Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|
Partner materiału: BM BNP Paribas

Chcesz zacząć inwestować? Zacznij od wyboru dobrego rachunku. Ranking kont maklerskich 2023

42
Podziel się:

Czy inwestowanie jest dla każdego? Na pewno nie, bo oprócz posiadania kapitału, trzeba również być świadomym ryzyka i wykazać się pewną wiedzą finansową. W tym ostatnim pomoże nam jednak odpowiednie biuro maklerskie, które nie tylko pozwala na połączenie się z rynkiem kapitałowym poprzez rachunek inwestycyjny, ale również może bezpłatnie zaoferować wsparcie radą podczas pierwszych kroków.

Chcesz zacząć inwestować? Zacznij od wyboru dobrego rachunku. Ranking kont maklerskich 2023
Ranking kont maklerskich 2023 (Pexels)

Główną zaletą inwestowania jest to, że może być dostosowane do życiowej filozofii każdej osoby. Zaczynając od podejścia do ryzyka, poprzez wybór branż zgodnych z zainteresowaniem (np.: IT, służba zdrowia, odnawialne źródła energii), kończąc na indywidualnym oczekiwaniu względem zysków. Zyski podczas inwestowania na rynku kapitałowym z reguły wielokrotnie przewyższają możliwości dostępne na rynku lokat bankowych czy poprzez nabycie nieruchomości, ale należy mieć także świadomość, że fortuny nie zdobędzie się w okresie kilku dni, a ryzyko strat jest wprost proporcjonalne do poziomu oczekiwanych zysków, z pewnymi wyjątkami.

Jeżeli jednak zarobek, który można osiągnąć na bezpiecznych lokatach, nie jest dla nas satysfakcjonujący, to warto spróbować zacząć pomnażać kapitał inaczej.

Naczelną zasadą, która powinna przyświecać początkującym inwestorom, jest dywersyfikacja portfela, czyli lokowanie pieniędzy w różnych instrumentach, których wyniki zależą od różnych czynników. Dzięki temu można obniżyć ryzyko inwestycyjne. Nawet budując portfel z bezpiecznych produktów jakimi są obligacje skarbowe, można zbudować koszyk składający się z różnego rodzaju papierów wartościowych jak: krótkoterminowe, wypłacające zmienny kupon lub uzupełnić go o obligacje nieskarbowe emitentów o bardzo wysokim ratingu finansowym.

Zatem jak stworzyć optymalną strategię, a do tego maksymalnie ograniczyć koszty wejścia? Pomoże w tym odpowiedni rachunek maklerski. Porównaliśmy 10 kont oferowanych przez bankowe biura maklerskie i wiemy, które z nich jest najlepsze.

Jak porównywaliśmy konta maklerskie?

Każdy rachunek mógł otrzymać maksymalnie 23 punkty, a w rankingu porównywaliśmy oferty bankowych biur maklerskich, które realizują transakcje rzeczywiste, bez wykorzystywania dźwigni finansowej. Ocenę oparliśmy na trzech aspektach:

1. Koszty podstawowe – maks. 10 punktów za darmowe otwarcie rachunku i bezpłatne jego prowadzenie (gdy biuro pobierało opłaty, to było przyznawane proporcjonalnie mniej punktów).

2. Prowizje od zleceń – łącznie maks. 3 punktów za najniższe w całej stawce prowizje za realizację zleceń dla transakcji o wartości 10 tys. zł, dotyczące: akcji (PL), obligacji (PL) i akcji zagranicznych (UE). Im wyższa była prowizja, tym za zlecenie na danym instrumencie biuro otrzymywało proporcjonalnie mniej punktów.

3. Dodatkowe zalety – po 1 punkcie (łącznie 10), za: jak najniższą opłatę za korzystanie z notowań GPW w czasie rzeczywistym (miesięczny koszt dla 5 ofert), jak największą liczbę dostępnych rynków zagranicznych, możliwość założenia konta maklerskiego przez internet, dostępną aplikację mobilną, zawarcie umowy o doradztwo inwestycyjne online, świadczenie usługi doradztwa inwestycyjnego online oraz jej koszt, dostępne rekomendacje indywidualne, dostępną usługę zarządzania portfelem instrumentów finansowych, dedykowanego maklera oraz możliwość zapisów na inne produkty inwestycyjne maklerskie online.

I miejsce – BM BNP Paribas (18,67 pkt)

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Biuro Maklerskie BNP Paribas. Jego podstawowa zaleta to na pewno darmowe otwarcie rachunku i jego późniejsze prowadzenie (dotyczy klientów, który założą rachunek bankowy w BNP Paribas i podadzą adres e-mail do korespondencji).

Cechą wyróżniającą tę ofertę są również relatywnie niskie prowizje od zleceń – 0,35 proc. dla akcji w PLN i 0,15 proc. dla obligacji w PLN, co powinno zainteresować inwestorów, którzy chcą działać na polskim rynku. W przypadku akcji zagranicznych (UE) jest drożej, bo prowizja sięga 0,95 proc. Biuro jednak jednocześnie potwierdza, że transakcje dotyczące akcji na rynkach zagranicznych w praktyce funkcjonują na znacznie niższych stawkach z uwagi na ich negocjacyjny charakter. Realizowane są także w oparciu o wsparcie dedykowanego maklera. Dostępnych jest 8 giełd zagranicznych (obejmujących większą ilość krajów). Za korzystną stawkę (108,24 zł miesięcznie) można uzyskać dostęp do 5 ofert notowań GPW w czasie rzeczywistym.

