Notowania

kobiety
18.01.2020 09:45

Coraz mniej Polek ma pracę. Aktywność zawodowa kobiet nad Wisłą leci na łeb na szyję

Od 2016 roku spada aktywność zawodowa Polek. Pracuje lub aktywnie szuka pracy zaledwie 63 proc. z nich – to jeden z najgorszych wyników w Europie. Nie pomaga w tym "tradycyjne" myślenie – ponad trzy czwarte rodaków uważa, że miejsce kobiety jest w domu, przy dzieciach. Niewiele robi państwo, w którym kobiety nie mają po prostu szans na pogodzenie roli matki i ambicji zawodowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
75 proc. niepracujących kobiet jako powód pozostania w domu podaje dzieci i inne obowiązki rodzinne

Według danych Eurostatu największy udział aktywnych zawodowo kobiet jest na Islandii ( 85 proc.), w Szwecji (81 proc.) i Szwajcarii (80 proc.). Na drugim biegunie jest m.in. Polska (63 proc.), Chorwacja (62 proc.), Grecja (60 proc.), Rumunia (58 proc.) i Włochy (56 proc.).

Polska staje się krajem, którego mieszkańcy pracują coraz krócej, coraz szybciej przechodzą na emeryturę i coraz dłużej pobierają (niskie) świadczenia.
Tych państwa nikt do pracy nie chce. Ekspert: "w Polsce dyskryminuje się pracowników 50+"

Według analizy Instytutu Badań Strukturalnych "Jak zwiększyć aktywność zawodową kobiet w Polsce?" cytowanej przez Wyborczą, Polki nie mają wielkiego wyboru. Dwie na trzy gminy w Polsce nie dysponują żadnymi miejscami opieki nad dziećmi do 3. roku życia, 77 proc. Polaków uważa, że rolą kobiety jest praca w domu i opieka nad dziećmi. Jednak 37 proc. biernych zawodowo kobiet chciałoby pracować, ale nie ma co zrobić z dziećmi.

Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

W ten sposób tracimy wszyscy. Gdyby udało się zaktywizować Polki do poziomu krajów skandynawskich, na naszym rynku pracy pojawiłoby się dodatkowe 700 tys. kobiet. Powodem, dla którego nie pracują, są najczęściej dzieci – twierdzi tak trzy czwarte niepracujących Polek. W kraju jest ciągle za mało żłobków i przedszkoli. Jedynie 10 proc. maluchów do 3 roku życia ma jakiekolwiek szanse na miejsce w żłobku, na wsi do przedszkoli chodzi ledwie połowa dzieci.

Nie pomagają też pracodawcy, którzy nie uwzględniają potrzeb pracowników podczas ustalania godzin pracy. Możliwość dopasowania godzin pracy do zajęć dziecka (np. w świetlicy) ma zaledwie 12 proc. kobiet (unijna średnia to 40 proc.). W małych miastach i na wsiach tylko 7 proc. ma coś do powiedzenia w kwestii godzin pracy.

500 Plus może pomóc kobietom w powrocie do pracy
Nowe 500+ przywróci kobiety do pracy. Zaskakujące wyniki badania

Wyborcza pisze, że obszarem, w którym Polska ponosi największą klęskę, jest zatrudnienie kobiet po 50. roku życia. Wśród kobiet pomiędzy 50. a 59. rokiem życia pracuje albo szuka pracy tylko co druga kobieta - aż połowa korzysta bowiem ze świadczeń przedemerytalnych, część z kolei opiekuje się wnukami i wymagającymi opieki rodzicami swoimi i partnera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2020

BabciaOdkąd jest 500+, to po co mamuśki mają się fatygować do pracy.

19-01-2020

LudzieMoja zona dostala oferte pracy za 2300 po odjeciu 1000 na opieke nad dzieckiem i 700 na dojazd do pracy to oboje stwierdzilismy ze lepiej niech … Czytaj całość

19-01-2020

JaRząd płaci kobietom za leżenie i rozkładanie nóg to niech się nie dziwi.Człowiek jest tak skonstruowany, że w większości przypadków woli się nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (111)