Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Premier: nasza tarcza antyinflacyjna ulega ewolucji

11
Podziel się:

Te decyzje zostaną podjęte do końca grudnia. Najważniejszą tarczą energetyczną nie jest obniżony podatek VAT, tylko nasze zobowiązanie, że cena prądu będzie stała - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do pytania o przedłużenie obowiązywania tarcz antyinflacyjnych.

Premier: nasza tarcza antyinflacyjna ulega ewolucji
Premier Mateusz Morawiecki został zapytany o dalsze losy tarcz antykryzysowych (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

- Konstruujemy politykę tak, aby dodatki, ulgi, niższe ceny nośników energii trafiały w najbardziej właściwe ręce, z korzyścią dla najbardziej potrzebujących. Stąd dodatek węglowy dla wszystkich, którzy mają piece. Proporcjonalnie ta kwota 3 tys. zł będzie większą korzyścią dla tych, zarabiających mniej. To jest nasza filozofia i tego będziemy się trzymać - dodał Morawiecki.

Podkreślił, że koncepcja "tarcz", mających chronić przynajmniej częściowo przed skutkami wzrostu cen energii czy żywności, musi zostać zmieniona.

Nasza tarcza antyinflacyjna ulega ewolucji. Są to dziś wakacje kredytowe, tarcza energetyczna, dodatek węglowy, dodatek ciepłowniczy, dodatek gazowy. To są elementy naszej tarczy. Kwestie dotyczące działań rozpoczętych rok temu, zostaną przedyskutowane w grudniu. Wtedy zdecydujemy, czy zostaną przedłużone elementy tarczy antyinflacyjnej, antyputinowskiej - wyjaśnił szef rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozrzutna pomoc państwa. "Na pomyśle rządu ciąży skaza"

Tarcze zostaną?

W sierpniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który m.in. wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 roku. Wydłużenie działania tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. oznacza, że czasowo utrzymane zostaną obniżone stawki VAT dotyczące żywności, paliw, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.

We wtorek o kwestię dalszych losów tarcz antyinflacyjnych był pytany także rzecznik rządu. - Tak jak mówiliśmy od samego początku, w cyklu kwartalnym oceniamy aktualne zagrożenia związane z inflacją. Jesteśmy gotowi do tego, aby część tych rozwiązań przedłużyć - powiedział Piotr Müller w TVP1.

- Widzimy, co się dzieje choćby na rynku paliw, czy VAT na żywność, to są takie obszary, które są podstawowe i wokół nich będziemy się zapewne obracać - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Jankiel
2 lata temu
Ciekawe czy komentarze piszą Polacy.
Irek
2 lata temu
Niech przestaną kombinować i lawirować tylko niech obniżą te marże, które sobie narzucili. I tyle.
mi26
2 lata temu
podniesli ceny paliwa o 40% zmiejszyli stawke vat o 15% i opowiadają ze pomagają..
jak zawsze
2 lata temu
dzięki tarczą poska biedę klepie. rozdawnictwo rozumiem, jest ok. ale z jakiej racji dla bogatych tarcza. bogaci dostają na wszystko, bo urodzilo się dziecko, muszą dostawac po 1,000 co m-c. to na prąd, węgiel. to jakies plusy. z jakiej racji celebryci w pandemi dostawali--bo co--bo koncertów nie było. dla nierobów i alkocholików też są pieniądze. ja mam pensje 3,5 z nadgodzinami, jesli je mam, na reke moj mąż ok 3 tys. my nic nie dostajemy nigdy, bo my co jestesmy. bogatym sie nalezy, takim jak nic. na leczenie panstwo nie ma pieniedzy, ale na rozdawnictwo tym co nie powinno byc to pieniądze panstwo ma. ja mieszkam w bloki, kto mi na cos chociaz raz dał pieniądze. nikt nigdy bo mi sie od panstwa nic nie nalezy. emereci tez co chwile cos dostaja. za co, dlaczego
Brawo brawo
2 lata temu
14 "emerytura" mojego ojca...całe 163 złote...teraz ze szczęścia nie wie na co je ma wydać- tyle forsy