Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAB
|
aktualizacja

Członek RPP: inflacja wymknęła się spod kontroli

42
Podziel się:

- Inflacja naprawdę wymknęła się nam spod kontroli, to widać gołym okiem - mówił w poniedziałek w wywiadzie telewizyjnym Ludwik Kotecki, który zasiada w Radzie Polityki Pieniężnej, decydującej o wysokości stóp procentowych.

Członek RPP: inflacja wymknęła się spod kontroli
- Prognoza Komisji Europejskiej na przyszły rok pokazuje, że Polska i Węgry będą miały najwyższą inflację w UE i to dwucyfrową - wskazuje Ludwik Kotecki z RPP (PAP, Leszek Szymański, Paweł Supernak)

- Bez działań po stronie polityki pieniężnej nie opanujemy tej inflacji. Bo ona naprawdę wymknęła się nam spod kontroli, to widać gołym okiem. Prognoza Komisji Europejskiej na przyszły rok pokazuje, że Polska i Węgry będą miały najwyższą inflację w UE i to dwucyfrową. Pozostałe kraje będą schodzić z inflacją do poziomów jednocyfrowych - mówił Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Kotecki: podwyżka o 25 pkt? "Potrzebne są bardziej stanowcze decyzje"

Na temat inflacji wypowiadał się też w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

- Jeśli się komuś wydaje, że w tym roku inflacja rosła szybko, to może być dopiero zaskoczony zakładaną przez NBP bardzo silną ścieżką obniżania się inflacji w 2023 r., bo ona ma być szybsza. To moim zdaniem bardzo optymistyczne założenie - stwierdził Kotecki.

Jego zdaniem jednorazowa podwyżka stóp procentowych o 25 pkt nic nie daje.

Potrzebne są bardziej stanowcze decyzje. Inaczej będziemy borykać się z inflacją jeszcze kilka lat. A jej koszty są olbrzymie, dewastujące, chyba jeszcze nieuświadomione przez większość społeczeństwa - ocenił.

- Niestety myślę inaczej niż większość rady, przynajmniej dziś, że skoro rada dopuściła do inflacji prawie 20 proc., to teraz są potrzebne stanowcze działania. Przy czym orientowałbym się na inflację bazową, która wynosi obecnie ok. 11 proc. - dodał, odpowiadając na pytanie, jak widziałby dziś poziom stóp procentowych.

Przypomnijmy: w środę Rada Polityki Pieniężnej drugi raz z rzędu nie podniosła stóp procentowych, utrzymując je na dotychczasowym poziomie 6,75 proc. Następnego dnia na zwyczajowej konferencji Adam Glapiński, prezes NBP, mówił, że inflacja będzie schodzić do celu stopniowo przez najbliższe trzy lata. - NBP nie jest winien inflacji w Polsce - zapewiał szef banku centralnego.

Glapiński mówił, że inflacja bazowa pozostanie - póki co - wysoka, a może też nawet wzrosnąć w styczniu lub lutym. - Jednak zgodnie z naszą projekcją, od drugiego kwartału przyszłego roku inflacja będzie się obniżać - dodał.

Premier Morawiecki: jestem przekonany, że będziemy w stanie opanować inflację

W poniedziałek o inflację pytany był też premier Mateusz Morawiecki.

- Jestem przekonany, że razem z Narodowym Bankiem Polskim, z coraz bardziej restrykcyjną polityką fiskalną, regulacyjną, będziemy w stanie opanować inflację i że będzie ona - zgodnie z prognozami większości instytucji analizujących - od II połowy przyszłego roku będzie w trendzie spadającym - mówił szef rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Błąd RPP? "Tak. Już teraz nasze dochody nominalne spadły o blisko 18 proc."

- Konia z rzędem temu, kto przewidzi dokładnie, co stanie się w 2023 r. Nikt tego nie wie. My staramy się iść drogą środka i przewidywać to, co jest najbardziej prawdopodobne i w oparciu o to budować scenariusze budżetowe, fiskalne czy inwestycyjne - tłumaczył premier, odpowiadając na pytanie o to, w które prognozy są mu bliskie - NBP czy Komisji Europejskiej, pokazujące, że wzrost gospodarczy będzie mniejszy niż szacowano, a inflacja wyższa niż planowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
gfhj
8 miesięcy temu
Aborcja a teraz to - recepta na przegraną.
wb.
8 miesięcy temu
Nie tylko inflacja w Polsce "wymknęła" się z pod kontroli. Od lat, z pod kontroli wymknęły się piwowskie rządy przyjmując postać partyjnej, niby legalnej mafii opanowującej po kolei kolejne dziedziny życia politycznego i gospodarki, powoduje upadek demokracji, kryzys gospodarczy, wysoką i wciąż, podstaną inflację, lawinowo rosnące koszty rządzenia, ogromne zadłużenie państwa i spadek zamożności społeczeństwa Tak drogiej/finansowo/ władzy, jak piwowska, Polska jeszcze nie miała ani takiego złodziejstwa nawet przed 1089 rokiem.
Marek
rok temu
Czasy bardzo ciężkie, pierwszy raz w karierze zastanawiałem się nad kredytem, aby utrzymać firmę. Jednak wygrał faktoring Finea.
Patriota44
rok temu
populizm pełną parą, no ale za rok wybory, także spodziewam się pozytywnego zaskoczenia. Z takimi ekspertami to ciężko jakkolwiek czuć oparcie w tym kartonowym kraju, gdzie przedsiebiorca jest nic nie warty.musialem skorzystać z efaktora bo kolejny kredyt to juz zapomnij, no ale teraz da się działać
xyz
rok temu
Czyli to jednak Ukraina zaatakowała wczoraj Polskę?
...
Następna strona