Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ceny prądu nie do utrzymania. Ceny emisji CO2 wciąż rosną, biją rekordy

23
Podziel się:

Ponad 27 euro za tonę osiągnęły ceny emisji CO2 w piątek, podczas gdy na początku 2018 r. było to zaledwie 8 euro. Szalejące ceny emisji CO2 uderzają szczególnie mocno polską energetykę węglową i przekreślają szanse na powstrzymanie wzrostu cen.

Eksperci ostrzegają, że ceny prądu w przyszłym roku mogą być nawet o połowę wyższe.
Eksperci ostrzegają, że ceny prądu w przyszłym roku mogą być nawet o połowę wyższe. (iStock.com)
bELcBdIR

Jak pisze "Rzeczpospolita", eksperci szacują, że w przyszłym roku odbiorcy indywidualni mogą płacić za energie elektryczną o 30-50 proc. więcej niż obecnie.

Ostry wzrost cen uprawnień do emisji CO2 na Europejskiej Giełdzie Energii przypisuje się głównie zawirowaniom wokół brexitu. Rynek spodziewał się, że Wielka Brytania wyprzeda swoje uprawnienia, ale na razie wciąż pozostaje w Unii Europejskiej.

Cytowani przez gazetę eksperci spodziewają się dalszego wzrostu cen CO2. Firmy będą dostawać coraz mniej darmowych uprawnień do emisji CO2, a presję cenową będą wywoływać także rosnące ceny gazu.

bELcBdIT
Zobacz także: Obejrzyj energetyka obywatelska. Przyszłość energetyki to każdy z nas

Droższe uprawnienia do emisji CO2 windują hurtowe ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. cena megawatogodziny z dostawą na przyszły rok w piątek przekroczyła 268 zł. To o niemal jedną trzecią więcej niż rok temu.

Zamrożenie cen prądu dla odbiorców indywidualnych miało obowiązywać od początku roku, ale wciąż zapisy ustawy są martwe z powodu braku rozporządzenia wykonawczego.

bELcBdIZ

Jest ono konieczne, by można było określić sposób wypłacania rekompensat firmom energetycznym. Na razi projekt Ministerstwa Energii spotkał się z silną krytyką, także ze strony Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELcBdJu
KOMENTARZE
(23)
Radek
rok temu
Wystarczy wyjść z tego beznadziejnego systemu handlem CO2! 😡 Ile można jeszcze tak żyć?
Zzzzz
3 lata temu
Ale czy polskie pisowuje nie widzą ze statek Polska sterowany przez Kaczyńskiego płynie na skaly ??? I się roztrzaska ???? Płace za prąd 50% więcej niż rok temu!!!
normalny
3 lata temu
A co powiecie na taki artykuł ''Walka o las w Hambach, który ma 12 tys. lat, w coraz większym stopniu polaryzuje niemieckich polityków. O dalszą rozbudowę odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w tym miejscu zawnioskował koncern energetyczny RWE.''
bELcBdJv
Vs
3 lata temu
To znaczy że Rząd Polski MUSI WYCOFAĆ się z PAKIETU KLIMATYCZNEGO i problem cen się rozwiąże
ben
3 lata temu
PiSowcy w pierwszym roku zniszczyli energetykę wiatrową a teraz płaczą
...
Następna strona