Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Walków
|

Chcą stworzyć rywala "made in EU" dla SpaceX Elona Muska

37
Podziel się:

Trzy europejskie firmy planują stworzenie wspólnego podmiotu, zdolnego do konkurowania z firmą SpaceX Elona Muska - poinformował portal Politico. Celem jest zwiększenie produkcji satelitów telekomunikacyjnych. Zdaniem ekspertów jest to ważny krok w celu niezależności strategicznej Europy.

Chcą stworzyć rywala "made in EU" dla SpaceX Elona Muska
Trzy europejskie firmy chcą stworzyć konkurenta dla SpaceX (GETTY, Christopher Furlong)

W styczniu włoska premier Giorgia Meloni skrytykowała brak europejskich alternatyw dla Starlinka, podkreślając europejskie opóźnienia w rozwoju publicznych technologii komunikacyjnych.

Jej słowa padły w kontekście opublikowania przez agencję Bloomberga informacji o potencjalnej umowie pomiędzy włoskim rządem a firmą Starlink na dostarczanie bezpiecznych usług telekomunikacyjnych dla rządu i administracji publicznej.

Negocjowana umowa miałaby mieć wartość 1,5 mld euro i obejmować dostarczenie Włochom "pełnego zakresu najwyższej klasy rozwiązań szyfrujących dla usług telefonicznych i internetowych wykorzystywanych przez rząd" - poinformował Bloomberg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Elon Musk chce podbić Marsa. Kogo nasi politycy wysłaliby tam?

Europejska odpowiedź dla Elona Muska

Plan zakładał również świadczenie usług łączności dla włoskiej armii w regionie Morza Śródziemnego, a także uruchomienie tzw. usług satelitarnych bezpośrednio łączących się z komórkami we Włoszech, które mają być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych, takich jak ataki terrorystyczne lub klęski żywiołowe – poinformowali w styczniu przedstawiciele włoskich władz.

W poniedziałek, 10 marca, tygodnik "Variety" opisał w artykule poświęconym sprawie jak Elon Musk nadal, pomimo zdecydowanego oporu partii opozycyjnych, walczy o podpisanie umowy z Włochami. Jego niedawne działania wskazują na to, że chce on spotkać się z prezydentem Sergio Mattarellą, który - jak zauważyła gazeta - jest "uważany za jedną z osób, które zdecydowanie popierają rozważenie innych dostawców usług satelitarnych, tj. francusko-brytyjskiego rywala Starlink, firmy OneWeb".

"Dlaczego Włochy i Europa nie dotarły na czas w tworzeniu publicznych technologii bezpiecznej komunikacji?" - zacytował pytanie premier Włoch ze stycznia portal Politico, po czym skomentował je, stwierdzając, że "biorąc pod uwagę kapryśne podejście prezydenta USA Donalda Trumpa do polityki zagranicznej, które w zeszłym tygodniu podobno spowodowało, że amerykańska firma satelitarna odcięła Ukrainie dostęp do zdjęć na podstawie +wniosku administracyjnego+, wydaje się ono być trafne".

W artykule opublikowanym 10 marca portal Politico napisał, że trzy europejskie firmy – Airbus, Leonardo i Thales Alenia Space – w odpowiedzi m.in. na działania Muska planują stworzenie wspólnego przedsięwzięcia. Jego celem byłoby zwiększenie produkcji satelitów, zwłaszcza na potrzeby telekomunikacji na niskiej orbicie okołoziemskiej, co pozwoliłoby na konkurowanie z gigantem telekomunikacyjnym Starlink i firmą kosmiczną SpaceX, które należą do Muska.

- Ze względu na własne bezpieczeństwo kraje Europy powinny inwestować we własne technologie, szczególnie w kontekście komunikacji. Po pierwsze, zapewni to bezpieczeństwo tejże i pewność, że dane przetwarzane są zgodnie z regulacjami UE. Po drugie, ograniczy to ryzyko utraty dostępu do kluczowych kanałów komunikacji w sytuacji kryzysowej - powiedziała Aleksandra Wójtowicz, analityczka PISM.

Airbus, Leonardo i Thales. Razem kontra SpaceX?

