Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Czarnek chce zmieniać edukację. Broniarz: musimy znaleźć odwagę na sprzeciw

193
Podziel się:

My, nauczyciele, musimy znaleźć w sobie odwagę cywilną, by powiedzieć "nie" - tak Sławomir Broniarz komentuje nowe propozycje ministra edukacji Przemysława Czarnka. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" część pomysłów szefa MEiN nazywa "skrajnymi rozwiązaniami".

Czarnek chce zmieniać edukację. Broniarz: musimy znaleźć odwagę na sprzeciw
Nadchodzą zmiany w edukacji. Sławomir Broniarz: musimy powiedzieć "nie". (PAP, Tomasz Gzell)

Sławomir Broniarz w rozmowie z "DGP" odpowiedział na szereg pytań dotyczących oświaty w Polsce. Dotyczyły one m.in. edukacji zdalnej. Prezes ZNP zaprzeczył, jakoby ministerstwo konsultowało ze związkowcami wprowadzenie edukacji zdalnej. Podkreślił też, że nie jest zwolennikiem pomysłu zakładającego, że uczniowie będą powtarzać obecny rok szkolny.

- Dzieci nie były niczemu winne, choć to one zapłaciły - powiedział Sławomir Broniarz. - Jestem przeciwnikiem wmawiania dzieciom, że to jest rok stracony, że są one straconym pokoleniem, że przez rok zdalnej edukacji niczego się nie nauczyły. Stygmatyzowanie dzieci, mówienie, że są covidowym pokoleniem, tylko im szkodzi. Powtarzanie roku nic by nie dało - ocenił.

W rozmowie pojawił się również wątek psychologów. Dziennikarze zwrócili uwagę na fakt, że przedstawiciele tego zawodu są zdania, że nawet praca po 12 godzin dziennie nie sprawi, że uda im się przyjąć wszystkich młodych pacjentów.

Zobacz także: Wysoka inflacja. Minister Semeniuk: Problem? Jaki problem?

- Minister Czarnek powiedział, że daje na pomoc psychologiczną i pedagogiczną 187 mln złotych. Gdyby powiedział, że dwa miliardy zamiast na TVP idą na ratowanie dzieci, to by może zrobił jakiś dobry uczynek. I żeby jeszcze te dzieci i młodzież, które właśnie wróciły do szkół, mogły liczyć na tę pomoc od razu - odpowiedział Sławomir Broniarz.

Prezes ZNP stwierdził również, że gdyby dziś był dyrektorem szkoły lub nauczycielem, to końcówkę roku szkolnego poświęciłby na rozmowy z uczniami o ich potrzebach i o tym, jakiego wsparcia potrzebują. Przypomnijmy, że od kilkunastu dni wszyscy uczniowie powrócili do edukacji stacjonarnej.

- Z ministerstwa tylko słychać, że lekcje religii, że więcej historii, że nowe przysposobienie do życia w rodzinie, że nowy kanon lektur, że podstawa programowa puchnie. I nie ma odpowiedzi na pytania, dlaczego nie została zmieniona ta podstawa programowa, dlaczego nie uczymy dzieci, że przyrodę należy chronić, ale każemy im wiedzieć, jakie są rzęski pantofelka - wskazał Broniarz w rozmowie z "DGP".

Potwierdził też, że związki dostały do zaopiniowania dokument dotyczący poszerzania kwalifikacji dla nauczycieli uczących przysposobienia do życia w rodzinie.

- Nie mamy programu nauczania, nie wiemy, na jakich wartościach będzie oparty, na jakich podstawach. Wiemy tylko, że nauczyciele mogą brać udział w kursach dokształcających - podkreślał Sławomir Broniarz.

- Mam nadzieję, że minister Czarnek pokaże treści, jakie będą wykładane. Diabeł tkwi w szczegółach. I to w prawicowych szczegółach. Przecież wszyscy widzimy, że polityka edukacyjna skręca w prawo. I to radykalnie w prawo. Pytanie tylko, jak się zachowają w tej sytuacji nauczyciele - dodał.

Przyznał, że ma nadzieję, iż "spora część nauczycieli będzie miała odwagę protestować i reagować na wszelkie próby upolitycznienia edukacji".

- Jestem absolutnie przekonany, że my, nauczyciele, potrafimy znaleźć w sobie odwagę cywilną, by w przypadku skrajnych rozwiązań narzuconych przez ministra edukacji, powiedzieć: "Nie, to szkodzi polskiej szkole, szkodzi dzieciom, szkodzi także temu krajowi, to Polsce szkodzi!" - stwierdził jednoznacznie szef ZNP.

- Minister edukacji był ostatnio gościem w Telewizji Trwam i mówił, że uczniowie powinni chodzić do muzeów. I nawet wyliczył te placówki. Ciekawe, że w jego wyliczance nie znalazło się Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a tylko muzea związane z określoną opcją polityczną, łącznie z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i muzeum zorganizowanym przez ojca Rydzyka w Toruniu - wskazywał prezes ZNP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(193)
Sąsiadka
rok temu
Nie gadajcie tak na nauczycieli. Mojej sąsiadki, która pracuje w szkole, nie widziałam przez cały zdalny okres. Myślałam, że się wyprowadziła. Komputery są czasochłonne. Ona na serio pracowała.
Uradowana
rok temu
Dawać mi te 8h! Po 8h fajrant, bez sprawdzania, rad i stalkerow wieczorami. Biorę! Laptop w pracy sluzbowy, 26dni urlopu kiedy chcę. Bierzcie sobie te ferie i wakacje. Dawać mi te 8h,biorę! :D
Uradowana
rok temu
Dawać mi te 8h! :D Po 8h fajrant i koniec ze stalkerami zwanymi rodzicami i/lub dyrekcją, koniec z papierami i radami po 15.30. Biorę w ciemno; bierzcie te wakacje. Laptop szkolny. 26 dni urlopu kiedy chcę! Biorę!
Bezkomentarza
rok temu
Rok dla podratowania zdrowia? Zupełnie niezrozumiałe, bo niby co ich tak sponiewierało? Dzieci? Hahaha, a to dobre. A cóż maja powiedzieć biedni np. lekarze pracujący po kilkanaście godzin dziennie z upierdliwymi ludźmi i oczywiście masa osób pracujących w innych zawodach...
Avalon
rok temu
Broniarz i Czarnek - dwaj grabarze polskiego systemu edukacji. Dwie strony tego samego medalu.
...
Następna strona