządów 27 państw członkowskich w lipcu wypracowali kompromis w sprawie tego pakietu, który uwzględnia najważniejsze elementy, w tym mechanizm warunkowości.

- Dla tych, którzy mimo to mają wątpliwości, jest jasna droga - może to przesłać do Trybunału Sprawiedliwości. To jest miejsce, w którym normalnie dochodzi do wyjaśnienia kwestii prawnych - zaznaczyła von der Leyen.

- W lipcu wszystkie 27 krajów porozumiało się w sprawie mechanizmu praworządności. Chodzi tutaj o naruszanie zasad praworządności, które mogłoby zaszkodzić budżetowi europejskiemu. Chodzi tylko o to. To jest stosowne, proporcjonalne i niezbędne rozwiązanie. Bardzo trudno wyobrazić sobie teraz, że ktokolwiek w Europie mógłby mieć coś przeciwko temu - przekonywała.

bDAExxkn
Zobacz także: Obejrzyj też: Budżet UE. Nie będzie pieniędzy? Kościński: nie przyjmuję takiego wariantu

Jej zdaniem skierowanie tych przepisów przez Polskę i Węgry do TSUE byłoby lepsze niż blokowanie całego pakietu finansowego "kosztem milionów Europejczyków, którzy oczekują pilnej pomocy".

Jak wskazywała, chodzi o tych, którzy "musieli zamknąć swoje restauracje i sklepy, których egzystencja jest zagrożona, o ludzi, którzy martwią się o swoją pracę, również w Polsce i na Węgrzech" - argumentowała.

bDAExxkt

Przekonywała, że sprawa ta jest szczególnie ważna obecnie, gdy przez pandemię koronawirusa dziennie umierają tysiące osób.

Po ubiegłotygodniowym szczycie unijnym, który bardzo krótko zajął się problemem mechanizmu warunkowości, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział negocjacje, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkie państwa członkowskie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier Viktor Orban skierował zaś list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

bDAExxku

UE zależy na jak najszybszym porozumieniu, by w życie mógł wejść wieloletni budżet na lata 2021-2027 oraz fundusz odbudowy. Wartość tego bezprecedensowego pakietu finansowego wynosi 1,8 biliona euro.

bDAExxkO
Źródło:
KOMENTARZE
(1542)
Polak
2 miesiące temu
Suwerenność!!!"Trzeba to przypomnieć, że UE nie jest związkiem państw ani państwem związkowym, tylko wspólnotą interesów, tworzoną przez państwa, które oddały Brukseli niektóre kompetencje, ale zachowały swoją suwerenność"!!!
asd
2 miesiące temu
A Trybunał Sprawiedliwości szybko potwierdzi, że wszystko jest OK ?
Polonia102
2 miesiące temu
Tak bardzo dobry pomysł(dlaUE) wyrok po 5 latach jak z podatkiem od sklepów wielkopowierzchniowych kiedy będzie już po temacie.
bDAExxkP
BŁAGAMY
2 miesiące temu
podajcie chociaż JEDNO prawo, które Polska chce wprowadzić, a którego by nie było w jakimś innym kraju UE...
wisus54
2 miesiące temu
Gdyby to miał rozpatrzyć TK sterowany przez kucharkę, ale to do Trybunału Sprawiedliwości UE trzeba się zwrócić - przegrana sprawa nawet kot o tym wie.
...
Następna strona