Według Politico Włochy posiadają 30 proc. udziałów w Leonardo, które kontroluje 33 proc. Thales Alenia Space. Paryż popiera projekt, jednak Niemcy, obawiające się dominacji Francji i Włoch w sektorze kosmicznym, mogą go blokować. Jak zauważył portal "kanclerz Olaf Scholz niedawno sprzeciwił się innej fuzji, mającej na celu stworzenie paneuropejskiego giganta pomiędzy włoskim bankiem UniCredit i niemieckim Commerzbankiem".

- Decyzja podjęcia wspólnej inicjatywy przez firmy Airbus, Leonardo jak i Thales Alenia Space wynika z potrzeby połączenia istniejących kompetencji w branży kosmicznej i zawalczenia o projekty oraz programy kosmiczne na poziomie poszczególnych państw. Jest to odpowiedź na rosnącą konkurencję ze strony USA oraz Chin - powiedział w rozmowie z PAP Paweł Fleisher, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego. Stwierdził on również, że dotychczasowe inicjatywy europejskie w tej dziedzinie, takie jak IRIS, w swych założeniach są już nieaktualne względem współczesnych potrzeb.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen według Politico popiera projekty konsolidacji europejskich gigantów lotniczych. Stworzenie wspólnego podmiotu firmy Airbus, Leonardo jak i Thales Alenia Space nazwane "Project Bromo" wymagałoby jednak szerszej zgody UE, której zasady konkurencji ograniczają monopolizację rynków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przemysł
kosmos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Jacek K.
miesiąc temu
żadnych starlinków, żadnych tesli w Europie, a Mask niech zapakuje się w tą swoją rakietę i odleci na marsa. I będzie spokój!
Przemyslaw P.
miesiąc temu
Super a polska powinna zrezygnowac z zakupu 5000 starlinkow
Ewa
miesiąc temu
Co oni bredzą, a gdzie byli wcześniej...
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
olo
miesiąc temu
unia zrobi to ,zrobi tamto a na koniec jak mówią potocznie "spuści spodnie i się ze....a". Jedno podstawowe pytanie : Skąd na to wszystko wezmą pieniądze ? Skoro wzrost gospodarczy państw UE balansuje na krawędzi recesji i średnio wynosi 0,5% PKB. Te 800mld euro skąd wezmą , kasa pusta. Pożyczać nikt się nie kwapi a i obligacji UE też nikt nie będzie kupował . Widząć w jakim stanie jest gospodarka UE. Pojawił się pomysł aby to ludziom w państwach UE posiadających oszczędności w bankach "pozamieniać ich oszczędności na obligacje". Pomysł nie jest nowy i "przećwiczony" w co niektorych państwach przed wojną.Aby nie "przynudzać" powiem jedno : "Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów dostatecznie obrażliwych na określenie tego co ci ludzie mieniący się politykami mówią i robią".
Buahahaha
miesiąc temu
A wszystko napędzane wiatrakami Siemensa :)
Jasne
miesiąc temu
Nie zapomnijcie, że to będzie z waszych prywatnych oszczędności, tak powiedziała Ursula von den layer...
NAJNOWSZE KOMENTARZE (37)
Ssss
miesiąc temu
Europa nic nigdy nie stworzy, chyba żeby ktoś odsunął od władzy oszołomów od ets, zielonych ładów i całej tej biurokracji. Europa to skansen i pośmiewisko całego świata. Europa nie rozwija się tylko cofa się w rozwoju bo trudno iść do przodu ze spętanymi nogami i kamieniem u szyi.
Janusz G.
miesiąc temu
😂🤣 Chcą stworzyć. W eurokołchozie od 15 lat dyskutują o wpływie na klimat zaprzestania zmiany czasu z zimowego na letni. Trochę krócej pracują nad opracowaniem limitów pojemności dla WC spłuczek, czy zastąpieniu papieru toaletowego słomą. No ale trzeba przyznać. Po 8 latach i kosztem 1,5 mld euro dla przemysłu, udało się przymocować nakrętki do butelek... Więc "chęć tworzenia" to w eurokołchozie coś dalekiego od realnego działania.
Jan
miesiąc temu
I super. Już nie kupuję amerykańskich produktów.
andy
miesiąc temu
lepiej póżno niż wcale.
widzu
miesiąc temu
A jeden taki mówił że kapitał nie ma narodowości
...
Następna strona