Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Chiny dokręcają śrubę gospodarce. Wciąż przez COVID-19

9
Podziel się:

Chińskie miasta znów zacieśniają restrykcje w walce z koronawirusem. W Kantonie na południu kraju władze decydują się na zamknięcie kolejnych osiedli, a miliony ludzi kierowane są na obowiązkowe testy. W Wuhanie w środkowych Chinach 800 tys. osób z powodu zakazu nie może obecnie wychodzić z domów.

Chiny dokręcają śrubę gospodarce. Wciąż przez COVID-19
Koronawirus. Chiny nadal stosują politykę "zero covid" (PAP, PAP/EPA/WU HAO)

Liczba nowych zakażeń w Chinach jest niska w porównaniu z wieloma innymi państwami. Władze jednak obstają przy surowej polityce "zero covid" i nawet na niewielkie ogniska zakażeń reagują lockdownami i masowymi testami przesiewowymi.

Chiny wciąż stosują lockdown w walce z COVID-19

Przykład? W Kantonie na południu Chin zamieszkanym przez 18 mln osób w czwartek 27 października zamknięto kolejne osiedla, a w całym mieście od kilku dni prowadzone są obowiązkowe badania na COVID-19. W niektórych dzielnicach władze zamknęły siłownie i zakazały restauracjom obsługę klientów na miejscu.

Ognisko zakażeń wybuchło również w Wuhan, gdzie pod koniec 2019 r. zdiagnozowano pierwsze na świecie przypadki COVID-19. W mieście tym zgłaszanych jest w ostatnich dniach około 20 nowych zakażeń dziennie, a lokalne władze zakazały 800 tys. mieszkańców jednej z dzielnic wychodzenia z domów do niedzieli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Starcie światowych gigantów. "Gra toczy się o Południe. Dwa obozy budują sojusze"

W 2,5-milionowym Xiningu, stolicy prowincji Qinghai na północnym zachodzie Chin, pojawiły się informacje o niedoborach żywności i rosnących cenach towarów codziennego użytku. W walce z COVID-19 władze zamknęły część sklepów z warzywami i owocami - podała agencja Reutera.

Chiny obstają przy "zero covid"

Zaostrzenie walki z pandemią nastąpiło po zakończonym niedawno XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh). W jego trakcie przywódca kraju Xi Jinping bronił strategii "zero covid" jako elementu "totalnej ludowej wojny" przeciwko koronawirusowi.

Jednak surowe obostrzenia uderzają w działalność gospodarczą i wywołują niezadowolenie społeczne, ale według władz zapobiegają milionom potencjalnych zakażeń i zgonów na COVID-19.

Już dziś sytuacja gospodarcza Chin jest daleka od pozytywnej, a niepokój światowych inwestorów budzą też decyzje podjęte na zjeździe partii. Chiński przywódca Xi Jinping zerwał z tradycją i pozostał na stanowisku sekretarza generalnego na trzecią kadencję, choć dotychczasowi przywódcy ustępowali po dwóch.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Darek
rok temu
Czyli osłabiają światowa gospodarkę
Jemio
rok temu
Być może wiedzą coś więcej. Chiny nastawione na przyszłą dominację w świecie,nie podejmowały by kroków,osłabiających gospodarkę. Może to wiedza o możliwych mutacjach, bardziej agresywnych,i odpornych na szczepionki?
Lacert
rok temu
Politycy już dobrze wiedzą że idzie pandemia bo od miesiąca inwestują w akcje Biomed Lublin nie dajcie tym razem się wystraszyć!
Jan
rok temu
Jest to sprawdzanie wytrzymałości narodu. Albo się, łamią i walka o godność, albo śmierć bo są tak ulegli, że nie warci życia. To schemat z holocaustu jest. Uległość budzi pogarde i coraz większość chęć niszczenia. To robią chiny
A teraz
rok temu
niespodzianka :-) Oni już nigdy nie wyjdą z etapu budek kontrolnych. Co najwyżej zmieni się powód kontroli i zamykania całych osiedli i miast.