Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Czternasta emerytura. Rząd zajmie się projektem

96
Podziel się:

We wtorek rząd zajmie się projektem w sprawie czternastej emerytury. Wcześniej Rada Ministrów zapowiadała, że chce, by Sejm zajął się projektem w maju. Czternastki mają trafić do seniorów jesienią.

Czternasta emerytura. Rząd zajmie się projektem
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. We wtorek rząd zajmie się "czternastkami" (East News, Tomasz Jedrzejowski/REPORTER)

Rząd ogłosił na początku roku, że czternasta emerytura ma być świadczeniem wypłacanym już co rok. Projekt ustawy o wprowadzeniu corocznej wypłaty czternastej emerytury trafił w marcu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Kolejne dodatkowe emerytury mają być finansowane z budżetu państwa, z zachowaniem rozwiązania przejściowego dla 2023 r., w którym pieniądze na ten cel płyną z Funduszu Solidarnościowego.

"Dla polityki społecznej państwa istotna jest ochrona seniorów przed ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Podejmowane przez rząd działania ukierunkowane są na poprawę sytuacji finansowej emerytów i rencistów, w tym w szczególności najuboższych świadczeniobiorców" - napisali autorzy projektu w uzasadnieniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejska emerytura w Polsce. "Będzie odporna na zakusy polityków"

Czternaste emerytury. Szczegóły projektu

Z zamieszczonej informacji wynika, że na pełną kwotę czternastek (równą minimalnej emeryturze - 1588,44 zł) będą mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto.

W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Takie same zasady obowiązywały przy wypłacie tego świadczenia w 2022 r.

Według szacunków pełną kwotę świadczenia otrzyma około 7 mln osób. Łącznie do czternastek uprawnionych jest około 8,5 mln osób.

14. emerytura będzie wypłacona razem ze świadczeniem podstawowym w terminie wypłaty świadczeń. Jeżeli nie będzie to możliwe, to będzie wypłacana innym terminie w miesiącu wskazanym przez rząd.

Kto nie dostanie 14. emerytury?

A jaka ma być minimalna wysokość czternastki? W projekcie zapisano kwotę co najmniej 50 zł. Tym samym, jeśli kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

Czternastka nie będzie także przysługiwać świadczeniobiorcom, którym prawo do świadczeń zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
temida
4 miesiące temu
A ci co dużo lat pracowali i odprowadzali duże składki nic nie dostaną. O emeryturach stażowych ani słowa ci ludzie mają nie pobrać ani jednej. Gdzie ta sprawiedliwość!!!.W tym kraju najlepiej pracować na umowie najniższa krajowa reszta pod stołem w kopercie.
M---k
4 miesiące temu
Skoro to ma być 13 i 14 emerytura to niech będzie to 13 i 14 emerytura a nie jakaś drobna zapomoga. To co w tej chwili PiS oferuje to tylko niewielka część emerytury.
Www
4 miesiące temu
Gdzie emerytury stażowe chociaż po 44 l m i 39 l k
Odpowiedź !
4 miesiące temu
Dlaczego w czasie rządów PiS relacja wysokości mojej emerytury do wysokości średniego wynagrodzenia (które nie nadąża za inflacją) jest coraz gorsza a przecież emerytury są podobno waloryzowane i dlaczego 14 "emerytura" nie należy się wszystkim emerytom a 500 + wszystkim bez względu na wysokość dochodu ? Trudne pytanie ?
aza
4 miesiące temu
Cyniczne słowa, cyniczni ludzie.
...
Następna strona