Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Czy oszczędzanie naprawdę prowadzi do bogactwa?

8
Podziel się:

Stare powiedzenie mówi, że jeśli będziesz oszczędny, będziesz też bogaty. Czy jednak rzeczywiście dzięki regularnemu odkładaniu można dojść do stanu, który śmiało będzie można nazwać bogactwem? Czy 40 proc. Polaków, którzy systematycznie oszczędzają pieniądze, będzie bogaczami?

Czy oszczędzanie naprawdę prowadzi do bogactwa?
Czy oszczędzanie prowadzi do bogactwa? (unsplash.com)

Oszczędzanie a dążenie do bogactwa

Dzięki odkładaniu pieniędzy, z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc, można odłożyć dużą kwotę po pewnym czasie. Czy jednak jest to droga prowadząca do bogacenia się? I tak, i nie. Oszczędzanie jest ważne dla zbudowania pewnej poduszki bezpieczeństwa finansowego, ale czasem bywa i tak, że osoby odkładające tak bardzo skupiają się na oszczędzaniu, że nie korzystają z możliwości, jakie daje im życie. Zapominają, że warto inwestować posiadany kapitał. 

Kładzenie zbyt dużego nacisku na oszczędzanie, a zbyt małego na zarabianie czy inwestowanie najprawdopodobniej nie doprowadzi Cię do statusu bogacza. Prawdziwie bogaci ludzie koncentrują się na możliwościach zarabiania – więcej i więcej. Czy oszczędzanie się opłaca? Bez wątpienia, ale niekoniecznie będzie to jedyna droga do szeroko rozumianego bogactwa. 

Oszczędzanie vs. inwestowanie jako ścieżki do sukcesu finansowego

Odkładanie jest ważne, ponieważ pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego. Jednak nie jest to najczęściej dobra droga do pomnażania swoich środków. Bogactwo jest wynikiem efektywnego inwestowania.

Warren Buffet, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, twierdzi, że receptą na sukces finansowy jest oszczędzanie i inwestowanie – jednocześnie.  

Korzyści i pułapki w kontekście budowania majątku

Steve Siebold, autor książki "How Rich People Think", a jednocześnie milioner, zdradza pułapki, które powstrzymują ludzi przed tym, aby być bogatym. Zawarł w niej rozważania na temat szans na zbudowanie majątków. Są one wynikiem przeprowadzenia rozmów z 1300 bogatymi ludźmi. Siebold uważa, że każdy ma możliwość skutecznego dążenia do dużego majątku. Jednak trzeba ku temu chwytać okazje i unikać pułapek. 

Budowanie majątku jest możliwe głównie dzięki czerpaniu określonych korzyści z:

  • Efektywnej pracy – nigdy nie pracuj tylko ciężko. 
  • Inwestowania – poprzez akcje, fundusze inwestycyjne, waluty itp., ale miej na uwadze związane z tym ryzyko. 
  • Procentu składanego – nie pozwól, by Twoje pieniądze leżały bezczynnie na koncie, ponieważ wraz z upływem czasu tracą na wartości. Jeśli swoje zarobki ponownie zainwestujesz, osiągniesz korzyść w postaci zysków z procentu składanego.
  • Budowania różnych źródeł dochodów.
  • Wyrobienia sobie nawyku oszczędzania – możesz płacić sobie samemu z każdej pensji pewną część i odkładać na osobne konto.
  • Efektywnego zarządzania posiadanym budżetem – niezależnie od tego, czy Twoje dochody liczone są w setkach złotych czy w milionach, umiejętność równoważenia wydatków i dochodów jest nieoceniona do budowania bogactwa.

Dlaczego rozwój osobisty może być równie istotny co gromadzenie oszczędności?

Jak się wzbogacić? Inwestować w waluty, akcje, fundusze inwestycyjne, czy tylko oszczędzać w ramach lokat? Spróbuj zainwestować w rozwój osobisty – umiejętności, kompetencje i wiedzę. Dlaczego? Ponieważ będzie ona procentować w przyszłości. Lepsze wykształcenie, nowe zdolności przydatne w podejmowanej pracy pozwolą na zmianę zatrudnienia na takie, które przyniesie Ci wyższe dochody. Z tego względu rozwój osobisty w istocie może być równie ważny co odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. 

