Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dług publiczny przekroczył 100 proc. PKB. MFW alarmuje

Tak źle nie było od drugiej wojny światowej. Globalne zadłużenie sięga rekordowych poziomów. MFW ostrzega jednak, że oszczędzanie w dobie kryzysu koronawirusa może przynieść jeszcze gorsze skutki w przyszłości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kristalina Georgiewa stoi na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Aby przeciwdziałać kryzysowi wywołanemu przez pandemię koronawirusa rządy na całym świecie uruchomiły niespotykane dotąd środki. Na ratowanie gospodarki przeznaczono już 11 bln dolarów.

Niestety w większości jest to pomoc na kredyt. Państwa musiały się zadłużyć i w efekcie globalny dług publiczny osiągnął najwyższy poziom w historii - alarmuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Zdecydowanie przekroczył 100 proc. globalnego PKB.

Jak wskazują eksperci MFW, jesteśmy nawet bardziej zadłużeni niż w dotychczas szczytowym momencie - po drugiej wojnie światowej.

Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

Wtedy redukcja długów do akceptowalnych poziomów zajęła blisko 30 lat. Niestety od lat 70-tych znowu zadłużenie wkroczyło na wzrostową ścieżkę i do tej pory systematycznie rośnie.

(MFW)
(Fot: MFW)

Choć sytuacja jest poważna, MFW podkreśla, że państwa nie mogą zaprzestać wspierania gospodarki, bo w dobie koronawirusa jest to konieczne. Zaciskanie pasa akurat teraz mogłoby bowiem nieść ryzyko wykolejenia wielu gospodarek, co niosłoby za sobą jeszcze wyższe koszty dla budżetów w przyszłości.

MFW wskazuje jednak na priorytety, które w pierwszej kolejności powinny być przedmiotem troski ze strony rządów. Mowa o wsparciu służby zdrowia i rynku pracy. Eksperci podkreślają, że wiele miejsc pracy zostanie zlikwidowanych i konieczny będzie transfer pracowników do np. rozwijających się sektorów związanych z usługami cyfrowymi.

Pocieszający może być fakt, że MFW oczekuje stabilizacji długu publicznego w 2021 roku. Nie oznacza to, że nagle spadnie, ale przynajmniej nie powinien tak dynamicznie rosnąć. Sprzyjać temu powinny niskie stopy procentowe i przewidywane silne odbicie aktywności gospodarczej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: dług do pkb, zadłużenie, mfw, kryzys, koronawirus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2020

MyślącyTylko autor nie dopisał ,że chodzi o takie państwa jak Włochy,Grecja,Francja,Niemcy i chyba najbardziej zasłużone Stany sugerując głupim cynbałom że … Czytaj całość

12-07-2020

jaśNo brawo PIS w 8 lat łącznie 50 bln zł zdłużenia. Wszystkie rządy razem przez 130 lat 70bln. W takim tempie to my nie dociągniemy do 2025 roku.

12-07-2020

nierozumnywłaśnie słyszę radość polaków z tego, że dalej zadłużać będą kraj i z czego to się cieszyć?

Rozwiń komentarze (260)