Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Czechy. Szykuje się tłok na granicach. Nowy pobór myta może spowodować wielokilometrowe kolejki

46
Podziel się:

1 grudnia Czesi zmienią system poboru myta na swoich autostradach i drogach. I już teraz boją się, że ruch na ich drogowych przejściach granicznych całkowicie się załamie.

Po 1 grudnia polskie ciężarówki mogą mieć problem z wjazdem do Czech.
Po 1 grudnia polskie ciężarówki mogą mieć problem z wjazdem do Czech. (Materiały prasowe, GDDKiA)

Przewoźnicy mają coraz mniej czasu. Do 1 grudnia muszą zainstalować w samochodach nowe urządzenia służące do naliczania czeskich opłat drogowych. Po pierwszym grudnia, jeśli na czeskiej drodze znajdzie się ciężarówka bez nowego urządzenia, przewoźnikowi grozi 16 tys. złotych kary.

Nowe urządzenia należy założyć we wszystkich pojazdach o powyżej 3,5 tony, używanych do transportu na terenie Czech.

Przewoźnicy powinni dokonać rejestracji za pośrednictwem operatorów kart paliwowych lub bezpośrednio na stronie www.mytocz.eu. W przypadku rejestracji internetowej, nowe jednostki pokładowe zostaną bezpłatnie wysłane na wskazany adres nie tylko do Czech, ale też do Polski, Niemiec, Austrii i Słowacji. Przed wysłaniem urządzenia przewoźnik musi wpłacić kaucję zwrotną w wysokości 2468 CZK (około 400 PLN). Przewoźnicy mogą również dokonać osobistej rejestracji pojazdów w ponad 200 Punktach Obsługi Klienta na terenie Czech.

Zobacz także: Obejrzyj: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

Po przejściu na nowy system, podstawowe zasady funkcjonowania systemu opłat drogowych w Republice Czeskiej pozostają niezmienione. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i odległości przejechanej po drogach płatnych. Od 1 grudnia 2019 r. nie dochodzi do zmian w zakresie dróg płatnych.

W starym systemie zarejestrowanych jest prawie pół miliona pojazdów (dokładniej 458 tysięcy, z tego najwięcej z Polski – 118 tysięcy). Jednakże dziesięć dni przed startem nowego systemu zostało doń zapisanych jedynie ćwierć miliona. Pozostałych ponad 200 tysięcy oznacza milion minut, czyli prawie dwa lata. Podzielone przez 41 punktów rejestracyjnych oznacza 17 dni nieprzerwanego rejestrowania na każdym z nich. Ponieważ jednak nie da się tego robić nieprzerwanie, oznacza to tygodnie niezbędne dla dokończenia rejestracji - informuje Deutsche Welle.

Za nowy system odpowiada czesko-słowackie konsorcjum CzechToll i SkyToll. Zacznie on działać 1 grudnia na autostradach, a od 1 stycznia 2020 r. również na drogach pierwszej kategorii. Jest połączeniem globalnego systemu satelitarnego pozycjonowania (GNSS) z technologią mikrofalową (DSRC). Dzięki zgodności z wytycznymi Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej, w przyszłości możemy liczyć na włączenie Czech do jednolitego systemu rozliczania opłat drogowych w Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
Majkel
4 lata temu
Na jakich granicach? Może autor doprecyzuje co ma na myśli? :)
Kt
4 lata temu
Prawdziwi przeciwnicy PiS dobrowolnie deklarują pobieranie emerytury od 67 r. życia.
KAMIL 0-12345...
4 lata temu
NO NAPEWNO!!! AUTOSTRADY!!!!!
Inka
4 lata temu
Pesymizm na tym portalu aż kipi
Mitko
4 lata temu
a co z osobowymi?
...
Następna strona