Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Cierpliwość wobec Węgier się wyczerpała. UE zaleca blokowanie środków

45
Podziel się:

Parlament Europejski po raz pierwszy uruchomił proces, który może wstrzymać 7,5 mld euro przeznaczonych dla Węgier. Domaga się od Komisji Europejskiej radykalnych działań dyscyplinujących wobec rządu Viktora Orbana. "Cierpliwość wobec Węgier się wyczerpała" - pisze Bloomberg i dodaje, że Wspólnota mierzy się z wewnętrznym "przeciwnikiem, wzmocnionym przez ropę Putina".

Cierpliwość wobec Węgier się wyczerpała. UE zaleca blokowanie środków
Premier Viktor Orban. (GETTY, Bloomberg)

Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę Radzie uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Oznaczałoby to zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy UE dla Budapesztu w związku z korupcją. Jak podała KE, "ma to zapewnić ochronę budżetu UE i interesów finansowych UE przed naruszeniami zasad praworządności na Węgrzech".

"Cierpliwość wobec Węgier się wyczerpała" - pisze Bloomberg i zwraca uwagę, że "UE konfrontuje się z przeciwnikiem, który został wzmocniony ropą Putina". Zaznacza również, że Węgry mają wciąż wsparcie w Polsce.

Amerykańska agencja przytacza wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który miał stwierdzić, że Polska będzie zdecydowanie sprzeciwiać się wszelkim działaniom instytucji europejskich, które zamierzają bezpodstawnie pozbawiać środki państwa członkowskie, w tym przypadku Węgry.

Pierwszy taki przypadek w historii

To pierwszy taki przypadek w historii UE, od kiedy ustanowiony został dwa lata temu mechanizm warunkowości, który ma chronić budżet wspólnoty przed korupcją.

Unia zwraca uwagę na nieprawidłowości w węgierskich przepisach, dotyczących zamówień publicznych, brak zabezpieczeń przed konfliktami interesów i nieskuteczna walkę z korupcją.

Komisja proponuje zawieszenie 65 proc. zobowiązań na trzy programy operacyjne w ramach polityki spójności. Jak podaje Reuters, te 7,5 mld euro to ok. 5 proc. szacowanego PKB na 2022 rok.

Rada ma teraz miesiąc na podjęcie kwalifikowaną większością głosów decyzji, czy przyjąć takie środki. W wyjątkowych okolicznościach termin ten można przedłużyć maksymalnie o kolejne dwa miesiące.

Węgry zaproponowały w ostatnich tygodniach utworzenie nowej agencji antykorupcyjnej w tym kraju. Sam Orban ocenił głosowanie Parlamentu jako "nudny żart".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
janek
5 miesięcy temu
tak tak, biedne Węgry, mała gospodarka, która okrada i okłamuje swoich obywateli i wspiera Rosję w ataku na Ukrainę i Europę. Niech UE rozprawi się z Orbanem, a potem pora na PiS.
gśląsk
5 miesięcy temu
Myśleć jak Niemcy i Francja, robić jak Niemcy i Francja, głosować jak Niemcy i Francja a nazwali to Unia Europejska. Wielka Brytania wystąpiła i zobaczymy czy i jak przeżyje
emeryt
5 miesięcy temu
Jeśli nam jest tak źle jest z Unią Europejską, to po prostu z niej wystąpmy! Większość w naszym parlamencie jeszcze jest...! To wystarczy!!!
POLAK
5 miesięcy temu
KONIEC PSEUDOUNI BLISKI
Huron
5 miesięcy temu
Orban i Kaczyński to wysłannicy Kremla, Jarosław specjalnie zabił swojego brata bo ten wolał spełniać wolę Jankesów i Izraela a Jarkaczyński wolał Rosję, bratobójstwo jak biblii, Kaon Zabił Abla dla władzy
...
Następna strona