Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Darmowe leki dla seniorów i dzieci. Minister podał datę

46
Podziel się:

Program darmowych leków dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia być może zostanie wprowadzony we wrześniu - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że plan jest taki, aby darmowe dla nich były wszystkie leki refundowane.

Darmowe leki dla seniorów i dzieci. Minister podał datę
Adam Niedzielski, minister zdrowia (PAP, Marek Zakrzewski)

Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek rano w RMF FM przypomniał, że pierwsze przymiarki do zapowiedzianego przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego programu darmowych leków dla osób po 65. roku życia i przed 18. rokiem życia mówiły o roku 2024.

Okazuje się jednak, że może stać się to już na jesieni.

Przygotowujemy rozwiązania legislacyjne, które będą jeszcze przyjęte w czerwcu i wtedy tak naprawdę zadecydujemy, czy ten program być może będzie dostępny już od września - poinformował minister zdrowia.

Jak przypomniał, grupa wiekowa objęta programem jest określona w ustawie, więc o zmianach w tej kwestii decyduje Sejm. Szef MZ decyduje zaś o zakresie darmowych leków.

Szef MZ zaznaczył również, że obecnie taki program obejmuje osoby powyżej 75 lat.

Nie wszystkie leki będą darmowe

Niedzielski wyjaśnił, że nie wszystkie leki będą darmowe. Jak tłumaczył, żeby lek wszedł do systemu refundacyjnego - więc, aby państwo do niego dopłacało, a w programie był za darmo - najpierw musi przejść ocenę skuteczności technologii lekowej.

Dodał, że obecnie programem dla osób powyżej 75. roku życia objętych jest 2057 leków, a w systemie refundacyjnym obecnie jest ponad 4100 leków.

Minister zaznaczył, że plan jest taki, aby "pełną listę refundowanych leków dać darmową".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
ósmy dzień ty...
4 miesiące temu
Tym sposobem lekarze będą musieli decydować czy mogą zapisać lek pacjentowi bo to im przyjdzie postudiować tabele i wytyczne w temacie zasadności zapisywania leków .
DDD4
4 miesiące temu
80 letni aktor splodził dziecko , a Pana kolega na co czeka może na darmowe niebieskie leki . To Pana kłamstwo wyjdzie nam bokiem , bo darmowe leki to będą od bólu głowy .
DDD 4
4 miesiące temu
Odezwał się super specjalista od medycyny i bólu głowy . Dalej jest brak dostępu do lekarza i specjalistów . Przyczynił się Pan do rozwalenia służby zdrowia ,i Pan chce kandydować na posła . Dzięki Pana operatywności coraz więcej umiera ludzi .
Czego nie roz...
4 miesiące temu
Wg rządzących 1000 zł miesięcznie za leki to prawie jak darmo
Taka prawda
4 miesiące temu
Leki w Polsce to bardzo ekskluzywny towar. Nie każdego z pracujących na nie stać, nie mówiąc o emerytach czy rencistach
...
Następna strona