Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski,Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Były prezes Lotosu Paweł Olechnowicz nie trafi do aresztu

93
Podziel się:

Paweł Olechnowicz, podejrzewany o wyrządzenie spółce znacznej szkody majątkowej, uniknie aresztu. Taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Paweł Olechnowicz uniknie aresztu. Sąd odrzucił zażalenie prokuratury
Paweł Olechnowicz uniknie aresztu. Sąd odrzucił zażalenie prokuratury (East News, WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS)

Wcześniej przeciwko tymczasowemu aresztowaniu był sąd niższej instancji, ale prokuratura złożyła zażalenie w tej sprawie. Czwartkowa decyzja sądu tego zażalenia nie uwzględniła.

Były prezes Lotosu Paweł Olechnowicz 30 stycznia usłyszał zarzuty związane z wyrządzeniem spółce znacznej szkody majątkowej. Oprócz niego, zarzuty postawiono dwóm innym osobom z Lotosu oraz prywatnemu przedsiębiorcy.

Wszystkim podejrzanym grozi do 8 lat więzienia.

Zobacz także: Zobacz też: Dawna szefowa PGNiG o zatrzymaniach byłych prezesów Orlenu i Lotosu

Pierwszy wniosek prokuratury o tymczasowe aresztowanie Olechnowicza przepadł w sądzie 31 stycznia.

- To bardzo rzeczowe postanowienie, bardzo starannie przygotowane i jednocześnie bardzo mocne. Sąd uznał, że nie ma podstaw do zastosowania żadnych środków zapobiegawczych, w tym tymczasowego aresztowania - poinformował obrońca Olechnowicza mec. Janusz Kaczmarek.

- Nie rozumiem, dlaczego doszło do zatrzymania i dlaczego skierowano wniosek o tymczasowy areszt - dodał.

Na tę decyzję sądu prokuratura złożyła zażalenie, które oddalił w czwartek sąd wyższej instancji. Zatem decyzja o nieumieszczeniu Olechnowicza w areszcie jest ostateczna. Będzie odpowiadał przed sądem z wolnej stopy.

Zatrzymanie i zarzuty

Paweł Olechnowicz został zatrzymany 29 stycznia nad ranem przez funkcjonariuszy CBA. Oprócz niego zatrzymano też byłego prokurenta, szefową biura obsługi korporacyjnej i administracji oraz przedsiębiorcę.

Tego samego dnia wszyscy zatrzymani, poza byłym prezesem Lotosu, zostali oskarżeni. Jemu śledczy zarzuty związane z wyrządzeniem spółce znacznej szkody majątkowej postawili 30 stycznia.

Jak pisaliśmy w money.pl, Olechnowicz zaczynał w czasach, gdy szefem rządu był jeszcze Leszek Miller, a swoje pierwsze kroki w polityce stawiały założone dopiero co Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Formalnie Olechnowicz w 2002 roku został powołany na stanowisko dyrektora generalnego jeszcze Rafinerii Gdańskiej. Od 2003 roku jego posada to już "prezes zarządu spółki Lotos".

Kierował nią przez 14 lat, co czyni go pod tym względem rekordzistą w najnowszej historii polskiego biznesu.

Po zmianie premiera i przejęciu władzy przez Marka Belkę, Olechnowicz utrzymał się na stanowisku. Tak samo zresztą później, gdy premierem zostawali Kazimierz Marcinkiewicz oraz Jarosław Kaczyński.

Prezesa Lotosu nie zmienił również przez 7 lat szefowania rządem Donald Tusk, ani jego następczyni Ewa Kopacz.

Dopiero gdy PiS ponownie doszło do władzy, Olechnowicz musiał pożegnać się z posadą. W kwietniu 2016 roku zastąpił go Robert Pietryszyn, który jednak już kilka miesięcy później musiał ustąpić.

Od czasu dymisji Olechnowicza Lotosem zarządzało już 3 prezesów. Wcześniej trzech szefów zarządzało spółką przez 27 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(93)
Leszek
4 lata temu
Pis daje z trzy misiące zwalnia, dostaje odprawę itp no i następny do wzbogacenia
ben
4 lata temu
Jakbym "gwiznął" batonika to areszt pewny!!!
obserwator
4 lata temu
Teraz pisprokuratura będzie zbierała dowody, zasięgała opinii, przesłuchiwała świadków, wykonywała czynności w drodze międzynarodowej pomocy prawnej. Będzie to trwało latami ale pisowcy będą mogli gadać, jaki to z Olechnowicza przestępca. A później albo pisprokuratura sama podkuli ogon i umorzy postępowanie albo bez honoru przegra sprawę w sądzie. To typowe działania pisowców.
kaczka
4 lata temu
Niech prokuratura zajmie się poważnymi aferami np tą w stadninie w Janowie Podlaskim.
onajakja
4 lata temu
Kolejna akcja pisu typu "polowanie na czarownice" spaliła na panewce. A ziobro kryje pisowskich prominentów, którzy bezprawnie przejęli kamienice w Krakowie.
...
Następna strona