Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
16.10.2020 12:43

Ceny w Polsce rosną najszybciej w UE. Wracamy na szczyt rankingu

W Unii Europejskiej kilkanaście krajów odnotowuje spadek średniego poziomu cen w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast w Polsce ceny rosną i to najmocniej w UE, wynika z danych Eurostatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
(Fot: Rafał Parczewski)

W lipcu i sierpniu Polska znajdowała się na drugim miejscu w niechlubnym rankingu krajów Unii Europejskiej, w którym wzrost cen był największy rok do roku. W letnich miesiącach wyprzedziły nas Węgry. Niestety we wrześniu ponownie "awansowaliśmy” na pierwsze miejsce w zestawieniu.

Średni poziom cen wzrósł w Polsce o 3,8 proc. w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. To najgorszy wynik wśród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Co więcej oznacza to, że w Polsce ceny rosły we wrześniu ponad 12 razy szybciej niż wynosi unijna średnia (0,3 proc. ). Wprawdzie przed wakacjami Polska również zajmowała pierwsze miejsce w zestawieniu, jednak wtedy wzrost cen był u nas około pięć razy większy niż średnia unijna. Teraz różnice pogłębiły się i jeszcze bardziej odstajemy od średniej.

Limity w sklepach. Będzie inaczej niż wiosną

W Grecji, na Cyprze czy w Estonii ceny spadły średnio o odpowiednio: - 2,3 proc., - 1,9 proc. oraz - 1,3 proc. rok do roku. Jak już wspomniano, średnia inflacja dla wszystkich państw należących do Wspólnoty wyniosła 0,3 proc. Natomiast w strefie euro odnotowano deflację – ceny spadły o 0,3 proc.

Warto pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, mowa o średnim poziomie cen. W różnych kategoriach produktów czy usług wynik może odbiegać od średniej.

Po drugie, wyliczenia Eurostatu nieco różnią się od danych naszego urzędu statystycznego (GUS), który w czwartek podał, że ceny rosną w tempie 3,2 proc. rocznie. Różnice wynikają z metodologii (m.in. wag, jakie nadawane są poszczególnym rodzajom kupowanych przez konsumentów towarów i usług).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, inflacja, eurostat, ceny
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2020

Dominik123Drukują na potęgę, rozdają na potęgę - oto efekty - okradanie narodu z oszczędności. Dlaczego okradanie ? Lokaty płacą jakieś drobne, lub w ogóle nie … Czytaj całość

16-10-2020

MmmA wyznawcy pisu w euforii, przecież rząd im dołoży

16-10-2020

algaKogoś to dziwi? Jak się dobrowolnie wejdzie na równię pochyłą to kierunek jest tylko jeden. Mamy cośmy sobie wybrali.

Rozwiń komentarze (44)