Krzysztof Gawkowski powiedział, że cyberataki zawsze mogą się zdarzyć, ale on jest spokojny o przebieg wyborów prezydenckich, których pierwsza tura zostanie przeprowadzona w najbliższą niedzielę, 18 maja.
Wybory prezydenckie. "Mamy mocną cybertarczę"
- Mamy mocną narodową cybertarczę, która chroni nas i będzie chroniła. Monitoring będzie 24 godziny na dobę, będziemy czujni - tak na pytanie ws. obaw o ewnetulny cyberatak w trakcie wyborów prezydenckich odpowiedział na Kongresie Impact'25 wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pytany był także o pojawiające się w internecie oferty sprzedaży fałszywych mDowodów w aplikacji mObywatel.
- Mamy najlepszą aplikację państwową w Europie. Jest super bezpieczna i sprawdzona - powiedział wicepremier.
I przypomniał, że za posługiwanie się fałszywym dowodem tożsamości czy to jest dowód osobisty, czy mDowód grozi do pięciu lat więzienia. - To nie jet bezkarne - otrzegł minister cyfryzacji.
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że NASK i COI stale monitorują sieć i na bieżąco zgłaszają nielegalne oferty odpowiednim organom.
mObywatel na wybory. Nowa funkcja na jeden dzień
18 maja, w dniu wyborów prezydenckich, aplikacja mObywatel zyska nową funkcję weryfikacji mDowodu. Użytkownicy będą mogli zeskanować kod QR, aby potwierdzić swoją tożsamość.
Aby skorzystać z nowej fukcji konieczna będzie aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji.
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Cyfryzacji oraz Krajowego Biura Wyborczego, podczas nadchodzących wyborów prezydenckich tożsamość wyborców korzystających z mDowodów będzie weryfikowana za pomocą najbezpieczniejszej metody: kryptograficznej. Polega ona na zeskanowaniu przez wyborcę kodu QR, który zostanie mu okazany w obwodowej komisji wyborczej. Metoda ta pozwala na pewną i skuteczną weryfikację autentyczności mDowodu oraz zgodności danych jego okaziciela.
Funkcja będzie dostępna tylko przez jeden dzień.
Ponad 9,3 miliona Polaków korzysta już z aplikacji mObywatel.