Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

"Czyste Powietrze" w nowej odsłonie. W programie nowe progi dochodowe i wyższe dofinansowanie

55
Podziel się:

Od wtorku rusza kolejna odsłona programu "Czyste Powietrze", która przewiduje podwyższenie progów dochodowych, jak i dofinansowania do wymiany pieca grzewczego i termomodernizacji. Maksymalna dotacja będzie mogła wynieść nawet 135 tys. zł. Jest warunek. Aby otrzymać pieniądze na kompleksową termomodernizację, trzeba wykonać audyt energetyczny budynku.

"Czyste Powietrze" w nowej odsłonie. W programie nowe progi dochodowe i wyższe dofinansowanie
Aby otrzymać pieniądze na kompleksową termomodernizację, trzeba wykonać audyt energetyczny budynku (Adobe Stock)

Program "Czyste Powietrze" rozróżnia przyszłych beneficjentów, a także wysokość dotacji na trzy kategorie - w zależności od dochodów osób, które mają korzystać ze wsparcia. Zmiana, która wchodzi w życie we wtorek, podwyższa progi oraz kwoty dotacji.

Próg dochodowy przy dofinansowaniu podstawowym wzrasta do 135 tys. zł (ze 100 tys. zł), a maksymalna kwota dotacji wyniesie 66 tys. zł, wobec 30 tys. zł dotychczas. Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy rośnie z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna dotacja w takim przypadku wzrośnie z 47 do 99 tys. zł.

Z kolei przy najwyższym wymiarze wsparcia progi rosną odpowiednio z 900 do 1 090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1260 do 1 526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Maksymalna dotacja w tym progu, przy tzw. pełnej termomodernizacji rośnie z 79 do 135 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za oknem niska temperatura. O tym musisz pamiętać, by zaoszczędzić na ogrzewaniu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczy, że aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w tym budynku. Należy też zrealizować w całości wariant z wykonanego audytu energetycznego gwarantujący osiągnięcie np. zmniejszenia zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40 proc., nie później niż do dnia zakończenia realizacji przedsięwzięcia.

Dostałeś dotację na wymianę kotła? Możesz składać drugi wniosek

Nowa oferta programu gwarantuje też dodatkowe dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1,2 tys. zł, które jest kosztem kwalifikowanym, ale nie jest wliczane do limitu maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć.

Nowa odsłona programu przewiduje, że beneficjenci, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła, będą mogli złożyć drugi wniosek, tym razem o dofinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych.

Fundusz przekazał ponadto, że inną ważną zmianą, która wychodzi naprzeciw obecnej sytuacji rynkowej, jest możliwość uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych w przypadku, gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu. W kolejnym etapie nastąpi eliminacja możliwości dofinansowania w ramach programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m sześc.

Dotacja na pół roku przed rozpoczęciem inwestycji

Nowe "Czyste Powietrze" wprowadza też zmiany w ofercie bankowej, czyli w Kredycie Czyste Powietrze. Taką pożyczkę z dotacją na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu będzie można uzyskać na inwestycje rozpoczęte do sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku w banku. Do tej pory kredyt z dotacją udzielany był na przedsięwzięcia rozpoczęte od daty złożenia wniosku o dofinansowanie w banku udzielającym kredytu.

Jak informowano pod koniec 2022 r., w programie "Czyste Powietrze" złożono ponad 530 tys. wniosków na blisko 10 mld zł dotacji, a zawarto umowy na ponad 8,3 mld zł. Wypłacono ponad 4 mld zł. Na rozliczenie inwestycji beneficjenci mają do 36 miesięcy stąd różnica pomiędzy kwotą wskazaną w umowach i kwotą wypłaconych środków. Budżet "Czystego Powietrza" to ponad 100 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
sssssssssssss...
rok temu
Najpierw niech kontrolują tych co mają pseudo szamba ekologiczne i pompują ten syf pod płoty i rowy.
Polak
rok temu
Jesteś politykiem i kupujesz stary dom, który następnie przepisujesz na niepracujące dziecko. Ono bierze kredyt, robi modernizacje i dostaje pełne dofinansowanie. I masz dom wyremontowany za darmo. Jak ktoś ma dochód 1200 na osobę to przez całe życie nawet na własny dom nie uzbiera.
Polak
rok temu
Dochód 1200 w gospodarstwie jednoosobowym, aby dostać dofinansowanie. Tyle to ja wydaje na samo jedzenie miesięcznie, a gdzie inne opłaty i życie? Nie mówiąc o uzbieraniu własnego wkładu w remont. Dla kogo są te pieniądze? Dla niepracujących rodzion polityków, które dostają domy i pieniądze na remonty jako darowizny?
Polak
rok temu
Są tylko 2 opcje, aby skorzystać z dotacji. Albo praca na czarno albo zarabianie z kradzieży.
Polak
rok temu
Trzeba rzucić pracę na rok, aby się załapać na te ich dotacje. Ludzie pracujący nie dostaną ani grosza.
...
Następna strona