Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
28.05.2020 19:14

Co po koronawirusie? Raport przedstawia cztery drogi, którymi może pójść świat

Najnowszy raport Salesforce i Deloitte wskazuje cztery scenariusze rozwoju wydarzeń po wygaszeniu pandemii koronawirusa. Z analizy wynika, że najważniejszym dla światowej gospodarki będzie moment, w którym nastąpi jej ożywienie. Wariant optymistyczny zakłada końcówkę 2020 roku, zaś pesymistyczny - rok 2022.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Raport wskazuje, że światowa gospodarka po pandemii zmieni się znacznie (zdj. ilustracyjne).

Raport Salesforce i Deloitte, do którego wyników dotarł portal branżowy dlahandlu.pl, wskazuje, że przyszłość świata jest zależna w dużym stopniu od tego, jak elastyczni okażą się przywódcy poszczególnych państw. Od ich porozumienia oraz współpracy bowiem zależy szybkość ożywienia gospodarki całego globu.

Pierwszy wariant, nazwany "Przelotną burzą", zakłada, że ożywienie gospodarcze nastąpi jeszcze w końcówce roku 2020. Druga połowa roku 2021 będzie stała pod znakiem przyspieszenia gospodarki światowej.

Jednak by ten scenariusz mógł wejść w życie, przywódcy światowi musieliby skoordynować swoje działania, by wyeliminować wirusa SARS-CoV-2 szybciej, niż oczekiwali epidemiolodzy. Autorzy raportu wskazują, że nawet w takim przypadku nie będzie możliwe zminimalizowanie strat, które odczują małe firmy i osoby o niskich dochodach.

Zobacz też: Otwarcie nieba nad Polską być może w połowie czerwca

Kolejny scenariusz ("Późniejsze odbicie zmienia dotychczasowe modele działania") zakłada, że ożywienie nastąpi dopiero pod koniec 2021 roku, a dopiero w połowie 2022 roku przyspieszy. Tyle trwający kryzys będzie dużym obciążeniem dla funkcjonowania państw, co wymusi zmiany na porozumieniach między poszczególnymi krajami oraz w przypadku partnerstw publiczno-prywatnych.

Trzeci wariant ("Kierunek Daleki Wschód") przewiduje już przełom w skali globalnej. On także zakłada, że kryzys ustąpi pod koniec 2021 roku, ale jednocześnie z jego skutkami szybciej poradzi sobie Wschód. Przy takim obrocie spraw, sparaliżowany skutkami koronawirusa Zachód będzie musiał oddać dotychczas dzierżoną palmę pierwszeństwa Chinom i Azji Wschodniej.

Ostatnie przewidywanie jest zarazem tym najczarniejszym. "Samotne wilki" bowiem zakładają, że ożywienie gospodarcze nastąpi nie wcześniej niż w połowie 2022 roku, a to z powodu m.in. mutującego wirusa, który wydłuża pandemię.

Realizacja czwartego scenariusza oznacza, że państwa zaczną się izolować, a także minimalizować współpracę. Doprowadzi to m.in. do ścisłej kontroli nad importem, a także zwiększoną kontrolą państw nad biznesem. Kraje będą dążyć do niezależności energetycznej i żywnościowej, co odczują ich obywatele poprzez rosnące rachunki.

Raport "The world remade by COVID-19. Scenarios for resilient leaders, 3-5 years" ("Świat zmieniony po COVID-19, Scenariusze dla elastycznych przywódców na następne 3-5 lat") został opracowany przez Salesforce i Deloitte.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, koronawirus, koronawirus kryzys, SARS-CoV-2, COVID19, Covid-19, deloitte, Salesforce, raport, gospodarka światowa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2020

TwI wlasnie przez takie gadanie o zmianie swiata nie wierze w zadnego korona swirusa. Ktos robi sobie biznes i kreci calym swiatem przez niegrozny … Czytaj całość

28-05-2020

Uczoności sołtysa KierdziołkaUkładanie prognoz dluższych niż kazanie księdza w kościele to do domena różnych Francysów Fukuyamów i Zdzichów spod budki... Cie choroba.

29-05-2020

InformatykCi, którzy wdrożą rozwiązania oparte o protokół blockchain wygrają. Ale to wiąże się ze zwolnieniami niewykwalifikowanych urzędników, posłów, oraz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)