Rachunek dostępny w ofercie BM BNP Paribas posiada wszystkie korzyści, za które przyznawaliśmy punkty w rankingu, co sprawia, że zdecydowanie ułatwia to rozpoczęcie "podróży" w świat inwestycji początkującym i tym, którzy cenią swój czas. Inwestorzy mogą bowiem:

·      założyć rachunek przez internet (dostępne dla klientów banku BNP Paribas),

·      korzystać z aplikacji mobilnej,

·      zawrzeć umowę o doradztwo inwestycyjne online,

·      otrzymywać rekomendacje indywidualne, dostosowywane do bieżącego salda rachunku i sytuacji klienta,

·      korzystać z usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych i pomocy dedykowanego maklera,

·      zapisywać się na inne produkty maklerskie (np. certyfikaty strukturyzowane) przez internet.

II miejsce – BM Alior Banku (18,13 pkt)

Zwycięzcy depcze po piętach Biuro Maklerskie Alior Banku, którego rachunek zajmuje drugie miejsce. Podobnie jak w BM BNP Paribas, otwarcie i prowadzenie konta jest za darmo. Wyższe są prowizje od zleceń na akcje w PLN i obligacje w PLN – odpowiednio 0,38 proc. i 0,19 proc. Relatywnie niewiele kosztują transakcje na akcjach zagranicznych, bo 0,29 proc.

Tę samą kwotę, co u zwycięzcy (108,24 zł miesięcznie), trzeba zapłacić za dostęp do 5 ofert notowań GPW w czasie rzeczywistym, a dostępnych jest 10 rynków zagranicznych.

Podobne zalety są dostępne również w BM Alior Banku, ale nie ma usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych, co jest kluczową funkcjonalnością dla wielu inwestorów, więc za to odjęliśmy punkt.

III miejsce – Biuro Maklerskie Pekao (18,11 pkt)

W Biurze Maklerskim Pekao również nie trzeba płacić za otwarcie rachunku, ale żeby być zwolnionym z opłaty za jego prowadzenie, należy mieć w Banku Pekao S.A. konto Świat Premium albo Private Banking.

Prowizje od zleceń są następujące:

·      akcje (PLN) – 0,38 proc.,

·      obligacje (PLN) – 0,19 proc.,

·      akcje zagraniczne (UE) – 0,29 proc.

Tańszy niż u poprzedników jest dostęp do notowań GPW w czasie rzeczywistym. Za 5 ofert trzeba zapłacić 88 zł miesięcznie. Inwestorzy mają również do dyspozycji możliwość inwestowania aż na 20 rynkach zagranicznych.

Osoby, które zdecydują się skorzystać z oferty BM Pekao, otrzymują następujące możliwości:

·      założenie konta przez internet,

·      korzystanie z aplikacji mobilnej,

·      rekomendacje indywidualne,

·      usługa zarządzania portfelem,

·      dedykowany makler,

·      zapisy na inne produkty maklerskie online.

Nie mogą za to ani zawrzeć umowy o doradztwo inwestycyjne online ani tym kanałem korzystać z takiej usługi. W tym celu trzeba udać się do placówki.

Ranking kont maklerskich 2023

W tabeli znajdują się podstawowe parametry innych rachunków maklerskich, które porównywaliśmy.

Miejsce

Dom maklerski

Suma punktów

Opłata za prowadzenie konta (roczna)

Prowizje od zleceń - im więcej punktów, tym taniej

Zalety - im więcej punktów, tym więcej korzyści

1

BM BNP Paribas (otwórz konto maklerskie)

18,67

0 zł

0,67

8

2

BM Alior Banku

18,13

0 zł

1,13

7

3

BM Pekao

18,11

0 zł

2,11

6

4

Santander BM

17,94

0 zł

0,94

7

5

DM Banku Ochrony Środowiska

17,13

0 zł

1,13

6

6

DM Banku Handlowego

14,11

0 zł

1,11

3

7

DM mBanku

11,92

50 zł

1,09

5

8

BM PKO BP

11,00

60 zł

1,00

5

9

DM Banku BPS

10,70

60 zł

1,70

4

10

Millennium DM

6,13

59 zł

0,04

1

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych nadesłanych przez biura maklerskie.

Trudno dziwić się temu, że w dobie cały czas rosnącej inflacji szukamy instrumentów, które pozwolą nam ochronić kapitał przed zgubnym wpływem wzrostu cen. Inwestowanie z pomocą specjalistów z biura maklerskiego na pewno daje na to szansę, ale z tyłu głowy zawsze trzeba mieć świadomość ponoszonego ryzyka. Dlatego z rozwagą należy podejść do wyboru instytucji, która poprowadzi nasz rachunek.

Partner materiału: BM BNP Paribas

ranking money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(42)
Alter
rok temu
Za Stanach gdzie inwestuje większość społeczeństwa takie zestawienie ma sens, w Polsce maklerzy będą namawiać cię na jak największe ryzyko, bo % od prowizji, a twoje straty ich nie obchodzą. W Polsce za mało ludzi inwestuje by bali się złej opinii.
bartuś
rok temu
Inwestowanie w tym dzikim kraju w cokolwiek to gigantyczne ryzyko. Rząd niewiarygodny ,prezes NBP amator , ministerka finansów dno, Kujda kapuś UB w zarządzie banku BGK . Jedyne takie dno w UE.
www
rok temu
Niestety brak wyników zysków za ostatni kwartał
qqq
rok temu
Generalnie pewny zysk to mają jedynie maklerzy i sprzedawcy bo mają% od transakcji..., czy idzie w gorę czy w dół jest bez znaczenia, dla tego naganiają i mamią wizją wielkich zysków.
Doradca Onlin...
rok temu
Witajcie! Jestem Doradcą Online PEKAO S.A. Chętnie odpowiem na wszelkie Wasze pytania odnośnie inwestowania w obligacje skarbu państwa. Pytania możecie zostawiać w komentarzach pod wpisem. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
...
Następna strona