Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Ceny mieszkań wzrosną. Deweloperzy ostrzegają

20
Podziel się:

Składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny przyniesie miliard złotych, choć potrzeba znacznie mniej - pisze "Rzeczpospolita". Deweloperzy ostrzegają, że nowa opłata wpłynie na ceny mieszkań.

Ceny mieszkań wzrosną. Deweloperzy ostrzegają
Deweloperzy zapłacą dodatkową składkę. (WP, Mateusz Madejski, Mateusz Madejski)
bEEHwgbp

Sejm pracuje nad ustawą o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, który ma chronić nabywców nowych mieszkań w razie upadłości firmy przed zakończeniem inwestycji.

Według projektu ustawy deweloperzy mieliby odprowadzać do funduszu do 2 proc. wartości mieszkania w przypadku korzystania z funduszu otwartego lub do 0,2 proc. przy funduszu zamkniętym.

Jak uzasadnia UOKiK, który odpowiada za projekt ustawy, w ciągu ostatnich dziesięciu lat 150 firm deweloperskich ogłosiło upadłość. Zdaniem ekspertów, ta liczba nie odpowiada jednak rzeczywistości.

bEEHwgbr
Zobacz także: Osiedle szeregówek w szczerym polu. Mieszkańcy dzień zaczynają od skrobania szyb. Nawet wiosną

– To nie jest prawda. Dane, które przywołał prezes UOKiK, obejmują przede wszystkim te firmy, które w swoim PKD mają wpisane roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, a nie prowadzą działalności deweloperskiej, której klasyfikacja działalności nie rozróżnia. Mowa więc głównie o upadłościach wykonawców – mówi "Rzeczpospolitej" Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Odpowiadając na pytania dziennika o pochodzenie tych danych, UOKiK tłumaczy, że otrzymał je z resortu sprawiedliwości, który z kolei pozyskał je z sądów.

bEEHwgbx

W uzasadnieniu ustawy czytamy, że na zabezpieczenie interesów klientów potrzeba 140 mln złotych. Jak wyliczają deweloperzy, według zaproponowanych w projekcie stawek do Funduszy trafi miliard złotych.

– Pytanie, co się stanie z tymi środkami po dwóch, trzech czy dziesięciu latach, jeżeli nie będzie tych upadłości. Obawiamy się – i mówię to wprost – że rządzący w jakiejś trudnej sytuacji gospodarczej powiedzą: może trzeba wprowadzić ustawę i środki z DFG przenieść na zabezpieczenie innych potrzeb społecznych - mówi "Rzeczpospolitej" Grzegorz Kiełpsz, członek zarządu Dom Development.

Deweloperzy apelują, by stawki składki były mniejsze. Inaczej mogą one znacząco wpłynąć na ceny mieszkań.

Warto przy tym zaznaczyć, że projekt ustawy zawiera tylko maksymalne stawki składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.

bEEHwgby

- Prawdopodobnie w normalnych warunkach wpłaty nie będą przekraczać poziomu 1 proc., a więc możliwego do odliczenia od marży deweloperskiej. W zamian jednak klienci deweloperskich biur sprzedaży zyskają już praktycznie 100-procentowe bezpieczeństwo środków wpłacanych na rachunki powiernicze, które dotychczas nie były w pełni chronione. Z całą pewnością w istotnym stopniu zwiększy to zaufanie do mieszkaniowego rynku pierwotnego, przyciągając do niego tych klientów, którzy wciąż w obawie o kupno "dziury w ziemi" od dewelopera, wybierali rynek wtórny - mówi mówi money.pl Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEHwgbS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Tomto
6 miesięcy temu
Za chwilę będą kary za posiadanie większych kwot w banku, tak już jest np w Niemczech. W co zatem inwestować?? Są chętni cena w górę. Myślę, że lokata w niepotrzebną nieruchomość nie pomoże, zablokowane środki i tak przyniosą wcześniej czy później straty.
XBA
6 miesięcy temu
Niech stoją puste! Te niby apartamenty za taką kasę niczym się nie różnią od mieszkania w zwykłym bloku!
Myślmy sami.....
6 miesięcy temu
To jest żałosna reklama wykreowana przez deweloperów. Przy takim krachu gospodarczym ceny pójdą w dół w krótkim czasie. To jest tak zwana panika przed recesją.
bEEHwgbT
Deres
6 miesięcy temu
A już myślałem, że ostrzegają, że będą tańsze ...
Metys
6 miesięcy temu
Za 5 lat ceny mieszkań o połowę w dół