Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
21.10.2020 16:42

Deficyt budżetowy wzrósł do niecałych 14 mld zł. "Wrzesień miesiącem normalizacji"

Po pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wydatki z budżetu państwa przekraczały jego dochody o 13,8 mld zł. To oznacza stosunkowo nieduży wzrost deficytu w porównaniu z danymi sprzed miesiąca. Wiceminister finansów Piotr Patkowski mówi o "normalizacji sytuacji".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krajowa Administracja Skarbowa)
Za budżet państwa odpowiada minister finansów Tadeusz Kościński. (Fot: KAS)

Na koniec września deficyt budżetu państwa wyniósł 13,8 mld zł - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski, powołując się na szacunkowe dane MF. Według niego wrzesień był kolejnym miesiącem normalizacji sytuacji gospodarczej po pierwszej fali pandemii.

Faktycznie, przyrost deficytu w porównaniu z poprzednim miesiącem jest stosunkowo nieduży. Po sierpniu budżet był na minusie 13,3 mld zł.

Wiceminister wyjaśnił, że w okresie styczeń - wrzesień dochody budżetu państwa były wyższe o 8,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Jednak same wpływy z podatków były niższe o około 5,4 mld zł.

Podatek handlowy wykończy hipermarkety? "Niektóre tego nie udźwigną"

Zgodnie z przekazanymi przez Patkowskiego danymi, dochody z VAT we wrześniu wyniosły 15,9 mld zł i w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej wzrosły o 14,7 proc. W sumie przez dziewięć miesięcy dały budżetowi 131,1 mld zł.

- Po spadkach w okresie marzec-czerwiec, jest to trzeci (po lipcu) wzrost wpływów z VAT w ujęciu rocznym. Taka sytuacja spowodowana jest m.in. sprawną realizacją zwrotów VAT w poprzednich miesiącach oraz spadkiem tempa wzrostu zapasów w gospodarce - tłumaczył wiceminister.

MF podało też, że dochody z podatku akcyzowego we wrześniu wyniosły około 6,9 mld zł i były wyższe o 10,5 proc. W sumie dały w tym roku prawie 52 mld zł.

Nieco mniej pieniędzy pieniędzy wpłynęło do kasy państwa z podatku dochodowego od osób fizycznych. Z PIT było we wrześniu 5,5 mld zł i w całym roku 45 mld zł. Analogiczny podatek dochodowy od firm (CIT) przyniósł miesięcznie 2,6 mld zł i w sumie 30,5 mld zł.

Jak na wcześniejsze zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o zerowym deficycie najnowsze dane wypadają źle. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w związku z pandemią całoroczny deficyt rząd oszacował na ponad 100 mld zł, jest obecnie stosunkowo nieduży.

Uchwalona przez Sejm i oczekująca na przyjęcie przez Senat nowelizacja tegorocznego budżetu podnosi poziom możliwego na koniec 2020 roku deficytu z zerowego do 109,3 mld zł.

Jak zaznaczył we wtorek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, planowany tegoroczny deficyt w wysokości 109,3 mld zł jest maksymalnym deficytem, ale nie oznacza to, że tyle musi wynieść. Może być mniejszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, deficyt budżetowy, finanse państwa, podatki, dochody budżetowe, finanse
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2020

CZARNOWIDZO CZYM WY PISZECIE - Jedynie odwracacie Problem WIRUSA Tak samo Jak zachorowali Morawiecki, Kaczyński na kwarantannie PIS zrobił DŁUG PUBLICZNY 1,5 … Czytaj całość

21-10-2020

JanO 200 miliardach przepuszczonych przez NBP i PFR to już się panowie z rządu nie zająknął. Nie ważne czy wrzucą to w dziurę budżetową czy w kreatywną … Czytaj całość

21-10-2020

JeanZa poprzedników od 90 r zawsze był deficyt i bez cividow. To było norma, wiedzieli ile mają przytulić między swoimi. Teraz gdyby oni byli to kraj ten … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)