Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Ceny prądu. PGE chce zupełnej zmiany zasad

52
Podziel się

PGE, największy polski koncern energetyczny, nie chce co roku negocjować cen energii dla gospodarstw domowych z URE. Przekonuje, że czas na uwolnienie rynku. Rynek energii uwalnia się metodą faktów dokonanych – przekonuje URE.

Ceny prądu. PGE chce zupełnej zmiany zasad
Koncerny energetyczne co roku chcą wynegocjować wyższe ceny (Pixabay)
bDzpgyUR

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, na zmianę taryf prądu musi zgodzić się prezes Urzędu Regulacji Energetyki. W praktyce oznacza to coroczne, niemal rytualne negocjacje: koncerny chcą podnosić ceny, URE walczy o ich utrzymanie lub jak najniższe podniesienie. Również w tym roku Urząd nie widzi podstaw do podwyżek.

Polska Grupa Energetyczna chce odejść od tej praktyki na rzecz uwolnienia cen energii przy jednoczesnym wprowadzeniu taryf socjalnych – informuje "Rzeczpospolita".

bDzpgyUT

URE przekonuje, że nowych rozwiązań tu nie potrzeba, bo klienci wcale nie muszą wybierać taryf regulowanych, ale mają szerszą ofertę – firmy oferują np. sprzedaż prądu wraz z dodatkowymi usługami, takimi jak gaz czy ubezpieczenie.

Zobacz także: Odejście od węgla to droższy prąd? Były minister obala mity

Dziś około 60 proc. odbiorców w gospodarstwach domowych korzysta z taryf zatwierdzanych przez regulatora, natomiast pozostałe 40 proc. odbiorców wybrało oferty rynkowe. Zdaniem URE to dowód na to, że rynek sam się stopniowo uwalnia.

bDzpgyUZ

- Rynek (…) zmierza do sytuacji, w której regulowana taryfa pozostanie tylko dla tych odbiorców, którzy faktycznie potrzebują ochrony, ponieważ np. dotyka ich problem ubóstwa energetycznego – powiedział w rozmowie z "Rz" Rafał Gawin, prezes URE.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że nawet jeśli prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zaakceptuje proponowanych podwyżek, jak miało to miejsce w zeszłym roku, rachunki dla odbiorców końcowych najpewniej i tak wzrosną w związku z nową opłat. Piszemy o niej w tym artykule.

bDzpgyVu
KOMENTARZE
(52)
ixi
2 miesiące temu
Niech sobie PGE jaj z pogrzebu nie robi. Cena prądu z dodatkami wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o ponad 500%. Aktywna rodzina z dwoma komputerami, akwarium i jakimiś hobby zużywała prądu na 70zł miesięcznie, teraz rachunki (jak się doliczy kuchnię na prąd czy podłogówkę w łazience) potrafią dobić do 250-300zł miesięcznie. To rocznie jedna średnia pensja(!) za sam prąd. Proporcjonalnie do zarobków prąd u nas jest 4x droższy, niż w Niemczech!
Amperek
2 miesiące temu
To dobry pomysł.Ale jeśli będe mógł podpisać umowe o prąd z innym niż polski operator energi.
Angelika
2 miesiące temu
Znów im mało za Pisu wszystko tylko drożeje ciągle jakieś podwyzki
bDzpgyVv
CO TO JEST !!...
2 miesiące temu
Za prąd + Wat płacę 55 zł na miesiąc ,a rachunek wynosi 170 zł !! Co To JEST ,Może tak jeszcze do chleba wprowadzić ,Chleb 5 zł + koszt transportu 2 zł ,sprzedarzy ,2zł ,dystrybucji 2 zł ,ekspedienckie 2 zł ,półkowe ,2 zł i chlebek przy kasie 15 zł .Ale oficjalnie 5 zl !!!
erwa
2 miesiące temu
Mam na posesji 3 słupy energetyczne, ale płacić za nie nie chce ENEA...Mają linie przesyłowe na prywatnym gruncie za który biorą kasę....parodia tylko w tym kraju....
...
Następna strona