Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ceny dalej będą szaleć? Członkini RPP: jest bardzo mało wskazań stabilizacji

29
Podziel się:

Jest bardzo mało wskazań stabilizacji procesów cenotwórczych - ocenia członkini RPP Joanna Tyrowicz. GUS poinformował, że inflacja w Polsce w maju wyniosła 13 proc. Odczyt na poziomie 13 proc. to mniej aż o 5,4 pp. niż w rekordowym lutym.

Ceny dalej będą szaleć? Członkini RPP: jest bardzo mało wskazań stabilizacji
Członkini RPP Joanna Tyrowicz (Getty Images, Bartek Sadowski)

- Nie można założyć, oczekiwać, że ponieważ CPI się obniżył (…), to już jest dobrze. Nie tylko dlatego, że jeśli inflacja wróci, to będzie kosztowna, ale też dlatego, że na razie mamy bardzo mało wskazań, że unormowaliśmy, ustabilizowaliśmy procesy cenotwórcze - powiedziała Tyrowicz w trakcie seminarium na warszawskiej SGH.

Członkini RPP studzi entuzjazm

- Czy to wynika (brak stabilizacji - przyp. red.) bardziej z cykliczności marż czy bardziej z płac i oczekiwań płacowych, czy z interakcji tych dwóch rzeczy, czy z aktywnej nadmiernie polityki fiskalnej - to nie ma żadnego znaczenia. Proces, za który odpowiada bank centralny, nie jest ustabilizowany - dodała ekspertka RPP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Baner Glapińskiego. Członek RPP: udana akcja reklamowa NBP

Inny pogląd w tej kwestii ma resort finansów.

- Spodziewamy się w związku ze spadającą inflacją niewielkiego złagodzenia polityki monetarnej - powiedziała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska

Glapiński: inflacja spada, PKB rośnie

- Jest się z czego cieszyć - tak na konferencji na początku czerwca spadek inflacji do poziomu 13 proc. skomentował prezes NBP Adam Glapiński. Jego zdaniem inflacja będzie dalej spadać, a obecny poziom stóp wystarczy, by dotarła do celu na poziomie 2,5 proc.

- Tak, jak przewidzieliśmy, spadek inflacji dotyczy coraz szerszej liczby dóbr. Wyraźnie spada już nie tylko dynamika cen żywności czy energii, ale po raz pierwszy w sumie tak wyraźnie spada inflacja bazowa - dodał prezes.

Prezes Glapiński po raz kolejny pochwalił się też, że Polska jest w Europie po pandemii "najszybciej rozwijającą się gospodarką" – PKB jest 11 proc. wyższe niż przed pandemią, czyli w IV kwartale 2019 r. – Osobiście się tego nie spodziewałem, ale polska gospodarka zadziwia ciągle – oświadczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
Nanka
11 miesięcy temu
Ta pani tak sie zna ba ekonomii jak ja na balecie. Jest po to by rozwalac system od środka. Dzięki Bogu czuwa nad nim Pan Prof. A. Glapiński. Jest szansa że wielkich szkod przez ta pania nie bedzie.
Adler
11 miesięcy temu
Członkini 🤣🤣🤣
BOLO
11 miesięcy temu
Minimalne wynagrodzenie w Niemczech (1981 euro) w Belgii (1955 euro). W Polsce planowane 4250 zł tj ok. 950 euro. Powoli gonimy Europę. Zarobki będą tylko o połowę niższe. Pytanie zatem, kto tak naprawdę boi się wzrostu wynagrodzeń w Polsce. Wzrost wynagrodzeń, niskie bezrobocie, pomoc socjalna na przyzwoitym poziomie to podstawa stabilizacji życiowej w naszym kraju. To jasne jak słońce na niebie, tylko do P-Opozycji to nie dociera. Oni chcą by Polska była tanią montownią i dostawcą taniej siły roboczej do Niemiec.
olek
11 miesięcy temu
To jest jedna z madrzejszych osob w tej radzie. Glapek nie siega jej do piet swoim rozumowaniem.
Gucio
11 miesięcy temu
Znowu piszecie co mówi pseudo ekonomista lepiej niech nic nie mówi bo się pogrąża
...
Następna strona