Jak zmiany gospodarcze wpływają na tradycyjne podejście do oszczędzania?

Tradycyjne podejście do oszczędzania zakłada, że należy budować poduszkę finansową i kapitał na czarną godzinę, z którego będzie można skorzystać w momencie, kiedy będzie taka konieczność. Jeśli jednak pojawiają się zmiany w gospodarce krajowej – rośnie bezrobocie, do tego dochodzi coraz wyższa inflacja i malejąca konsumpcja, wiele osób wpada w panikę. Recesja gospodarcza przyczynia się do zwiększenia skłonności ludzi do oszczędzania. Problem w tym, że wysokie ceny dóbr i usług skutecznie niweczą plany odkładania u osób, które mają niewielkie dochody. Zamiast odkładać, przekierowują swoje pieniądze na bieżącą konsumpcję, a jest to błędem. Należy szukać w budżecie domowym oszczędności, ale nie kosztem odkładania pieniędzy. 

Inwestowanie, kryptowaluty i inne alternatywy dla tradycyjnego oszczędzania

Tradycyjne oszczędzanie na lokacie bankowej czy koncie oszczędnościowym to jedno, ale warto je zestawić z nowoczesnymi sposobami na inwestowanie. Najlepiej, dla własnego bezpieczeństwa i zrównoważonego budowania portfela, część dochodów oszczędzać, a część przeznaczać na inwestycje. Można łączyć ze sobą różne walory, mniej lub bardziej ryzykowne. Należy zwrócić uwagę na nowoczesne metody pomnażania środków, takie jak inwestowanie w fundusze typu ETF, kontrakty na różnice kursowe CFD czy kryptowaluty, które szturmem zdobywają inwestorów. Wszystkie wiążą się niestety z podwyższonym ryzykiem utraty środków. Dlatego nie należy lokować w nie całego kapitału. 

Jak stworzyć zrównoważony plan finansowy uwzględniający zarówno oszczędzanie, jak i inwestowanie?

Lokaty w bankach? A może lepiej ulokować swoje pieniądze w obligacjach skarbowych lub po prostu odkładać je na konto oszczędnościowe? Sposobów na efektywne odkładanie oraz inwestowanie jest wiele. Kluczem do sukcesu rozumianego jako wzbogacanie się wraz z upływem czasu jest stworzenie planu finansowego, który będzie uwzględniał bieżące dochody z różnych źródeł, konieczne do poniesienia wydatki oraz inwestowanie czy oszczędzanie. Nawet jeśli kwota odkładana co miesiąc miałaby nie być zbyt wysoka, to i tak warto ją uwzględnić. 

Im dłużej będziesz oszczędzać pieniądze, tym większy kapitał zbudujesz. Inwestuj na rynkach, które rozumiesz. Poświęć czas na zrozumienie ryzyka wynikającego z podjęcia inwestycji. Nie działaj pod wpływem impulsu, tylko podejdź do budowania planu finansowego w sposób zrównoważony. Ustal, jakie ryzyko jesteś w stanie ponosić przy inwestycjach i staraj się nie wybierać bardziej ryzykownych walorów przy lokowaniu swoich środków. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
porady
oszczędzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Wera
2 miesiące temu
Oszczędzaj a 20 procent zabrali na inflacji a resztę na ciągłych kryzysach często sztucznych już to przerabiałem ją moi rodzice dziadkowie a życie jest jedno
...
4 miesiące temu
zależy od rządów i systemu.
Gość
8 miesięcy temu
Część pieniędzy, którą udało mi sie zaoszczedzic zainwestowałem w otwarte fundusze inwestycyjne z pomoca pana Piotra z zarabiajmypl. Resztę trzymam na czarną godzinę bo nie wiadomo kiedy mogą się przydać
Benek.
8 miesięcy temu
Oszczędzać to może poseł, senator,a Kowalski to sobie może pomarzyć o oszczędzaniu.
dvfs
8 miesięcy temu
Oszczędzaj ile wlezie a rząd to znacjonalizuje.