Notowania

Ceny prądu nie wzrosną w tym roku. Zapewnienia minister Emilewicz

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii przekonuje, że w 2019 r. ceny prądu dla gospodarstw domowych nie pójdą w górę. Jadwiga Emilewicz w Radiu ZET stwierdziła, że gwarantuje to ustawa i nie ma mowy o podwyżkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister Emilewicz przekonuje, że ceny prądu nie wzrosną w 2019 r. (Fot: PAP/Jakub Kamiński)

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emiliewicz twierdzi, że ustawa zamrażająca ceny prądu dla "Kowalskiego" obowiązuje w całym 2019 r. i nie ma mowy, by w tym czasie rachunki za prąd wzrosły.

Emilewicz była w Radiu ZET dopytywana o medialne doniesienia dotyczące możliwych podwyżek can prądu dla gospodarstw domowych, mimo obowiązującej ustawy. - W tym roku na pewno nie odczujemy (wzrostu cen - przyp.), bo ta ustawa obowiązuje na 2019 rok - stwierdziła minister.

- Komisja Europejska przyznała prawo do wypłaty rekompensat dla gospodarstw domowych. Czyli żaden Polak na rachunku nie odczuje podwyżek prądu w tym roku. Z kolei dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dla małych i średnich przedsiębiorców do wysokości pomocy tzw. pułapu de minimis, czyli tego akceptowalnego przez Komisję pułapu udzielania pomocy publicznej. Czyli od 1 stycznia do 30 czerwca podwyżek prądu nie odczuje nikt, a od 1 lipca rynkowymi cenami będą ceny dla przedsiębiorstw tych, które pomoc publiczna mają wyczerpaną już w ramach limitu de minimis – uściśliła Jadwiga Emilewicz.

Jak dodała, wzrostem cen będą objęte różne przedsiębiorstwa. - My nie wiemy, nie mamy takiego szacunku. Nie wiemy, jak dużo przedsiębiorstw w Polsce korzysta z pomocy de minimis, więc tak naprawdę ten system jak zacznie działać, zobaczymy po 2-3 miesiącach – powiedziała minister przedsiębiorczości.

Obejrzyj: Program Energia Plus. Minister Emilewicz spotyka się z bankami

Jadwiga Emilewicz przypomniała, że istotny wpływ na cenę energii ma tzw. podatek węglowy. - Uprawnienia do emisji CO2, czyli tzw. podatek węglowy, który jesteśmy zobowiązani płacić, w ubiegłym roku wzrósł o 600 proc. Zaczynaliśmy od pułapu 5 euro, dzisiaj to jest ponad 20 euro. Także to jest najistotniejszy czynnik - wyjaśniła minister i dodała, że dla konsumenta ma to wpływ nie tyle na ceny energii, co towarów.

Zgodnie z przyjętą w grudniu ub.r. ustawą, ceny energii w tym roku zostają ustalone na poziomie taryf i cenników obowiązujących 30 czerwca 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prąd, energia, ceny prądu, Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2019

kidWiadomo, że przed wyborami nie urośnie, za to w przyszłym roku +50%.

06-06-2019

lBolekNo bo już poszły w górę z dużym zapasem....

06-06-2019

Polska jest totalnie droga.Taka zmiana.

Rozwiń komentarze (21)