Notowania

lotos
31.01.2019 15:52

Paweł Olechnowicz nie trafi do aresztu. Sąd odrzucił wniosek prokuratury

Sąd odrzucił wniosek śledczych o zastosowanie aresztu wobec byłego prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Paweł Olechnowicz nie trafi do aresztu (Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS)

Wniosek o tymczasowe aresztowanie byłego prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza przepadł w sądzie, który postanowił o jego nieuwzględnianiu. - To bardzo rzeczowe postanowienie, bardzo starannie przygotowane i jednocześnie bardzo mocne. Sąd uznał, że nie ma podstaw do zastosowania żadnych środków zapobiegawczych, w tym tymczasowego aresztowania - poinformował obrońca Olechnowicza mec. Janusz Kaczmarek. Jak dodał, "nie rozumiem, dlaczego doszło do zatrzymania i dlaczego skierowano wniosek o tymczasowy areszt".

Zobacz także: Prezes PKP Cargo: Transport kolejowy jest beneficjentem wzrostu gospodarczego

Obrońca byłego prezesa Lotosu zapowiedział, że w imieniu klienta złoży zażalenie na decyzję prokuratury o zatrzymaniu.

Paweł Olechnowicz został zatrzymany 29 stycznia nad ranem przez funkcjonariuszy CBA. Oprócz niego zatrzymano też byłego prokurenta, szefową biura obsługi korporacyjnej i administracji oraz przedsiębiorcę. Tego samego dnia wszyscy zatrzymani, poza byłym prezesem Lotosu, zostali oskarżeni. Jemu śledczy zarzuty związane z wyrządzeniem spółce znacznej szkody majątkowej postawili 30 stycznia.

Jak pisaliśmy w money.pl, Olechnowicz zaczynał w czasach, gdy szefem rządu był jeszcze Leszek Miller, a swoje pierwsze kroki w polityce stawiały założone dopiero co Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Formalnie Olechnowicz w 2002 roku powołany został na stanowisko dyrektora generalnego jeszcze Rafinerii Gdańskiej. Od 2003 roku jego posada to już "prezes zarządu spółki Lotos". Kierował nią przez 14 lat, co czyni go pod tym względem rekordzistą w najnowszej historii polskiego biznesu.

Po zmianie premiera i przejęciu władzy przez Marka Belkę Olechnowicz utrzymał się na stanowisku. Tak samo zresztą później, gdy premierem zostawali Kazimierz Marcinkiewicz oraz Jarosław Kaczyński. Prezesa Lotosu nie zmienił również przez 7 lat szefowania rządowi Donald Tusk ani jego następczyni Ewa Kopacz. Dopiero gdy PiS ponownie doszedł do władzy, Olechnowicz musiał pożegnać się z posadą. W kwietniu 2016 roku zastąpił go Robert Pietryszyn, który jednak już kilka miesięcy później musiał ustąpić. Od czasu dymisji Olechnowicza Lotosem zarządzało już 3 prezesów. Wcześniej trzech szefów zarządzało spółką przez 27 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-01-2019

A31Kolejna pisowska bańka mydlana na użytek wyborczy.

31-01-2019

IkiZa dużo ma miliardów żeby beknął

31-01-2019

Robertmocne dowody musiały być, ale przekaz dla tępego suwerena poszedł i błotem człowieka ochlapano

Rozwiń komentarze (113)